حجت الاسلام والمسلمین مهدی پیشوایی

حوزه تخصصی:

کارشناس مباحث تاریخ اسلام

حجت الاسلام و المسلمین استادمهدی پیشوایی از کارشناسان اهل قلم در حوزه تاریخ اسلام در سال 1324 در شهرستان مشکین شهر چشم به جهان گشودند.
وی در سنین جوانی و سال‌هاینخست طلبگی حسب وظیفه برای تبلیغ معارف دین و تبیین تاریخ و حماسه عاشورا سفرهایگوناگون تبلیغی داشته‌اند.
این تاریخ نگار معاصر می‌گوید: بنده در ایامی که به تبلیغ می رفتم،مانند بسیاری از مبلغان آن دوران از کتاب ها و مقاتل قدیمی استفاده می‌کردم. اما به مرور زمان مطالعاتم در زمینه تاریخ اسلام بیشتر شد و متوجه نادرستی بسیاری از مطالب درج شده در این کتاب‌ها و مقاتل شدم که کم کم اعتمادم از این کتاب‌ها سلب شد و هر چه بیشتر در مسائل تاریخ اسلام پیش می‌رفتم متوجه ضعف و سُستی مطالب این کتاب‌ها می‌شدم و دیگر این مطالب و تذکر به روضه خوان‌ها مرا خسته کرده بود تا اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کتاب‌هایی در زمینه تحریفات عاشورا نوشته شد و انتقادات وسیعی در این زمینه به وجود آمد و روشن­گری­هایی از سوی آیات عظام و علماء و اندیشمندان حوزوی در جامعه صورت گرفت. به مرور زمان این فکر در من تقویت شد که باید طلاب و مبلغین جوان از کتاب‌های قوی و غنی استفاده کنند ولی باید کتاب معتبری در اختیار آن‌ها گذاشت تا با بنیه علمی و قوی بالای منبر رفته و روضه خوانی کنند.
دغدغه یاد شده انگیزه ورود جناب استاد پیشوایی در حوزه تاریخ اسلام شد، به حدی که از ایشان فردی زبردست در این حوزه ساخت که اکنون پژوهش‌ها و کتب ایشان منبع و مرجع تاریخ‌پژوهان شده است.
استاد پیشوایی که پیش از انقلاب با موسسه "در راه حق" برای تبیین تاریخ همکاری داشت. پس از پیروزی انقلاب در مجله پاسدار اسلام و بعدها در نشریه تخصصی تاریخ اسلام قلم زد تا زلال تاریخ را باز نویسی کند.
از استاد پیشوایی آثار قابل توجهی در حوزه تاریخ اسلام تقدیم جامعه شده که «سیره پیشوایان» و «مقتل جامع سید الشهداء»از معروف‌ترین آن‌هاست.
حجت الاسلام مهدی پیشوایی هم اکنون عضو هیئت علمی گروه تاریخ اسلام موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)،مدرس سطح عالی تاریخ اسلام مراکز تخصصی و دانشگاه‌ها،عضو اتاق فکر تاریخ اسلام رادیو معارف و کارشناس برنامه پرسمان تاریخی این رادیو می‌باشد.
گفتنی است برنامه پرسمان تاریخی ایشان به صورت نرم افزار و کتاب تقدیم تاریخ دوستان و پژوهشگران شده است.

دسترسی سریع