«می‌خوانمت» شعار سی‌امین نمایشگاه قرآن‌كریم شد

رئیس سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم گفت: شعار نمایشگاه امسال یعنی «می‌خوانمت» كه خطاب به قرآن مجید طراحی شده رنگ و بوی جوانانه دارد و در قالب 30 گزاره‌ محتوایی تدوین شده است.

1401/12/23
|
11:28

علیرضا معاف معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس این دوره از نمایشگاه در نشست خبری سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم اظهار كرد:
نمایشگاه شنبه دوازدهم فروردین مصادف با نهم ماه مبارك رمضان در مصلی امام خمینی افتتاح شده و تا شنبه بیست و ششم فردین مصادف با 24ماه مبارك رمضان ادامه خواهد داشت كه طبق روال سال‌های گذشته از میلاد امام حسن مجتبی و شب‌های قدر را در بر میگیرد. ساعت كار نمایشگاه از ساعت17 تا ساعت یك بامداد خواهد بود.

معاف اضافه كرد: امسال هم مانند سال گذشته تجلیل از خادمان قرآن‌كریم در هشت بخش با حضور رییس جمهور محترم رقم خواهد خورد. ایشان سال گذشته هم به نمایشگاه تشریف آوردند و نكاتی را هم متذكر شدند كه در نمایشگاه امسال به آن‌ها توجه خواهیم كرد.

وی افزود: شعار نمایشگاه امسال یعنی «می‌خوانمت» كه خطاب به قرآن مجید طراحی شده رنگ و بوی جوانانه دارد. این شعار در قالب 30 گزاره‌ محتوایی جذاب برای اقشار مختلف جامعه در تبلیغات شهری و فضای مجازی و رسانه‌ها و در قالب‌های هنری گوناگون تدوین شده كه از بخشی از آن‌ها در روز‌های آینده رونمایی خواهد شد.

رئیس این دوره از نمایشگاه قرآن ادامه داد: با نظر آقای اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای همه وزارتخانه‌ها در نسبت قرآن و نمایشگاه قرآن تكالیفی طراحی شود و پس از تصویب در هئیت دولت در قالب ماده واحده به وزارتخانه‌ها ابلاغ شود. در همین راستا، ما برش‌های وزارتخانه‌ای در ارتباط با ترویج قرآن و برگزار نمایشگاه را طراحی كرده ایم كه در اولین جلسه هئیت دولت مطرح خواهد شد.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان كرد: سال گذشته 50هزار‌مترمربع از فضای مصلی در اختیار نمایشگاه بین المللی قرآن كریم بود. تا الان 75هزارمتر مربع در مصلی برای برگزاری نمایشگاه درنظر گرفته شده است و باید از مجموعه مصلی و دفتر مقام معظم رهبری برای هماهنگی این موضوع تشكر كنم.

** تقویت بخش بین‌الملل در دوره سی‌ام
وی در ادامه گفت: تقویت بخش بین‌الملل نمایشگاه از اهداف ما در این دوره است. در نمایشگاه امسال 22 كشور اسلامی حضور فعالانه دارند؛ وزرای فرهنگ و اوقاف هفت كشور هم برای حضور و بازدید از نمایشگاه اعلام آمادگی‌كرده‌اند. این رویداد بزرگ بر اساس فعالیت 49 كمیته و بخش مختلف طراحی شده است. در حوزه رسانه و ارتباطات، 30 قطعه محتوایی با محوریت شعار «می‌خوانمت» خواهیم داشت. علاقه مندانی كه در شهرستان ها هستند و یا در تهران امكان حضور در این نمایشگاه را ندارند، می‌توانند از 7 ساعت پخش زنده روزانه و مستقل از پلتفرم «تلوبیون»، رویدادهای نمایشگاه را دنبال كنند. در پلتفرم های پرمخاطب نیز پخش همزمان و زنده نمایشگاه را تدارك دیده ایم.ما سی نمایشگاه استانی و هفت نمایشگاه خارج از كشور را برای سال بعد برنامه‌ریزی كرده‌ایم به همین منظور اقلام و محتوای نمایشگاه بین المللی تهارن به گونه‌ای خواهد بود كه به اصطلح سیار و قابل حمل باشد تا دراین نمایشگاه‌ها نیز از ان ها استفاده شود چرا كه اعتقاد داریم نمایشگاه نباید در تهران محصور شود.

