حجت الاسلام امیرمحسن عرفان

حوزه تخصصی:

کارشناس مباحث مهدوی

دوران کودکی را در شهر «قم» پشت سر نهاده و برای تحصیل علوم دینی وارد مدرسه علمیه شهیدین قم شدم. بعد از گذراندن دوره مقدمات و سطح،دروس سطوح عالی را نیز در دوره تخصصی فقه و اصول این مدرسه به پایان رساندم. و خارج فقه و اصول را از محضر اساتیدی چون « حیدری فسایی»، «شب زنده دار» و «عندلیب» استفاده کردم و هم چنان به عنوان یک طلبه به فراگیری دانش مشغولم.

همزمان با فراگیری دروس خارج، در مرکز تخصصی مهدویت دروس تخصصی سطح سه حوزه را گذراندم. و نیز در مقطع کارشناسی ارشد مدرسی معارف اسلامی گرایش تاریخ و تمدن اسلامی نیز تحصیلاتم را پی گرفتم. هم اکنون نیز مشغول به تحصیل در دوره دکترای تخصصی(PH.D)گرایش تاریخ و تمدن اسلامی در دانشگاه معارف اسلامی هستم.

مهم ترین دل مشغولی این کمترین در این سال ها فعالیت در حوزه مطالعات مهدوی بوده است. در این راستا کتاب «دولت خدا» توسط مؤسسه آینده سازان و کتاب «قبیله تزویر» که پیرامون عوامل پیدایش مدعیان دروغین مهدویت می باشد از سوی بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) منتشر شده است. همچنین در دوره های تربیت مربی مهدویت و کارگاه های باورافزایی معارف مهدوی به تدریس مشغول شدم. و بیش از سی عنوان مقاله عمومی پیرامون معارف مهدوی در نشریاتی چون «امان»، «اندیشه معلم»، «شبستان اندیشه» و ... منتشر ساختم.

پژوهشگری، دغدغه دیگر صاحب این قلم بوده است. عمده فعالیت های پژوهشی ام در حوزه مطالعات مهدوی بوده است. در این زمینه به عنوان پژوهشگر با مرکز تخصصی مهدویت و پژوهشکده مهدویت همکاری داشته ام. که حاصل آن انتشار مقاله های علمی در نشریات علمی و پژوهشی و تخصصی بوده است. که مهم ترین آن ها عبارتنداز:

1. «نقش باورداشت غیبت در پویایی حیات علمی و فرهنگی شیعیان در قرن سوم و چهارم»، در فصلنامه علمی پژوهشی «مشرق موعود»شماره 17

2. «بازنمایی ابعاد تکامل در تاریخ از نظرگاه آموزه نجات گرایانه مهدویت»،در فصلنامه علمی پژوهشی «مشرق موعود» شماره 20

3.«کاوشی در بازشناسی مفضل بن عمر از راویان احادیث مهدویت»،در فصلنامه علمی تخصصی «انتظار موعود» شماره 28

4. «بازشناسی ابن اعثم کوفی و کتاب الفتوح وی»،در فصلنامه علمی تخصصی «سخن تاریخ» شماره 11

5. «تبیین ضرورت های رویکرد راهبردی به آموزه مهدویت»،در فصلنامه علمی تخصصی «پژوهش های مهدوی» شماره 3

6. «رسانه و آموزه مهدویت(نسبت سنجی، بیان رسالت و آسیب شناسی)»،در مجموعه مقالات هفتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت جلد اول

7. «بازخوانی عوامل پیدایش مدعیان دروغین مهدویت و گرایش مردم به آنان»،در فصلنامه علمی تخصصی «انتظار موعود» شماره 28

8. «نقش انقلاب اسلامی ایران در تغییر نگرش به آموزه مهدویت»،در فصلنامه علمی و تخصصی «انتظار موعود» شماره32

9.«بازاندیشی در ضرورت های رویکرد تمدنی به آموزه مهدویت»،در مجموعه مقالات پانزدهمین جشنواره بین المللی شیخ طوسی با عنوان «تمدن نوین اسلامی»

10.«بازنمایی آموزه منجی موعود در اسلام از نظرگاه اندیشه رضوی»،در فصلنامه علمی ترویجی «انتظار موعود» شماره 36

دسترسی سریع