فقه و زندگی شنبه ها از ساعت 14:50 به مدت 45

رادیو معارف

فقه و زندگي

ظرفیت های فقه در مدیریت خانواده از امواج فضیلت و فطرت

رادیو معارف در برنامه «فقه و زندگی» به چاره‌جویی برای تحکیم خانواده بر پایه ظرفیت‌های فقهِ عمومی و خصوصی می‌پردازد.

1396/12/20
|
17:03

به گزارش روابط عمومی رادیو معارف؛ حجت الاسلام والمسلمین صفایی، مدیر گروه معارف، فقه و اندیشه رادیو معارف از پخش سری جدید برنامه" فقه و زندگی" در این رسانه دینی خبر داد .
صفایی عنوان کرد: گزارش‌های آماری حکایت از آن دارد که از یک‌سو آمار ازدواج رو به کاستی و از دیگر سوی آمار طلاق رو به فزونی‌است و ما با بحران طلاق مواجه‌ایم. در همین راستا برنامه سازان این رادیو در برنامه" فقه و زندگی" به تبیین ظرفیت های فقه در مدیریت خانواده خواهد پرداخت.
وی ادامه داد: اما از آنجا که مشکلات خانواده چندلایه است و با رویکرد تک‌بعدیِ موجود در هر یک از دانش‌ها نمی‌توان آنها را چاره‌ کرد. بر این اساس در برنامه «فقه و زندگی»، با رویکردی چند ساختی، مشکلات خانواده به سه منشأ «نادانی»، «ناتوانی»، و «نافرمانی» دسته‌بندی و مورد واکاوی قرار می‌گیردو سه راهبرد کلان برای مدیریت مشکلات خانواده ارائه می‌دهد که عبارت‌اند از:
1- آگاهی‌بخشی و مهارت‌افزایی (از طریق آموزش حقوق و مسئولیت‌ها و نیز فنون و مهارت‌ها)
2- حمایت و توان‌افزایی (از طریق حمایت مالی و درمان اختلال‌ها یا عیوب جنسی و امراض مقاربتی)
3- داوری و دادرسی (از طریق روش غیرقضاییِ حَکَمیت و روش قضایی در اولویت بعدی)
حجت الاسلام و المسلمین صفایی در ادامه افزود : "فقه و زندگی" با بهره‌گیری از قواعد فقه و حقوقِ عمومی خانواده در صدد آن آست راهکاری نو و قابل عرضه به نهادهای تصمیم‌گیر نظام ارائه دهد تا در سایة آن از میزان طلاق کاسته و میل و رغبت جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده افزایش یابد.
لازم به ذکراست این برنامه با کارشناسی حجت‌الاسلام‌والمسلمین، دکتر فرج‌الله هدایت‌نیا، تهیه و سردبیری روح‌الله اسماعیلی و مجری‌کارشناس حمید سوری از 26 اسفند 96 روزهای شنبه ساعت 14:45 از رادیو معارف پخش می شود

دسترسی سریع
فقه و زندگی