حجت الاسلام و المسلمین سید صمصام الدین قوامی

حوزه تخصصی:

کارشناس در حوزه مدیریت اسلامی

تحصیلات من در تهران تا اخذ دیپلم ریاضی ، سال 1352 بوده است و سال 1356 فارغ التحصیل کارشناسی رشته مدیریت صنعتی از مدرسه عالی مدیریت گیلان شدم (شهر لاهیجان) که پایان نامه ای تحت عنوان کتاب و کتابخوانی تنظیم کردم که مورد توجه قرار گرفت . در حالیکه 23 سال داشتم از من برای تدریس دعوت به عمل آمد که توفیق نشد . در همان سال 1356 در فوق لیسانس مدیریت صنعتی در مرکز مدیریت صنعتی تهران پذیرفته شدم ولی در مصاحبه شفاهی به علت اینکه فرزند روحانی بودم و خودم هم به شدت مذهبی بودم مردود شدم . بعد از انقلاب از من برای ادامه تحصیل دعوت به عمل آمد که به علت فرو رفتن در فعالیت های انقلابی در آموزش و پرورش و سپس در سپاه ترجیح را به خدمت دادم. در سپاه در عین حال که مشغول پذیرش سپاه تهران بودم سخنرانی های علمی و کلاس های عقیدتی را برگزار کردم و به من به عنوان یک نیروی علمی نگریسته می شد و بعد که دبیرستان سپاه را طراحی کردیم و دو سال مدیر آن بودم (در لانه جاسوسی آمریکا) (در سال 62 ـ 63) تدریس معارف دینی و اخلاق داشتم. قبلا هم در آموزش و پرورش مسئول تربیتی دبیرستان های ناحیه 9 بودم که برای دبیران کلاس اسلام شناسی داشتم و جزوه ای هم در توحید و نبوت نگاشتم.
از سال 62 به حوزه بازگشتم و 2 سال مدیرو مدرس حوزه علمیه محمودیه کرمان شدم و ادبیات عرب تدریس کردم و سال 65 وارد قم شده ، دروس خارج را شروع کردم و در عین حال مدیریت مدرسه علمیه بعثت را در سال 66 بعهده گرفتم که تدریس اخلاق و ادبیات داشتم و در سلسله های بعدی مدیریت ، مدارس علمیه رسول اکرم (ص) و امام محمد باقر (ع) را بعهده گرفتم ؛ همزمان تدریس فقه و اصول را مشغول شدم که اکنون یک دوره فقه و اصول سطح را تدریس کرده ام و مشغول تدریس کفایه الاصول هستم.
در سال 73 به دبیرخانه مجلس خبرگان پیوستم و در مرکز تحقیقات علمی آنجا مشغول شدم که حاصل آن پژوهش و مدیریت از منظر کتاب و سنت شد که پژوهش برتر سال 82 از دبیرخانه دین پژوهان گردید با لوحی از رئیس جمهور ؛ در همین دبیرخانه عضو هیئت علمی فصلنامه حکومت اسلامی شدم که چندین مقاله در آن نوشتم و ارزیابی کردم که یکی از مقالات تحت عنوان ساختار حکومت پیامبر (ص) در سال 82 مقاله برتر از طرف وزارت ارشاد شد و در حاشیه آن مقالات زیادی در نشریات گوناگون نگاشته ام ( در فصلنامه انتظار، ماهنامه پیام زن، نشریه پگاه و مقالاتی در کنگره های حکومت اسلامی مخصوص اندیشه امام و کنگره نراقی و کنگره اندیشه های اخلاقی عرفانی امام و غیره . )