معاف با بیان اینكه بخش كودك با مفاهیم هنری و توسعه بازی‌ها برگزار می‌شود، گفت: این بخش امسال با گسترش مواجه بوده است، همچنین شهرك دهه هشتادی‌ها بخش دیگر ما است كه امسال با مسأله امید و پاسخ به سؤالات و شبهات دهه هشتادی‌ها برگزار می‌شود. جام مسابقات رمضانی بازی‌های كامپیوتری (متاهیئت) و بخش بازی سرا هم امسال داریم، فراموش نكنیم كه در كشورمان 34میلیون نفر مخاطب بازی‌ها هستند و ما هم در بخش نوجوان برای بازی تدارك ویژه داریم.

معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد درباره بخش مشاوره نمایشگاه قرآن گفت: بخش مشاوره را هم امسال داریم 780 استاد روانشناسی عضو انجمن مشاوران قرآنی هستند كه سال گذشته كلید خورد و ثبت شد و در 11 حوزه فعالیت می‌كنند. همچنین امسال بخش خانواده و دختران و سبك زندگی را هم داریم مباحثی در این حوزه داریم كه میزهای چالش و گفت و گو در این راستا در نمایشگاه قرآن شكل می‌گیرد. سعی این است كه از دو قطبی كردن جامعه اجتناب كنیم و گفت‌وگوهای دوستانه توسط خود خانم‌ها انجام شود.

وی از حضور مؤسسات فعال در نمایشگاه قرآن خبر داد و گفت: بخش مؤسسات قرآنی با مدیریت اتحادیه برگزار می‌شود آنجا میز خدمت داریم و درباره بیمه فعالان و صدور مجوز مؤسسه و ثبت آن برنامه داریم. همچنین بخش صنایع دستی سال گذشته خیلی طرفدار داشت و خود دوستان وزارت گردشگری گفتند كه ما تازه فهمیدیم كه صنایع دستی قرآنی چقدر طرفدار دارد. بخش فروش محصولات داریم و برای بن خرید هم برنامه داریم. بخش هنرهای دینی هم امسال توسط معاونت هنری ارشاد برگزار می‌شود.

معاف بابیان اینكه بخش عفاف و حجاب امسال هم در نمایشگاه برپا می‌شود، گفت: امسال بخش عفاف و حجاب توسط مؤسسات فعال حوزه عفاف و حجاب و انجمن عفاف و حجاب و كارگروه مد و لباس وزارت ارشاد برگزار می‌شود.

وی درباره دیگر بخش‌هی نمایشگاه قرآن گفت: امسال سال دانش بنیان است و در این زمینه چند خانه خلاق قرآنی تأسیس شده و ما بخش نو آوری‌های قرآنی را برگزار می‌كنیم. همچنین طرح بشری امسال توسط وزارت ارشاد برگزار شد كه بر برای آموزش مربیان قرآنی است و این طرح در نمایشگاه هم برگزار می‌شود.

معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد از اجرای برنامه‌های قرآنی در خارج از نمایشگاه قرآن خبر داد و گفت: در 90 مسجد تهران كرسی‌های تلاوت داریم و نمایشگاه‌های سیار هم با كمك كانون پرورش فكری برگزار می‌شود. همچنین منظومه جشنواره‌های قرآنی آیات بود كه سال گذشته احیا شد و اسم آن تبیین تغییر كرد و امسال در نمایشگاه حضور دارد و در یه استان سه جشنواره برگزار شد و در نمایشگاه هم بخشی دارد

دسترسی سریع