آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری

حوزه تخصصی:

کارشناس تاریخ و علوم حدیث

زندگی‌‏نامه
آیة اللّه‏ محمّد محمّدی ری‏ شهری در آبان 1325ش در شهر ری درخانواده‏ای متدیّن دیده به جهان گشود . وی پس از پایان تحصیلات ابتدایی، درسال 1339 ش، وارد حوزه علمیه شهر ری (مدرسه برهان) شد و در سال 1340ش ، برای ادامه تحصیل به قم رفت و تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 ـ بجز مدّت کوتاهی که به دلایل سیاسی به حوزه‏های علمیه مشهد و نجف مهاجرتکرد ـ به گذراندن مدارج تحصیلی و تدریس در حوزه علمیه قم اشتغال داشت .

اساتید
وی سطوح عالی حوزه را نزد اساتید بزرگی همچون آیات عظام: حاج میرزا علی مشکینی، حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی و حاج سید محمدباقر طباطبایی سلطانی تلمّذ نمود. همچنین درس خارج اصول را از محضر آیات عظام: مرحوم حاج شیخ محمدعلی اراکی و حاج شیخ حسین وحید خراسانی استفاده کرد و درس خارج فقه را از محضر آیات عظام : حاج میرزا علی مشکینی، حاج شیخ جواد تبریزی، مرحوم حاج سید محمدرضا گلپایگانی و مرحوم حاج شیخ مرتضی حائری ، بهره برد .

اجازه «اجتهاد» و «روایت»
وی پس از ده سال حضور در دروس خارجِ فقه و اصول ، به درجه «اجتهاد مطلق» نایل آمد و اجتهاد وی از سوی برخی اساتید برجسته حوزه علمیه قم گواهی گردید که پس از نصب ایشان از سوی امام راحل و مقام معظّم رهبری به مَناصبی که شرط احراز آنها «اجتهاد» است ، بارها تأیید گردید. وی همچنین به دریافت اجازه روایت حدیث از برخی علما و محدّثان بزرگ جهان اسلام، از جمله آیة‏اللّه‏ حاج‏ آقا رضا بهاء الدینی، توفیق یافت. از دیگر موفقیت‏‌های ایشان، می‌توان به توفیق حفظ کلّ قرآن کریم اشاره کرد .

فعالیت‏‌های اجتماعی ـ سیاسی
آیة‏اللّه‏ ری‏ شهری از ابتدای نهضت اسلامی بویژه در جریانات 15 خرداد 1342، با اهداف و دیدگاه‏‌های حضرت امام قدس‏ سره آشنا شد. وی در تاریخ 1344/4/20 به وسیله ساواک مشهد دستگیر و به زندان محکوم گردید. وی در سال 1345 ضمن تمرّد از شرکت در جلسه دادگاه تجدید نظر ساواک، به نجف اشرف رفت و در سال 1346 به ایران باز گشت و حدود هجده ماه در حوزه علمیه مشهد به تحصیل پرداخت . وی درهمین مدّت مجددا تحت تعقیب ساواک قرار گرفت و در دادگاه تجدید نظر، بار دیگربه زندان محکوم شد .
آیة اللّه‏ ری‏‌شهری در سال 1356 به دلیل سخنرانی علیه رژیم شاه در حسینیه اصفهانی‏‌های آبادان از سوی ساواک، ممنوع المنبر شد. همچنین به دلیل سخنرانی علیه رژیم در نهاوند، آبادان، مشهد، هرمزگان و زابل، مورد تعقیب ساواک بود و تظاهرات مردم هرمزگان و زابل در جریان قیام سراسری مردم ایران علیه رژیم، عمدتاً پس از سخنرانی‏‌های ایشان صورت گرفت.

مسئولیت‏ها
آیة‏اللّه‏ ری‏‌شهری پس‏ از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان به‏ فعالیت‏ های اجتماعی ـ سیاسی اشتغال داشته است .
مسئولیت‏‌های وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی عبارت‏ اند از:
1 . حاکم شرع دادگاه‏‌های انقلاب اسلامی
2 . رئیس دادگاه انقلاب ارتش
3 . وزیر اطلاعات (وی نخستین وزیر اطلاعات در جمهوری اسلامی ایران است)
4 . دادستان کلّ کشور
5 . دادستان دادگاه ویژهروحانیت
6 . دبیر کلّ جمعیت دفاع از ارزش‏‌های انقلاب اسلامی
7 . تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‏ السلام
8 . نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری
9 . عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
10 . نماینده ولیّ فقیه و سرپرست حجاج
11. رئیس مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث
12 . رئیس دانشکده علوم حدیث

دسترسی سریع