مرحوم آیت الله شیخ علی اشتهاردی

حوزه تخصصی:

کارشناس اخلاق

شیخ علی پناه اصلانی اشتهاردی در سال 1296 در بخش اشتهارد کرج دیده به جهان گشود.

آیت‌الله اشتهاردی از 12 سالگی به فراگیری علوم اسلامی در زادگاه خویش پرداخت و پس از طی مراحل مقدماتی، سال 1320 به حوزه علمیه قم مهاجرت کرد و بـه فراگیری سطوح عالیـه دروس اسلامی پرداخت.

در این مرحله از محضر استادان بـرجسته حوزه علمیه قم حضرات آیات عظام العظمی گلپایگانی، مرعشی نجفی، سیداحمد خوانساری و مرحوم علاّمه طباطبایی بهره‌ها برد.

وی پس از پایان دوره سطوح، در درس خارج آیات ثلاثه صدر، حجت و محمدتقی خوانساری شرکت کرد و در ادامه از محضر مـرحـوم آیت‌الله العظمی بروجردی و امام خمینی (ره) استفاده کرد.

شیخ علی پناه اصلانی اشتهاردی فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی خویش را از سال 1337 آغاز کرد.

ایشان افزون بر ارشاد مـردم، سالیان درازی عهده‌دار تدریس دروس سطـح چون «الروضة البهیه»(لمعتین) و «مکاسب» بود و دراین رهگذر موفق به تربیت تعداد زیادی از طلاّب حوزه علمیه قم شد.

آیت‌الله اشتهاردی در کنار تدریس موفق به تألیف و تصحیح کتب متعددی شد که از آن جمله می‌توان به تعلیق و تصحیح کتاب «مجمع الفائدة و البرهان فی شرح ارشاد الاذهان» اشاره کرد.

این کتاب در دوره دوم انتخاب کتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.

[استوانه علم و اخلاق]

از مهم‌ترین آثار آیت الله اشتهاردی به این عناوین می‌توان اشاره کرد:

1. القرآن و العقل
2. ایضاح الفوائد
3. روضة المتقین علامه محمدتقی مجلسی
4. مجمع الفائدة و البرهان فی شرح ارشاد الاذهان
5. کتاب مدارک العروة

درس اخلاق آیت‌الله اشتهاردی در مدرسه فیضیه بین فضلا و طلاب زبانزد است.

آن عالم بزرگوار که هر شب نماز مغرب و عشا را در مدرسه فیضیه اقامه می‌کرد پس از 91 سال تعلم، تعبد و تجهد شب 18 تیر 1387 به دیدار معبودش شتافت.

پیام تسلیت مقام معظم رهبری
بسم الله الرحمن الرحیم

با تأسف و تأثر خبر درگذشت عالم پارسا و پرهیزگار مرحوم آیت‌لله آقای حاج شیخ علی‌پناه اشتهاردی را دریافت کردم.

ایشان از بندگان صالح خداوند و عالمی مهذّب و پاک و برخوردار از سجایای اخلاقی و صلاح و سداد عملی بودند و نه تنها درس اخلاق ایشان در حوزه‌ علمیه، که شیوه‌ زندگی و رفتار ایشان نیز آموزنده‌ تقوا و پارسائی محسوب میگشت.

اینجانب فقدان آن عالم ربانی را به علمای اعلام و مراجع عظام و به عموم فضلا و طلاب و ارادتمندان و شاگردان آن مرحوم تسلیت میگویم و رحمت و غفران و فضل الهی را برای وی از خداوند متعال مسألت میکنم.

سیّد علی خامنه‌ای
19 تیر

دسترسی سریع