حجت الاسلام و المسلمین مهدی غلامعلی

حوزه تخصصی:

کارشناس تاریخ و علوم حدیث

حجت الاسلام مهدی غلامعلی در سال 1371 از دبیرستان علوم و معارف اسلامی شهید مطهری تهران فارغ التحصیل شد. در کنار دروس دبیرستان، دروس حوزوی را نیز از اساتید معزز مدرسه عالی شهید مطهری فرا گرفت . پس از اخذ دیپلم توفیق حضور در حوزه علمیه مروی )تهران) را یافت و با امتحان سه پایه نخست اجازه حضور در درس‌های پایه چهارم را پیدا کرد.
بخشی از ادبیات عرب، معانی و بیان، شرح لمعه، اصول مظفر، منطق، فلسفه و بخشی از رسائل و مکاسب را از اساتید بزرگوار آن مدرسه آموخت . بعضی از اساتید آن دوران عبارتند بودند از: حجج اسلام و آیات اعلام : مرحوم سید ابوالفضل موسوی تبریزی، مرحوم پاکتچی، اصطهباناتی، رجایی، کثیری، تقوایی، شریتعمداری، جورابچی (قفقازی) و شریف زاده .
در سال 1374 برای ادامه تحصیل به شهر مقدس قم مشرف شد و تا کنون نیز توفیق حضور در حوزه علمیه قم را دارد. کتب شریف رسائل، مکاسب و کفایه را در محضر حضرات آیات و حجج اسلام آقایان مرحوم احمدی میانجی، نکونام، اعتمادی، سید احمد خاتمی، حسینی خراسانی، محمدی (فیضیه) و احدی آموخت .
مدت شش سال در دروس خارج فقه آیات عظام آقایان حاج شیخ جواد تبریزی، حاج محمد فاضل لنکرانی(ره)، حاج سید احمد مددی و حاج مهدی گنجی (گنجعلی) شرکت کرد. بدایة الحکمه و نهایة الحکمه را نیز از جنابان حجج اسلام محمدی همدانی، و حاج مرتضی جوادی آملی فرا گرفت . همچنین از سال 1375 تا کنون در موسسه تحقیقاتی دار الحدیث به مطالعه و پژوهش پیرامون مباحث حدیث مشغول است. در این مدت از کلاس‌ها و کارگاه‌های علمی حجج اسلام آقایان استاد عبدالهادی مسعودی، استاد سید کاظم طباطبایی، استاد محمد کاظم رحمان ستایش و استاد محمد احسانی فر استفاده کرد .
در طول مدت حضور در موسسه تحقیقاتی دارالحدیث با گروه‌های تاریخ حدیث، دانشنامه نگاری، تفسیر روایی، تاریخ و سیره و مصدریابی همکاری علمی داشته و مدخل‌های متعددی را تنظیم کرده است.
وی از کارشناسان گروه قرآن و حدیث رادیو معارف در حوزه مباحث حدیثی می‌باشد.

دسترسی سریع