حجت الاسلام و المسلمین دکتر روح الله قرهی

حوزه تخصصی:

استاد اخلاق

حضرت حجت الاسلام و المسلمین دکتر روح الله قرهی در تهران و در خانواده‌ای متدین متولد شد. وی همزمان با گذراندن دوره متوسطه، تحصیلات حوزوی خود را آغاز نمود. پس از گذراندن دوره مقدمات و تفسیر نزد حضرت آیت الله حاج شیخ احمد ادیب، حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین حاج سید نورالدین دزفولی و حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین حاج میرزا علی اصغر هرندی، در سال 1359 عازم قم شد و سطوح عالیه حوزوی را در قم گذراند.
استاد قرهی دروس عالی حوزه را نزد آیات عظام: گلپایگانی، مرعشی نجفی، تبریزی، بهجت، مکارم شیرازی، حسن زاده آملی و جوادی آملی گذراند و در نهایت از آیت‌الله مرعشی نجفی(ره) اجازه‌نامه اجتهاد کسب نمود.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر قرهی در دوران هشت سال دفاع مقدس در کنار تحصیل دروس حوزوی، بارها در میدان نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کرد و در سال 1364 در منطقه عملیاتی فاو بر اثر گاز خردل اعصاب، شیمیایی شده و در سال 1365 نیز در منطقه عملیاتی شلمچه با اصابت ترکش و تخلیه چشم راست و ساییدگی مهره‌های ستون فقرات به خیل جانبازان جنگ تحمیلی پیوست.
وی پس از جنگ تحمیلی، تدریس مکاسب، کفایه، تجرید العقاید، نهایة الحکمه را در مدرسه علمیه فیضیه قم آغاز کرد اما به سبب آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی و دستور پزشکان، از سال 1374 از شهر مقدس قم به سوی تهران هجرت نمود.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر قرهی پس از دریافت مدرک دکترای فلسفه غرب از دانشگاه هامبورگ، در تهران به تدریس فلسفه، حقوق و معارف در دانشگاه‌های نیروی انتظامی، علامه طباطبایی، امام صادق و تهران مشغول شد. از سال 1381 با تأسیس حوزه علمیه امام مهدی(عج) در شهرک حکیمیه تهران فعالیت‌های دانشگاهی خود را متوقف کرده و به تربیت طلاب پرداخت.
استاد قرهی علاوه بر تدریس اخلاق،‌ تفسیر قرآن، ادبیات، منطق و کلام، دوره روش تحقیق را نیز ویژه طلاب برگزار کرد و از سال تحصیلی 1388 تدریس خارج فقه و اصول را نیز آغاز نمود و تاکنون "کتاب‌های گوهرهای فوق عرشی جلد 1 که شرح دعای ابو حمزه ثمالی می باشد"، "کتاب اکسیر رمضان"، "تفسیر قرآن کریم سوره حمد" در چند مجلد، "حج عارفان"، "اخلاق الهی و سیر و سلوک انسانی"، "الحصول فی علم الاصول"، "زندگانی امام حسین از منظرهای مختلف"، "اصول فقه"، "شرح آداب الصلاه امام خمینی(ره)" و "شرح رساله ذکر و ذاکر علامه حسن زاده آملی" را تألیف نمود که بعضی از این کتب به چاپ رسیده و مابقی در شرف انتشار می‌باشد.

دسترسی سریع