منظور دشمن از دگرگونی، تغییر هویت جمهوری اسلامی است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین روز سال نو، در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، تحول به معنای «تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف و معیوب» را نیاز اساسی كشور خواندند.

1402/01/02
|
06:08

هبر معظم انقلاب اسلامی در اولین روز سال نو، در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، تحول به معنای «تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف و معیوب» را نیاز اساسی كشور خواندند و با اشاره به اهداف و خواسته‌های كاملاً ضد تحولی دشمنان گفتند: باید با اراده قاطع، تكیه بر اعتماد به نفس ملی، امیدواری و هوشیاری، كار سنگین و دشوار تحول را آغاز و نقاط ضعف عمدتاً اقتصادی را به نقاط برجسته و درخشان تبدیل كنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به دعای عمومی ملت ایران هنگام تحویل سال نو برای تبدیل و تحول حال‌شان به احسن احوال گفتند: برای هر تحولی باید ضمن توسل و طلب از پروردگار، سعی و تلاش و استقامت كرد.

رهبر انقلاب آگاهی افكار عمومی از مسائل اساسی كشور را، زمینه ساز فعال شدن جوانانِ صاحب فكر و اصحاب اندیشه و خِرد خواندند و افزودند: طرح مسئله تحول با مردم مثل هر مسئله‌ی مهم دیگر، ضروری است چرا كه اگر افكار عمومی از یك فكر و ایده استقبال نكند، آن فكر به عمل در نمی آید و به تدریج به فراموشی سپرده می شود.

ایشان در مرزبندی مفهوم حقیقی تحول و دگرگونی با آنچه دشمنان از آن به‌عنوان تغییر و تحول یاد می كنند، گفتند: دشمنان از طرح موضوع تحول، خواسته های ضد تحولی و كاملاً مخالف اهداف نظام دارند كه متأسفانه در داخل هم برخی به تبعیت یا تقلید از آنها و یا با انگیزه های دیگر، همان حرف ها را با تغییراتی تكرار می كنند، كه تغییر قانون اساسی یا ساختار نظام از جمله این حرف ها است.

ایشان هدف اصلی دشمنان از طرح مفهوم «تحول ساختاری»، «تغییر»، «انقلاب» یا كلمات مشابه را تغییر هویت جمهوری اسلامی دانستند و افزودند: هدف دشمن، حذف نقاط قوت كشور و نظام، و فراموش شدن مسائلی است كه مردم را به یاد انقلاب و اسلام ناب و انقلابی می اندازد كه تكرار نام امام، مطرح شدن تعالیم امام، مسئله ولایت فقیه، 22 بهمن و حضور پر شور مردم در انتخابات از جمله این موارد است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تبدیل نظام مردم سالاری اسلامی به حكومتی فردی و مطیع، یا حكومتی به ظاهر دموكراسی اما در عمل گوش به فرمان غربی‌ها را، هدف نهایی سخنان ظاهراً تحولی مستكبران خواندند و گفتند: آنها در هر كاری به دنبال تسلط سیاسی و اقتصادی بر ایران و غارت كشور هستند.

ایشان بعد از این مرزبندی، شناسایی نقاط قوت و ضعف كشور را پیش زمینه ضروری تحول برشمردند و گفتند: پیمودن مسیر دشوار تحول، نیاز به اعتماد به نفس ملی دارد.

رهبر انقلاب ملت ایران را برخوردار از اعتماد به نفس دانستند وبا اشاره به عزت نفس، استقلال خواهی و شجاعت ملت گفتند: دومین عنصر مهم در طی كردن مسیر تحول، هوشیاری است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای غفلت و بی توجهی به هوشیاری را موجب ضربه زدن احتمالی به نقاط قوت دانستند و افزودند: برخی دلسوزان و علاقمندان به نظام و انقلاب گاهی برای یك حركت خوب و اصلاحی، با غفلت و بی دقتی به نقاط قوت نظام ضربه می زنند كه باید مراقب این گونه غفلت ها بود.

