حجت الاسلام والمسلمین حسین علوی مهر

حوزه تخصصی:

کارشناس در حوزه تفسیر و علوم قرآن

آقای حسین علوی مهر در تیرماه سال 1342 در شهرستان اهواز در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد و در سنین کودکی به بوشهر مهاجرت می کند تحصیلات خود را تا دیپلم در همان شهر گذرانده، سپس با وجود این که در سالهای 61 و 62 در کنکور امتحان داده و پذیرفته می شود اما ترجیح می دهد دروس حوزه را بخواند. وی جهت ادامه تحصیل راهی حوزه علمیه اصفهان شده و ادبیات عرب را در مدت یک سال و نیم در آن حوزه تمام می کند. سپس برای ادامه تحصیل به شهر مقدس قم هجرت میکند. از سال 1363 به ادامه دروس پرداخته و سطوح عالیه را نزد اساتید بارز آن زمان، از جمله آیات وجدانی فخر، اعتمادی، موسوی تهرانی، احمد پایانی، جعفر سبحانی و جوادی آملی به اتمام می رساند.
از سال 1368 در درس خارج آیات عظام مکارم شیرازی، وحید خراسانی، و میرزای تبریزی شرکت نموده و در سال 1371 در آزمون ورودی رشته تخصصی تفسیر و علوم قرآن حوزه علمیه قم شرکت نموده و پذیرفته می شوند و در سال 76- 75رتبه ممتاز را کسب می نماید. و با یک سال مرخصی در سال 1377 سطح چهار را به پایان می رساند.
ایشان دروس تفسیر را نزد آیات مکارم شیرازی، جوادی آملی، معرفت،‌ شب زنده دار، خزعلی، محقق داماد و اساتید دیگر گذرانده است. پس از اتمام دوره در سال 1384 پایان نامه سطح چهار خود را با نام بررسی تفسیری و کلام آیات وحی با نمره عالی دفاع نموده و موفق به اخذ مدرک سطح 4 = دکترا شده است.
تاکنون دو کتاب از ایشان با نام روش ها و گرایشهای تفسیری و تاریخ تفسیر و مفسران چاپ شده که دو کتاب نیز با نام قرآن و دفاع (مبارزه) و بررسی حقیقت و ارکان وحی آماده چاپ دارند افزون بر آن بیش از بیست مقاله از ایشان در مجلات کشور منتشر شده است.

دسترسی سریع