حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا عابدینی (عابدین)

حوزه تخصصی:

کارشناس عرفان اسلامی

ایشان پس از ورود به حوزه و گذراندن دروس سطح حوزه دروس تخصصی فقه، اصول، تفسیر، فلسفه و حدیث را در محضر بزرگانی چون؛ مرحوم آیت‌الله‌العظمی بهاءالدینی، مرحوم آیت‌الله‌العظمی بهجت، علامه حسن‌زاده آملی، آیت‌الله جوادی آملی، آیت‌الله محفوظی و ... استفاده کردند.

عمدة فعالیتهای تحقیقی و پژوهشی استاد عابدینی متمرکز در بررسی اندیشه‌ها، آثار و افکار مرحوم علامه طباطبایی «رحمة الله علیه» است.

ایشان از سال 1375 در حوزه علمیه قم به تدریس و تربیت طلاب علوم دینی اشتغال دارند و بیشترین فعالیت علمی و تدریس ایشان عبارتند از:
- شرح روایات معاد
- تفسیر قرآن کریم بر پایه تفسیر المیزان مرحوم علامه طباطبایی
- شرح و تبیین روایات اصول کافی
- شرح و تبیین روایات غیبت و ظهور و رجعت و مباحث مهدوی
- تدریس فلسفه بر پایه اسفار ملاصدرا
- تدریس اندیشه‌های مرحوم علامه طباطبایی برپایه رسائل و کتب آن بزرگوار همانند؛ «رسالة الإنسان»، «رسائل توحیدیه»، «رسالة الولایة» و ...

استاد عابدینی سابقه همکاری و تدریس در دانشگاه‌های؛ علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی تهران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه‌های شیراز، کرمانشاه، زاهدان، سمنان، اصفهان، و ... را نیز در کارنامه علمی خود دارد.
ایشان در حال حاضر افزون بر تدریس در حوزه علمیه قم در «حلقه ضیافت اندیشة اساتید»، در حلقه‌های معرفت دینی، تعلیم و تربیت اسلامی و اخلاق حرفه‌ای نیز تدریس می‌کنند.

استاد عابدینی در برنامه سحرگاهی ماه مبارک رمضان 1394 با عنوان «بهشت اجابت» و در برنامه مستمر «مهر و قهر» با رادیو معارف همکاری داشته و دارند.

دسترسی سریع