رهبر انقلاب لازمه مراقبت از نقاط قوت را شناسایی آنها خواندند و با ذكر برخی نقاط قوت ملت ایران، از جوانان خواستند روی این گونه مسائل فكر و اندیشه و هم افزایی كنند.

ایشان «بنیه درونی قوی و مستحكم ملت ایران» را از نقاط قوت بارز كشور دانستند و گفتند: این قوت و استحكام درونی ناشی از ایمان مردم است چرا كه حتی افرادی كه در ظاهر به برخی احكام اسلامی پایبندی كاملی ندارند، به خدا، قرآن و ائمه هدی ایمان دارند.

ایشان در تبیین نشانه های آشكار استحكام درونی ملت ایران، به «غلبه ملت بر زنجیره خصومت های پی در پی چند ده ساله مستكبران جهان» اشاره كردند و گفتند: كدام كشور و انقلاب توانسته سال های متمادی در مقابل ضربات پی در پی قدرتمندترین كشور های جهان بایستد و به زانو در نیاید؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ، «كودتا، تحریم، فشارهای سیاسی، تهاجم رسانه ای بی سابقه، توطئه های امنیتی و تحریم های بی سابقه اقتصادی» را ابعادی از توطئه های پیوسته دشمنان خواندند و افزودند: در دور اخیرِ این خصومت ها، رؤسای آمریكا و برخی كشور های اروپایی از اغتشاشاتی كه سال گذشته درصد بسیار اندكی به راه انداخته بودند، صریحاً پشتیبانی كردند و با انواع حمایت های تسلیحاتی، سیاسی، مالی، امنیتی و رسانه ای تلاش كردند جمهوری اسلامی را لااقل تضعیف كنند اما در میدان، درست بر عكس این هدف، تحقق یافت و جمهوری اسلامی بر این توطئه جهانی پیروز شد و نشان داد قوی و مستحكم است.

رهبر انقلاب اسلامی، 22 بهمن 1401 را به عنوان مظهری از بنیه ی قوی درونی نظام، بسیار پر شور تر و پر جمعیت تر از مراسم مشابه سال های گذشته دانستند و افزودند: پیشرفت های بزرگ ملت در عرصه های گوناگون نشانه های دیگری از این استحكام درونی است.

ایشان پیشرفت در دوران محاصره اقتصادی و شدیدترین فشار های ممكن را، عملكرد درخشان ملت خواندند و گفتند: آمریكایی ها با همه‌ی دروغگویی‌شان اذعان كردند كه فشارهای اقتصادی آنها بر ملت ایران در تاریخ بی سابقه بوده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیشرفت در علم وفناوری و قرار گرفتن در رده كشورهای برتر دنیا در عرصه هایی نظیر نانو و زیست فناوری، پیشرفت در عرصه های سلامت، هوافضا، هسته‌ای، دفاعی، زیر ساخت ها، مراكز درمانی و بهداشتی، پالایشگاه و دیگر عرصه ها را یادآوری كردند و گفتند: در حوزه روابط خارجی هم تلاش دشمنان برای انزوای ایران شكست خورده و جمهوری اسلامی با محكم كردن صد در صدی روابط خود با آسیا، از این پس نیز به گسترش ارتباطات سیاسی، اقتصادی، علمی و فنی با كشور های مهم این منطقه ادامه خواهد داد.

