حجت‌ الاسلام و المسلمین یحیی صالح نیا

حوزه تخصصی:

کارشناس مهدویت و سیره

حجت‌ الاسلام و المسلمین یحیی صالح نیا در 19 رمضان المبارک سال 1398 ه. ق و همزمان با انقلاب مقدّس ملّت مسلمان ایران به رهبری خمینی کبیر قدّس سرّه در سراب و در میان خاندانی مجاهد و انقلابی متولد شدند. ایشان پس از گذراندن تحصیلات رسمی در تبریز در سن هفده سالگی وارد حوزه علمیه قم شدند و در کنار مضجع نورانی فاطمه معصومه سلام الله علیها به تحصیل پرداختند و از انوار الهی آن منبع شریف بهره وافر ‌بردند.
ایشان دروس مقدّمات و سطح را در نصف زمان معمول طی کرده و در همان سالها به عنوان طلبه ممتاز حوزه‌های علمیّه مورد تقدیر قرار گرفتند.
استاد، در درس علمای اعلام و مراجع عظام زمان خود زانوی شاگردی به زمین زدند و از محضر حضرات آیات محمّد تقی بهجت، مکارم شیرازی، جعفر سبحانی، مصباح یزدی، سید احمد مددی و بزرگان دیگر حوزه بهره مند شدند.
ایشان در سنین جوانی و در سن 25 سالگی کرسی تدریس مکاسب که جزو سطوح عالی فقه در حوزه می باشد را در مدرسه آیت الله گلپایگانی حائز شدند و در آن دوره جوانترین مدرّس مکاسب در مدرسه سطوح عالی حوزه علمیّه قم بودند.
ایشان از سال 1387 تدریس درس خارج فقه به روش خاصّ خود را که از جدیدترین روشهای آموزش تخصصی فقه در حوزه و از ابداعات خود ایشان است را آغاز کرده‌اند.
در کنار تربیت علمی، به تربیت اخلاقی طلاب، علما و فضلا اهمیت شایان می‌دهند و دروس اخلاق ایشان در تبریز و قم مورد توجّه علاقه‌مندان اخلاق اسلامی بوده و از محضر ایشان تعداد زیادی از فضلا بهره برده‌اند.
همچنین ایشان به مباحث کلامی اهمیّت ویژه‌ای قائل شده و از مروجّان مباحث امامت و مهدویّت در حوزه علمیّه قم محسوب می‌شوند.
حجت الاسلام صالح‌نیا به تدریس فقه و اصول در مدارس مختلف حوزه علمیه قم و حوزه علمیّه دماوند تهران و تدریس مباحث کلامی در مراکز و مدارس مختلف حوزه علمیّه قم می‌پردازند.
استاد بیش از 40 مقاله و کتاب پیرامون مطالعات دینی به رشته تحریر درآورده‌اند.

دسترسی سریع