آیت الله اسدالله روحانی

حوزه تخصصی:

کارشناس مباحث اخلاقی

آیت الله اسدالله روحانی ـ دام ظله الربانی ـ در تاسوعای 1351 قمری برابر با 1311 هجری شمسی در بیدگل دیده به جهان گشود.
مرحوم والد معظم ایشان حضرت حجت الاسلام حاج آقا رضا فرزند مرحوم مغفور ملا اسد الله بن ملا محمد رضای مجتهد الزمان بوده است.
وی مقدمات دروس حوزه را تحت اشراف حضرت آیت الله العظمی میر سید علی یثربی (ره) در کاشان به پایان رساند و از اساتید وقت بهره مند شد؛ اساتیدی چون حضرات آیات آقا علی حائری و حاج شیخ علی آقا نجفی و حاج شیخ محمود تبریزی نجفی ـ اعلی الله مقامهم ـ.
سپس برای تکمیل مدارج علمی خود وارد حوزه علمیه قم شدو از دروس فقه، اصول و تفسیر اساتید بزرگی چون آ‌یات عظام صدوقی (شهید محراب)، مرعشی نجفی، مشکینی، شیخ راضی نجفی تبریزی،‌ فاضل قفقازی (والد مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی)، علامه طباطبایی و حاج شیخ ابوالفضل زاهدی و همچنین حضرت آیت الله العظمی بروجردی ـ اعلی الله مقامهم ـ بهره مند می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی یکی از افتخارات خود را حضور مستمر در درس اخلاق حضرت آیت الله سید رضا صدر می‌داند و همیشه از عنایات خاص حضرات آیات آسید احمد خوانساری و شیخ ذبیح الله قوچانی درباره خود به نیکی یاد می‌کند.
پس از مدتی تحصیل در قم براساس رسالت دینی به زادگاه خود مراجعت می‌کند و اکنون بیش از نیم قرن است که رهبری معنوی مردم شهرستان آران و بیدگل را بر عهده دارد.
کرسی درس اخلاق ایشان در مدارس علمی کاشان از معروفیت و رونق خاصی برخوردار بوده است و اخیراً به خواست خداوند متعال موفق به تأسیس مدرسه علمیه المهدی (عج) شدند که برکات فراوانی را برای شهرستان آران و بیدگل در پی داشته است.
فعالیت‌های تبلیغی وی با نبود وسایل و امکانات آن‌ هم در روستاهای محروم و با سختی‌هایی فراوان مواجه بوده است را به حق می‌توان جهاد در راه خدا دانست و آن را مجاهدت دینی نامید.

دسترسی سریع