ایشان افزودند: عضویت در برخی پیمان‌های مهم منطقه ای و تقویت روابط با آفریقا و آمریكای لاتین از دیگر پیشرفت های حوزه ارتباطات خارجی است، ضمن این كه با اروپایی‌ها هم قهر نیستیم و اگر از تبعیت آمریكا دست بردارند حاضریم با آن ها كار كنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ایمان، احساس عزت ملی و تكیه بر توان داخلی را از جمله عوامل و زمینه های پیشرفت ملت ایران برشمردند و گفتند: دیگر نقاط قوت نظام نیز از جمله جمهوریت و اسلامیت، باید تقویت شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از برشمردن نقاط قوت كشور، به تبیین نقاط ضعف و نیازمند تحول پرداختند و گفتند: در رأس همه نقاط ضعف، مسئله اقتصاد و سیاست‌های اقتصادی است كه بسیاری از آنها میراث گذشتگان از انقلاب و برخی از آنها مربوط به پس از انقلاب است.

ایشان مهمترین مشكل و نقطه ضعف اقتصاد كشور را دولتی بودن اقتصاد و تصدی‌گری افراطیِ برخاسته از سیاست‌های اقتصادی دهه 60 دانستند و افزودند: نتیجه این افراط، كنار ماندن مردم از فعالیت‌های بزرگ و ثروت‌ساز اقتصادی و بروز مشكلاتی است كه امروز در كشور مشاهده می‌كنیم.

رهبر انقلاب هدف از ابلاغ سیاست‌های كلی اصل 44 را سپردن فعالیت‌های اقتصادی به مردم خواندند و گفتند: بخش‌های مهم اقتصاد و تولید باید در اختیار مردم باشد و همچنان‌كه بارها تكرار كرده‌ایم بنگاهها و شركتهای دولتی و شبه دولتی كه بعضاً با تعبیر زشت خصولتی از آنها یاد می‌شود، نباید با بنگاههای خصوصی رقابت كنند.

ایشان محقق نشدن عدالت اقتصادی را با الگوی دادن كلید اقتصاد به دولت، نشانه خطا بودن این شیوه خواندند و تأكید كردند: دولت باید تصدی‌گری و دخالت در اقتصاد را كم، و با واگذار كردن كارها به خود مردم، بر امور نظارت و مراقبت كند البته این مسئله را به دولتهای متعدد سفارش كرده‌ایم اما واگذاری‌ها یا انجام نگرفت یا به شكلی غلط انجام شد كه نتیحه آن به ضرر مردم بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عیب دیگر اقتصاد كشور را وابستگی به نفت خام برشمردند و گفتند: بند ناف اقتصاد را باید از صادرات نفت خام جدا كنیم و برای كسب درآمد بیشتر به فعالیت‌های غیرنفتی بپردازیم كه خوشبختانه بر اساس گزارش‌ها، كارهای خوبی در این زمینه آغاز شده است.

وابستگی اقتصاد كشور به دلار، نقطه ضعف دیگری بود كه رهبر انقلاب به آن اشاره كردند و افزودند: برخی كشورهایی كه مورد تحریم غرب قرار گرفتند با قطع وابستگی خود به دلار و كار كردن با پول‌های محلی، وضع بهتری پیدا كردند كه ما نیز باید همین كار را انجام دهیم.

ایشان از رشد اقتصادی ضعیف كشور در دهه 90 به عنوان نقطه ضعفی دیگر یاد و خاطرنشان كردند: در بعضی از سالهای دهه 90 رشد اقتصادی زیر یك بود و در زمان تصدی دولت فعلی نیز میزان رشد اقتصادی، بسیار پایین بود در حالی كه برای بهبود اقتصاد كشور، نیازمند رشد اقتصادی سریع و مستمر هستیم كه لازمه آن افزایش تولید با كمك و هدایت مردم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس را به ترغیب و هدایت مردم به ایفای نقش مولد در اقتصاد كشور و ایجاد اعتماد برای سرمایه‌گذاری و كارآفرینی بخش خصوصی فراخواندند و گفتند: اگر از توانایی‌های مردم در اقتصاد استفاده شود و تولید افزایش یابد، حتماً وضع معیشت عمومی و تورم بهبود خواهد یافت و شعار سال محقق می‌شود.
ایشان غفلت از راههای مشاركت مردم در مسائل اقتصادی را نقطه ضعفی دیگر برشمردند و با توصیه به مسئولان و صاحبنظران و علاقه‌مندان به سرنوشت كشور برای یافتن راههای مشاركت مردم در اقتصاد، خاطرنشان كردند: هر جا مردم وارد شدند پیشرفت كردیم مانند دفاع مقدس و مسائل سیاسی، بنابراین مشخص شدن چگونگی فعال شدن مردم در اقتصاد، در این عرصه نیز پیروز و موفق خواهیم شد.