اکنون کتاب دوم من تحت عنوان نظریه خدمت به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه که به شکل پروژه بوده است ، منتشر شده در حالیکه کتاب اول اکنون در آستانه چاپ سوم می باشد .
پروژه پژوهش (شیوه رهبری امام خمینی (ره)) از طرف دبیرخانه مجلس خبرگان سومین کتاب من خواهد بود ، که به شدت و سرعت مشغولم و تا حداکثر 2 سال به مثابه یک پروژه علمی چاپ خواهد شد . این اثر با تاکید اکید حضرت آیت الله ابراهیم امینی انجام می گیرد. و دست یارانی هم مرا کمک می کنند. .
من صاحب امتیاز و مدیر مسئول دو فصل نامه نخل شهداد و زیره کرمان هستم که از طرف هیئت نظارت مطبوعات مجوز رسمی کشوری دارد. در نخل شهداد بعد از حدود 10 شماره اجتماعی و بعد از آنکه کتاب مدیریت پژوهشی برتر شد با سفارش نخبگان تبدیل به ارگان مدیریت اسلامی شده است که مرتب منتشر می شود و به علت موفقیت از حمایت های وزارت ارشاد بهره مند شده است.
اینجانب رسما با انتخاب مدیریت پژوهشی حوزوی در سال جاری به عنوان رئیس مجمع عمومی انجمن علمی مدیریت اسلامی برگزیده شدم که آرمان و رسالت آن تولید دانش مدیریت اسلامی و برنامه نهضت مدیریت اسلامی است. این انجمن زیر نظر معاونت پژوهشی حوزه است و دارای هیئت مدیره و بازرس و ارکان رسمی دیگر است. علت انتخاب اینجانب دارا بودن کتاب و مجله مدیریت و رشته مدیریت است ؛ در ضمن در مباحث رسانه ای شرکت دارم مدتهاست که مهم ترین آن ، شرکت در میزگرد نقد و نظر در رشته مدیریت اسلامی است که در بیش از 20 جلسه در رادیو معارف با محققان عالی مدیریت شرکت کردم که هنوز ضبط و پخش آن ادامه دارد.
در ضمن حدود 20 جلسه برنامه عرفانی سحرهای رادیو معارف در برنامه در خلوت یار از من ضبط و پخش شده است که مورد استقبال واقع شده البته برنامه های پراکنده زنده و غیر زنده در مناسبت های مختلف از صدا و سیما منتشر شده است .
اینجانب طی سال های 78 تا 81 مدیر کل آموزش حوز های خارج از کشور بودم که در خلال آن عضو هیئت علمی نشریه بین المللی الرشاد شدم که به زبان های مختلف چاپ می شود و ارگان سازمان حوزه های خارج از کشور است.
من در حوزه بین المللی هم تا به حال به کشورهای زیادی برای بازرسی از حوزه های خارج از کشور سفر کرده ام و بیش از ده سال است که در مدرسه امام خمینی (ره) تدریس دارم و اکنون در مقطع کارشناسی ارشد آنجا حلقه ثالثه از شهید صدر را تدریس می کنم و قبل از حلقات قبلی مباحث اخلاق و تعلیم و تربیت و عقائد تدریس کرده ام و سخنرانی های زیادی برای طلاب غیرایرانی دارم و نیزمشاور اخلاقی طلاب غیر ایرانی در مدرسه المهدی (عج) هستم.
من در ضمن عضو هیئت علمی دائره المعارف فقه اهل بیت (ع) که زیر نظر آیت الله مکارم شیرازی تدوین می شود هستم و تا بحال مقالات زمان و مکان ، خطوط کلی اقتصاد اسلامی و سلیقه های مختلف اجتهادی را تنظیم کرده ام که در جلدهای اول و دوم آن چاپ می شود. نام من در فهرست صاحبان و تدوین کنندگان مقاله در این دائره المعارف ثبت می شود...»

آثار: ‏
1. کتاب نهضت خدمت رسانی (نظریه خدمت) تالیف شده و منتشر شده است (از طرف شورای سیاستگذاری ائمه جمعه).
2. مقاله مبانی فقهی مجلس خبرگان در فصل نامه اخیر حکومت اسلامی چاپ شده است.
3. مقاله نظریه مدیریت واحدکه برای همایش دکترین مهدویت تنظیم و ارائه شده است.

مقالات
1.رهبری در فرهنگ اسلامی از دیدگاه شهید مطهری / فصلنامه حکومت اسلامی / 31
2.نظام قضائی امیر مومنان (ع) / فصلنامه حکومت اسلامی / 18
3.ساختار حکومت اسلامی دیدگاه ها و نظریه ها / فصلنامه حکومت اسلامی / 11
4.شرایط و موانع نظارت / حکومت اسلامی / 33
5.ساختار حکومت پیامبر (ص) / فصلنامه حکومت اسلامی / 23
6. مدیریت از منظر کتاب و سنت / کتاب / (پژوهش برتر سال 82) / قم دبیر خانه مجلس خبرگان / 82 و 83
7. آداب المتعلمین (جزوه درسی) / مدرسه امام خمینی (ره) / 76
8. مدیریت زنان / مقاله / پیام زن (ویژه نامه) / 84
9. مدیریت امام زمان (عج) / مقاله / فصلنامه انتظار قم / 84
10. جایگاه روحانیت از نظر امام خمینی (ره) / مقاله / دبیرخانه گنگره امام خمینی (ره) / 77
11. دسته بندی مسائل اخلاقی از نظر امام خمینی (ره) / مقاله / کنگره اخلاقی امام / 79
12. قلمرو مردم و دین در دولت / مقاله / کنگره مردم سالاری (موسسه مصباح) / 82
13. دسته بندی مسائل اخلاقی / مقاله / کنگره نراقی ها / 81
14. موضع گیری امام حسین (ع) در مقابل معاویه / مقاله / ویژه نامه امام حسین (ع) / فصلنامه حکومت اسلامی / 81
15. نظارت / مقاله / فصلنامه حکومت اسلامی / 83

سابقه رسانه‌ای:
حضور در برنامه‌های رادیو و تلویزیون به ویژه برنامه‌های رادیو معارف؛
* افق روشن/گسترش فضائل اخلاقی در جامعه
* نقد و نظر/جنبش نرم افزاری و ...
* دیدگاه/بررسی ابعاد رهبری امام خمینی (ره)
* عارفانه/مباحثی در رابطه با حج
* بر بال سخن/رهبری امام خمینی براساس ارکان امامت
* در خلوت یار/آیین خلوت گزینی
* اندیشه‌ها/مدیریت عاشورایی و ...
* صبح نیاز/سیره عرفانی پیامبر اسلام (ص)
* سیره نبوی/ بررسی سیره مدیریتی پیامبر اسلام (ص)
* پرسمان صفر
* پرتو ولایت/آموزه‌های مدیریتی امام علی (ع)
* روز سرنوشت/ویژه برنامه 12 فروردین
* نشان افتخار/روز فناوری هسته‌ای

دسترسی سریع