حجت الاسلام محمد باقریان

حوزه تخصصی:

پژوهشگر معارف اسلامی

حجت الاسلام محمد باقریان در سال 1349 در خانواده مذهبی و روحانی در شهر مقدس قم به دنیا آمد. تحصیلات دورة ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را از سال های 55 تا 66 در مدارس قم سپری کرد. در این دوران که سال های اول انقلاب و دوران جنگ تحمیلی بود، در بسیج و انجمن اسلامی صاحب الزمان محلة خاکفرج قم، به کارهای فرهنگی می‌پرداخت.
بعد از اخذ دیپلم در سال 67 برای ادامة تحصیل به حوزة علمیه قم وارد شده و در مدارس علمیه عترت آل محمد و مدرسه معصومیه دوره مقدمات و سطح را گذراند. دروس تخصصی فقه و اصول و تفسیر را از محضر آیات عظام بهجت، وحید خراسانی، شبیری، سبحانی و جوادی آملی استفاده برد. در کنار دروس فقه و اصول در امر آموزش، از سال 1377 وارد مؤسسة آموزشی پژوهشی امام خمینی شده و در آن مرکز دورة کارشناسی فلسفه، کارشناسی ارشد علوم قرآن و تفسیر را گذرانده و از سال 1388 در مقطع دکترا در رشتة علوم قرآن و تفسیر مشغول تحصیل می‌باشد.
در کنار تحصیل در این مرکز و مراکزی چون دانشگاه علوم و معارف، جامعه الزهراء و دانشکده مجازی موسسه امام خمینی به امر تدریس و راهنمایی و مشاوره پایان نامه‌ها می‌پردازد.
ایشان علاوه بر مسائل آموزشی، به کارهای پژوهشی نیز اشتغال دارد و از سال 1376 در مؤسسة علمی فرهنگی دارالحدیث وارد شده و در سال های اولیه به پروژة داستان‌های بحار الانوار پرداخته و بعد از آن به واحد پاسخگویی به پرسش های حدیثی رفته و در سال 87 در پژوهشکدة تفسیر روایی این مرکز به کارهای پژوهشی اشتغال دارد.
در زمینة پژوهش نیز، تألیفِ کتاب «بازتاب دنیوی اعمال از دیدگاه قرآن»، تنظیم و گردآوری 12 جلد «چهل حدیث نظامی» و مقاله در زمینه مباحث قرآنی از آثار بنده می‌باشد.
از سال 74 تا کنون نیز در ایام ماه مبارک رمضان و محرم به تبلیغ دین در مناطق محروم و دانشگاه هایی چون دانشکدة کشاورزی شیراز و شیروان و دانشگاه آزاد دهاقان و دانشکده فنی مهندسی گلپایگان، رفته و در سال 1391 در رادیو معارف، به عنوان کارشناس در برنامه «بازتاب» حضور داشت.

دسترسی سریع