«افزایش تحرك در تجارت خارجی»، «تقویت شركت‌ها و فعالیت‌های دانش‌بنیان»، «تحول در قانون‌گذاری بر اساس سیاست‌های تقنینی» و «پرهیز از ایجاد هزینه‌های قطعی برای درآمدهای غیرقطعی در بودجه‌های سالیانه» عیوب دیگری بود كه رهبر انقلاب اسلامی به آنها اشاره كردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اطلاع‌رسانی به مردم در خصوص جنگ تركیبی و سیاست‌های دشمن در این زمینه را لازم دانستند و گفتند: در جنگ تركیبی، حمله نظامی وجود ندارد بلكه تبلیغات‌چی‌های خارجی و دنباله‌روهای آنها در داخل با وسوسه، به باورهای دینی و سیاسی مردم حمله می‌كنند تا با دگرگون نشان دادن حقایق، اراده ملت را سست و شعله امید را در دل جوانان خاموش و آنها را از آینده و كار و پیشرفت مأیوس كنند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: دشمنان در جنگ تركیبی می‌خواهند اختلاف‌افكنی كنند، دوقطبی در كشور درست كنند، نرم‌افزار واقعی قدرت ملت را كه ایمان و ارزشهای دینی و ملی است، از دست مردم خارج كنند تا در كشور بی‌ثباتی و ناامنی و اگر بتوانند جنگ داخلی ایجاد كنند كه البته سرشان به سنگ خورده و باز هم خواهد خورد.

ایشان با اشاره به استفاده از انواع ابزارها و عوامل در جنگ تركیبی همچون عوامل فرهنگی، امنیتی، اقتصادی، نفوذ برای ایجاد یأس و غفلت از توانایی خود، افزودند: آنها سعی می‌كنند مردم را به راههای اطلاع‌رسانی ما بدبین و از آن جدا كنند با این ادعا كه به رادیو تلویزیون و به گزارش‌های مسئولان گوش ندهید چرا كه خلاف واقع است یا اینكه به حرف‌های رهبری توجه نكنید زیرا این حرفها تكراری است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ردّ ادعاهای بدخواهان، خاطرنشان كردند: جبهه دشمن سالها است كه با صدای بلند اعلام می‌كند كه می‌خواهیم جمهوری اسلامی را به زانو درآوریم و در مقابل، رهبری می‌گوید «غلط می‌كنید»، این تكرار نیست بلكه استقامت و ایستادن پای سخن حق طبق دستور پروردگار است.

ایشان با تجلیل از حضور مستمر مردم در صحنه، نمونه اخیر بیداری و ایستادگی مردم را مقابله با اغتشاشات اخیر خواندند و تأكید كردند: مردم به همه كسانی كه در اغتشاشات تحریك یا از اغتشاشگران حمایت كردند سیلی زدند و به حول و قوه الهی در آینده نیز ملت ایران به دشمنان خود سیلی خواهد زد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: بنده قاطعاً اعلام می‌كنم ملت ایران قوی و در حال پیشرفت و قادر به رفع عیوب خود و ایجاد تحول است.

