مرحوم دکتر ناصر قربان نیا

حوزه تخصصی:

کارشناس حقوق

دکتر ناصر قربان نیا، متولد شهر رودسر استان گیلان، در تاریخ اول فروردین 1343 میباشد. در سال 68 در دوره کارشناسی رشته فلسفه در دانشگاه تهران و دو سال بعد وارد رشته حقوق در دانشگاه مفید قم میشود. در دوره کارشناسی ارشد و دکتری موفق به تحصیل در رشته حقوق بین الملل دانشگاه مفید میشود و همزمان در همان دانشگاه، در سمت های آموزشی و مدیریتی قرار میگیرد. لازم به ذکر است که در دوره کارشناسی ارشد با رتبه دوم کشوی وارد دانشگاه شده و با نمره 20 پایان نامه خود را دفاع میکند.

دکتر قربان نیا، در دروس حوزوی نیز مشغول به تحصیل بود. او از سال 62 و پس از اخذ مدرک دیپلم تجربی، وارد حوزه علمیه میشود. کسب رتبه اول در پایه ششم حوزه علمیه قم با معدل عالی، رتبه دوم در پایه هفتم، رتبه اول در پایه هشتم و نهم در امتحان همزمان جزو سابقه استاد در حوزه علمیه میباشد.

بنابراین او را باید در عین یک استاد حقوق موفق، یک حوزوی زبده دانست که در راستای تولید علم حقوق اسلامی تلاش کرده است. او سابقه تدریس در دانشگاه تهران را غیر از دانشگاه قم داشته است. دیگر افتخارات او به شرح زیر است:
- انتخاب کتاب اخلاق و حقوق بین الملل به عنوان رتبه اول در جشنواره کتاب سال 79
- تالیف بیش از پنجاه مقاله و چاپ آن در مجلات معتبر علمی به زبان های فارسی عربی و انگلیسی
- کسب عنوان پژوهشگر برتر کشوری، استانی و دانشگاهی در سال های متوالی 81، 82، 83
- عضو هیئت علمی گروه حقوق و معاون پژوهشی دانشگاه مفید قم
- شرکت در بیش از صد رساله کارشناسی ارشد به عنوان استاد راهنما، مشاور و یا داور
- انتخاب کتاب «عدالت حقوقی» به عنوان رتبه دوم در جشنواره کتاب سال 82

لازم به ذکر است دکتر ناصر قربان‌نیا تألیفات گوناگونی ازجمله "بازپژوهی حقوق زنان"، "اخلاق و حقوق بین‌الملل"، "عدالت حقوقی، و... و مقالات متعددی در حوزه زنان با عناوین "حقوق زنان در قانون مجازات اسلامی"، "نهضت دفاع از حقوق زن"، "زن و حق قضاوت"، "زن و حق گواهی دادن"، و... داشته است.
*

این استاد برجسته ی حقوق که عضو هیئت علمی و رییس دانشکده حقوق دانشگاه مفید قم، و عضو شورای علمی فقهی و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بود در روز عید قربان (2 مهر 94) و در حین اعمال حج در فاجعه‌ی سرزمین منا به دیدار حق شتافت.

روحش شاد.

دسترسی سریع