حجت الاسلام و المسلمین جوادمحدثی

حوزه تخصصی:

کارشناس معارف حدیث

وی به لحاظ روحانی بودن پدرش، از کودکی در قم می‏‌زیست. در این شهر بزرگ شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در قم گذراند. از سال 1344 ش وارد حوزه علمیه شد و در مدرسه علمیه منتظریه معروف به «حقانی» با مدیریّت شهید آیةالله قدوسی و همکاری شهید آیةالله بهشتی، با استفاده از محضر اساتید برجسته، انقلابی و متّقی که اغلب از شاگردان امام راحل «قدس سره» بودند، درسهای حوزه را از مقدّمات تا خارج فقه فرا گرفت.
پیش از انقلاب به سبب مبارزات سیاسی و سخنرانی در شهرستان‏ها دو بار دستگیر و زندانی شد، در کنار فعالیت‏های درسی، به تلاش‏های فرهنگی و تبلیغی در شهرستان‏های مختلف پرداخت، با صدا و سیما، امور تربیتی آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی، پژوهشکده باقرالعلوم، سپاه پاسداران و بخش فرهنگی بنیاد شهید و جهاد سازندگی همکاری‏های فرهنگی و قلمی داشت، در عرصه مطبوعات دینی و مجلات انقلابی و مذهبی فعّالانه همکاری داشت.
چند سال در اوایل انقلاب با حضور در دانشگاههای مختلف و تدریس تاریخ اسلام، تعلیم و تربیت اسلامی، منطق و موضوعات دیگر، نیز حضور مکرّر در مجامع دانشگاهی و جمع‏های دانشجویی و اردوهای دانش‏آموزی و سمینارهای فرهنگی و تربیتی آموزش و پرورش و معلّمان، در فضای فکری اجتماعی جوانان حضوری اثر گذار داشت. یک بار هم سفری دو ماهه به جنوب لبنان و ارتباط و همکاری با حزب الله داشت. نُه سفر هم به حج رفته است. در راستای انتقال تجارب قلمی و نگارشی خویش به نسل جوان حوزه، از پیش از انقلاب تا حال حاضر، پیوسته در مدارس مختلف حوزه علمیه آموزش ادبیات فارسی و روش نگارش و تحقیق داشته است و در این زمینه کتاب »روشها«ی او به عنوان یک متن آموزشی فشرده به شمار می‏رود.
تاکنون دهها کتاب و صدها مقاله به قلم ایشان چاپ و منتشر شده است. موضوعات آثار وی نیز مباحث و علوم قرآنی، تاریخ و سیره، اخلاق و تربیت، فرهنگی اجتماعی، ادبی و شعر و مناسبت‏های شمسی و قمری است. از او 8 کتاب به صورت ترجمه، چهار مجموعه شعر، پانزده اثر علمی تحقیقی و بیش از بیست کتاب که مجموعه مقالات کوتاه و نثرهای ادبی در زمینه‏های اجتماعی و مذهبی است، منتشر شده است. نام تعدادی از آثار او به قرار زیر است:
آفات علم، هنر در قلمرو مکتب، فرهنگ عاشورا، روشها، زیارت، روح حج، پیام‏های عاشورا، تاریخ سیاسی‏ائمه، کربلا کعبه دلها، در حریم حرم، مینای قلم، الهی نامه، ولایت فقیه به زبان ساده، عشق برتر، آشنایی با سوره‏ها، آشنایی با علوم قرآن، هزار موضوع هزار آیه، آشنایی با اسوه‏ها (10 جلد)، از همدلی تا همراهی (4 جلد)، روایت انقلاب (3 جلد)، صبح امید، همگام با رسول، نماز عارفانه، سلامی دوباره، درسهایی از زیارت عاشورا، خون خدا، برگ و بار.
با هدف تربیت طلاّب اهل قلم، از سال 1370 ش به تأسیس «مرکز ادبی حوزه» همّت گماشت و در طول ده سال، با برگزاری دوره‏‌های مختلف روش نگارش، تحقیق، ویراستاری، نقد و بررسی، گام‏هایی مفید در این زمینه برداشت.
او هم اکنون در قم ساکن است و بیشترین اوقات خود را صرف تحقیق، نگارش، همکاری کارشناسی با رادیو قرآن و رادیو معارف و برخی شبکه‏‌های صدا و سیما و تدریس در مراکز علمی می‌‏کند.

دسترسی سریع