دکتر علی شیرخانی

حوزه تخصصی:

کارشناس علوم سیاسی

دکتر علی شیرخانی متولد سال 1355 در شهر قزوین می‌باشد. وی در سال 1363 همزمان با اخذ سوم راهنمایی تحصیل علوم دینی را در حوزه علمیه‌ی قزوین آغاز کرد و در سال 1365 جهت ادامه تحصیل به شهر قم مهاجرت نمود و در حوزه‌ی این شهر مشغول به تلمذ علوم دینی گردید.
در سال 1371 پس از اخذ دیپلم به صورت متفرقه و اشتغال به درس خارج حوزه، (اساتید خارج حوزه حضرات آیات صالحی مازندرانی، مکارم شیرازی، جوادی آملی، جعفر سبحانی و صادق لاریجانی) در رشته¬ی علوم سیاسی پذیرفته شد و دوره¬ی کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم سیاسی را در دانشگاه باقرالعلوم، گذراند و از سال 1380 همزمان با قبولی در دکترای رشته علوم سیاسی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم گردید.
وی هم اکنون با پایه‌ی 9 استادیاری در گروه علوم سیاسی آن واحد مشغول به فعالیت آموزشی می‌باشد.
در دانشگاه‌های قزوین، تهران و قم و همچنین در قسمت‌های مختلف جامعة المصطفی العالمیه مشغول تدریس بوده و در کنار تدریس با مراکز پژوهشی در قم و تهران همکاری دارد که شاخص‌ترین آنها پژوهشگاه دفتر تبلیغات، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.
دکتر شیرخانی از مؤسسان کانون رشد و توسعه قاقازان در قزوین بوده و با شروع انجمن‌های علمی حوزه جزو هیأت مؤسس انجمن مطالعات سیاسی و عضو پیوسته آن انجمن می‌باشد. با معاونت پژوهشی حوزه‌های علمیه سالیان متمادی همکاری داشته و مدتی نیز مسؤل دفتر همکاری‌های آن معاونت بوده است. از سال 1376 به عنوان معاون مرکز اسناد انقلاب اسلامی در آن مرکز فعالیت می نمود و از سال1381 تا 1389 رئیس آن مرکز بوده است که در کنار فعالیت‌های پژوهشی مرکز اقدام به احداث هتل فدک برای آن مرکز نمود که هم اکنون سه سال است که هتل مورد بهره برداری قرار گرفته است.
پس از استعفا از مرکز اسناد انقلاب اسلامی اقدام به تأسیس مؤسسه پژوهشی با فعالیت‌های حوزوی با عنوان مؤسسه راهبرد پژوهش معیار نمود که هم اکنون مؤسسه مذکور طرح‌های گسترده‌ای در زمینه علوم اسلامی در دست اجرا دارد.

دسترسی سریع