حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا سبحانی‌نیا

حوزه تخصصی:

کارشناس علوم قرآنی و حدیثی

حجت الاسلام محمد رضا سبحانی‌نیا سال 1350 در شهر قزوین متولد شد. در سال 1369 هجری برای آغاز درس‌های طلبگی به شهر مقدس قم آمد و دروس مقدماتی را در مدارس کرمانی‌ها و رضویه گذراند. در ادبیات از اساتید بزرگواری چون جناب حجة الاسلام و المسلمین آقای عالی بهره برد و لمعه و اصول را نزد اساتید گرانقدری همچون؛ آقایان قاروبی تبریزی و خسرو شاهی تلمذ کرد.
درس مکاسب و رسائل را نیز از حضرات حجج اسلام و آیات عظام آقایان حسینی خراسانی، علیدوست، موسوی تهرانی، نکونام گلپایگانی، جاودان و عالی(دامت برکاتهم) بهره برد.
از سال 1378 در دروس خارج حوزه از محضر علمای بزرگ حضرات آیات مکارم شیرازی، سبحانی، تبریزی(ره) و مددی(حفظهم الله تعالی) بهره های فراوان برد.
در کنار درس‌های طلبگی در موسسه فرهنگی دارالحدیث توفیق خدمت به حدیث را یافت و هر چند در سال‌های اولیه کمتر به کارهای علمی و پژوهشی می‌پرداخت، اما از سال 1378 با گذراندن واحدهایی از درس تربیت مربی حدیث در کنار کارهای پژوهشی و تحقیقی حدیث وارد عرصه تدریس علوم حدیث شد.
وی همراهی با محققان این مرکز جهت نشر کتب حدیثی تحت اشراف جناب آیه الله ری شهری(دام عزه) را داشته است.
تدریس در دانشکده‌های اصول دین قم، حدیث شهرری و رشته تخصصی حدیث حوزه علمیه قم و جامعة القرآن کریم قم در رشته‌های علوم حدیثی و معارف حدیثی از حجت الاسلام سبحانی‌نیا می‌باشد.
همکاری و مشاوره و راهنمایی با طلاب محترم حوزه و دانشجویان دانشکده‌های علوم حدیثی و قرآنی از افتخارات وی بوده و هم اینک در موسسه دارالحدیث در بخش تخریج و مصدریابی احادیث مشغول می‌باشد.
از جمله آثار منتشر شده وی:
‎الدنیا و الآخره به عنوان محقق به زبان فارسی در سال 1380
‎شهر الله فی الکتاب و السنه به عنوان محقق به زبان عربی در سال 1380
‎موسوعه عقاید اسلامی در یک کار گروهی به عنوان محقق در سال 1380
‎موسوعه میزان الحکمه در یک کار گروهی به عنوان محقق در سال 1380 توسط انتشارات دار الحدیث
‎مهر و قهر به عنوان محقق در یک کار گروهی در سال 1379 توسط انتشارات مرکز فرهنگی شهید آیت الله مدرس

دسترسی سریع