حجت الاسلام و المسلمین مجتبی کلباسی

حوزه تخصصی:

کارشناس مباحث مهدوی

حجت الاسلام کلباسی در سال 1350 وارد حوزه علمیه اصفهان شد و تحصیلات مقدماتی را در مدرسه علمیه «ذوالفقار» طی کرده و در سال 1354 وارد حوزه علمیه قم شد.
وی در درس حضرات: «اعتمادی»، «دوزدوزانی»، «خزعلی»، «مظاهری» و «سبحانی» شرکت کرده و در درس خارج هم از اساتید عظیم همچون: «آیت الله تبریزی»، «فاضل»، «سبحانی» و «منتظری» استفاده نمود و از سال 1362 در کارهای پژوهشی ابتداء در مرکز تازه تأسیس (پژوهشگاه دفتر تبلیغات) شرکت کرد.
در پژوهشگاه «سیره معجم بحار الانوار و ... » بالاخره در کار «تفسیر راهنما» در مرکز فرهنگ و معارف قرآن حضور یافت. لازم به ذکر است که حجت الاسلام کلباسی در تأسیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن و پایه ریزی کارهای پژوهشی در آن مرکز، نقش اساسی داشته است.
در همان سال‌ها موفق به مدیریت تولید نرم افزار تبیان 3 شدم که اولین فرهنگ موضوعی قرآن به صورت نرم افزار رایانه‌ای بود.
چندی بعد (سال 75) واحد پاسخ به سوالات نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها را راه اندازی کرد که در طی چندین سال به هزاران سوال پاسخ داده شد و نرم افزار «پرسمان» حاصل بخشی از آن فعالیت‌ها بوده است.
از سال 79 به بعد «ستاد تفسیر قرآن کریم» زیر نظر حجت الاسلام و المسلمین قرائتی تشکیل و حقیر تاکنون دبیر آن ستاد بوده است.
همچنین از سال 82 مدیریت «مرکز تخصصی مهدویت» را پذیرفت. در طول این سال ها صدها ساعت برنامه رادیویی در عرصه پاسخگویی به سوالات تفسیر و برخی موضوعات دیگر داشته است.

دسترسی سریع