حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر بابایی

حوزه تخصصی:

کارشناس تفسیر و علوم قرآن

علی اکبر بابائی متولد 1333 در اراک پس از آموختن قرآن و برخی کتابهای مذهبی در مکتب خانه و تحصیلات ابتدایی در مدارس دولتی و دروس مقدماتی حوزه مانند صرف و نحو در حوزه علمیه اراک در سال 1353 ه.ش وارد حوزة علمیه قم شد و تا سال 1359 ه.ش سایر دروس مقدماتی و سطوح عالی حوزوی را فرا گرفت.
در سال 1360 به دروس خارج اصول و فقه راه یافت، مدت کوتاهی از درس خارج اصول آیت الله مکارم و خارج فقه آیت الله تبریزی استفاده کرد ولی عمده تحصیلات خارج فقه و اصول را از درسهای خارج فقه و اصول آیت الله وحید خراسانی بهره برده است.
حدود 12 سال در درس خارج اصول و حدود 20 ساال در درس خارج فقه معظم له شرکت کرده‌ و همزمان با تحصیلات خارج فقه اصول در برنامه‌های درسی مؤسسه در راه حق و پس از اتمام دوره عمومی تحقیقات خود را در رشتة تخصصی تفسیر و علوم قرآنی در این مؤسسه آغاز کرد و تا سال 1373 ادامه یافت از سال 1373 تا کنون در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه که قبلا دفتر حوزه و دانشگاه نامیده می‌شد به پژوهش در موضوع مباحث علوم قرآنی با گرایش منطق فهم قرآن اشتغال داشته‌ است و نتیجه آن تألیف کتابهای: روش شناسی تفسیر قرآن. مکاتب تفسیری ج 1 و 2 و تاریخ تفسیر قرآن بوده است

دسترسی سریع