آیت الله مکارم شیرازی : رادیو محرم می تواند به یک دانشگاه و مکتبی برای ترویج فرهنگ عاشورایی تبدیل شود

رادیو محرم با حضور مرجع معظم تقلید، حضرت آیت الله مکارم شیرازی و معاون رسانه ملی آغاز به کار کرد.

1397/06/20
|
11:57

به گزارش روابط عمومی رادیو معارف؛ آئین افتتاح رادیو محرم نوزده شهریور 97 و در آستانه ورود به ماه محرم‌الحرام در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه(س) با حضور مرجع معظم تقلیدحضرت آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه س، معاون رسانه ملی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استاندار و مدیران استان قم و مدیران رسانه ملی آغاز به کار کرد.
آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در آیین اعلام عزای حسینی (ع) و آغاز به کار رادیو محرم که در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد، راه اندازی رادیو محرم را ابتکاری مناسب از سوی رسانه ملی دانست که در جذب مخاطب بویژه جوانان بسیار موثر است.
این مرجع تقلید با بیان اینکه ماه محرم و یادآوری حماسه های سالار شهیدان و یاران باوفایش سرمایه ای بزرگ برای جهان اسلام است گفت: بسیاری از وقایع تاریخی به مرور زمان به فراموشی سپرده شدند اما مراسم عزاداری ماه محرم به دلیل گره خوردنش با مفاهیم ناب و متعالی هر سال پرشورتر از سال گذشته برگزار می شود.
آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه یکی دیگر از دلایل ماندگاری مکتب عاشورا، پیام های جاودانه آن برای همه قشرهاست افزود: ملت ایران به برکت الگو گرفتن از مکتب حسینی با وحدت و همدلی در مقابل دشمنان خارجی می ایستد.
وی وظیفه، خطبا، شعراء ،مداحان و روسای هیئات مذهبی در زمینه انتقال مفاهیم دینی را بسیار حساس برشمرد و گفت: هیئت نباید ابزار دست افراد سیاست باز شود و باید در آن از اسراف و رقابت با دیگر هیئات دوری شود.
آیت الله مکارم شیرازی ابزار رسانه را در انتقال مفاهیم دینی موثر خواند و افزود: رادیو محرم می تواند به یک دانشگاه و مکتبی برای ترویج فرهنگ عاشورایی تبدیل شود و با استفاده از زبان روز به انتقال مفاهیم عاشورا بپردازد.
وی راه اندازی این رادیو را زمینه ای برای جذب جوانان دانست و تاکید کرد: باید بر برنامه های این رادیو، روحانیون و متخصصان حوزوی نظارت کنند تا برنامه های آن در مسیر درستی قرار بگیرد.
همچنین در این مراسم حمید شاه آبادی _معاون رسانه ملی _ ضمن تشکر از حضور آیت الله العظمی مکارم شیرازی در آیین افتتاح رادیو محرم اظهار داشت:
علما و مراجع تقلید پرچم ‌دار مکتب حسینی هستند به همین علت اگر در این حوزه قدمی برداشته می‌شود باید زیر نظر و حمایت این بزرگان باشد.
وی خاطرنشان کرد: در محرم در جای جای کشور خیمه عزای سالار شهیدان برپاست و رادیو و رسانه نیز به عنوان آینه تمام نمای ملت در این مسیر حرکت می کند و هر راهی که بر می دارد باید در مسیری باشد که مردم علاقه دارند.
معاون صدای سازمان صدا و سیما با بیان اینکه نهضت امام حسین(ع) درمان و رفع کننده همه مشکلات کشور است افزود: مردم به محرم چشم دوخته تا در حال و هوای این ماه مبارک به حاجات و نیازهای خود برسند.

او عنوان کرد: اگر امروز رادیو در کنار ملت یک حرکت جدیدی را آغاز می کند چیزی نیست جز نیاز و مطالبه مردم. نوای حسینی قبل از ترویج در میان مردم باید در جایی سنگ محک خورده باشد.
شاه ابادی با اشاره به رونمایی از پایگاه جامع دعا در روز گذشته عنوان کرد: اگر تاسیس رادیو محرم را در شهر مهد علم و اجتهاد قرار دادیم به این علت است که به جلوگیری از تحریفات با استفاده آموزه‌های علمی اعتقاد داریم و تلاش می‌کنیم تا به نیازهای مردم پاسخ دهیم.
او زدودن همه تحریفات و خرافات را مطالبه مردم از مداحان و مرثیه سرایان دانست و گفت: این نواها باید در جایی مورد ارزیابی قرار بگیرد که رادیو محرم بر خود تکلیف می داند در این جهت گامی بردارد.
مجتبی تونه ای _مدیر رادیو معارف_ هم ایجاد رادیو محرم را پاسخ به بخش هایی از نیازهای دینی جامعه دانست و گفت :ماه محرم سرمایه شیعه است.
او گفت: نویسندگان، خطبا، شاعران و همه فرهیختگان و نخبگان باید برای ترویج فرهنگ عاشورا تلاش کنند و سهم رسانه ملی در این میان از همه بیشتر است.
مدیر رادیو معارف با بیان اینکه چهار دهه از انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد، تصریح کرد: طی این سال‌ها فرهنگ محرم و عزاداری در ایران اسلامی پر رنگ ‌تر شده اما از آسیب‌ها و شبهات دشمنان نیز دور نبوده است به همین علت رادیو محرم برای پاسخ به بخشی از نیازهای دینی جامعه راه‌اندازی شده است.
او افزود: این رادیو به صورت 24 ساعته از هم‌اکنون تا پایان ماه محرم به برنامه‌ها و موضوع‌های مرتبط با محرم می پردازد.

دسترسی سریع