ایشان با تأكید بر ادامه حمایت نظام از جبهه مقاومت، ادعای دروغ مشاركت ایران در جنگ اوكراین را رد كردند و گفتند: ما حضور در جنگ اوكراین را قاطعاً و صریحاً رد می‌كنیم و ابداً چنین چیزی صحت ندارد. جنگ اوكراین را آمریكا برای گسترش ناتو به شرق راه انداخت و اكنون نیز در حالی كه مردم اوكراین گرفتار و دچار مشكلات هستند، بیشترین سود را از جنگ، آمریكا و كارخانجات اسلحه‌سازی آن می‌برند و به همین علت، مانع كارهای لازم برای خاتمه جنگ می‌شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از برشمردن عیوب اصلی اقتصاد كشور كه باید با برنامه‌های تحولی برطرف شوند، به چند مورد از نقاط ضعف موجود در میان مردم هم اشاره كردند و گفتند: «اسراف در مصرف آب، برق، گاز، نان و بنزین»، «تجمل‌گرایی افراطی كه بعضاً تبدیل به مسابقه تجمل‌گرایی، و موجب افزایش هزینه‌ها از جمله هزینه‌های ازدواج شده است»، «تعصب نداشتن به تولید داخلی كه گاهی با كیفیت‌تر از تولید خارجی است اما استفاده نكردن از آن موجب بیكاری كارگر ایرانی می‌شود» و «اغماض و گذشت نكردن در قبال اختلاف نظرهای كوچك از جمله در مسائل سیاسی و تبدیل كردن آنها به دوقطبی در جامعه» از جمله عیوب و اشكال‌هایی است كه باید در رفتارهای عمومی برطرف و اصلاح شود.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در توصیه‌ای مهم، همه افراد دارای توانایی سخن گفتن با مردم و صاحبان رسانه چه در فضای مجازی و مطبوعات و چه در صداوسیما را به امیدآفرینی فراخواندند و گفتند: سعی دشمن ناامید كردن جوانان است و ما در مقابل باید با مسائل پرشمار امیدزا در كشور امیدآفرینی كنیم. همه این وظیفه را جدی بگیرند.

ایشان امیدآفرینی را به معنای پنهان كردن ضعف‌ها و خودفریبی ندانستند و افزودند: ضعف‌ها هم باید بیان شود اما در كنار آنها، باید نقاط امیدبخش و آینده و افق روشن نیز نشان داده شود و در مقابل چشم همگان قرار بگیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اشاره ای به سردرگمی آمریكایی ها در منطقه گفتند: راه و سیاست نظام در منطقه روشن است و می دانیم چه كار می كنیم اما آمریكایی ها، متحیر و درمانده اند چرا كه اگر در منطقه بمانند، مانند افغانستان با نفرت روز افزونِ ملت ها مواجهه و مجبور به ترك منطقه می شوند و اگر بروند هم، مطامع خود را از دست می دهند كه این سر در گمی نشانه ضعف آشكار آن ها است.

رهبر انقلاب همچنین با سپاسِ خداوند برای دیدار حضوری مجدد با مردم متدین مشهد و زوار عزیز حرم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام از همه دانشمندان، محققان، پزشكان، پرستاران، داوطلبان مردمی، مراكز تولید و تزریق واكسن و لوازم بهداشتی و دیگر كسانی كه در سال های اخیر در مهار بلیه عمومی كرونا فعال بودند، تشكر و قدردانی كردند.

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی در سخنانی، لازمه پایبندی به عهد و پیمان با امام رضا علیه‌السلام را حاكم كردن سبك زندگی رضوی و پیاده كردن آموزه‌های آن حضرت در زندگی فردی و اجتماعی دانست و با بیان گزارشی از فعالیت‌های این آستان مقدس، گفت: ترویج زیارت با معرفت، توجه به نیازمندان از جمله در بخش حاشیه مشهد، گسترش برنامه‌های اجتماعی آستان قدس، تسهیل زیارت، تكریم زائران، تخصص‌گرایی و جوانگرایی از جمله رویكردها و اقدامات آستان قدس رضوی بوده است.

دسترسی سریع