آیت الله علی کریمی جهرمی

حوزه تخصصی:

کارشناس فقه و اصول

آیت‌الله علی کریمی جهرمی، فرزند فرج الله متولد 1320 جهرم. دارای تحصیلات حوزوی در شهرهای جهرم، شیراز و قم تا درجه‌ی رفیع اجتهاد. از جمله اساتید ایشان در جهرم حجج اسلام والمسلمین حاج سید ابوالقاسم مهدوی، حاج سید حسین آیت‌اللهی، حاج شیخ عبدالعظیم فرقانی و حاج میرزا محمّد نمازی بوده‌اند.

ایشان از ابتدای طلبگی بهره‌مندی‌های ویژه و فراوان از خدمت آیت‌الله حق‌شناس، به خصوص از نظر اخلاقی داشته‌اند. وی در شیراز، مدتی در مدرسه‌ی آقا باباخان و سپس مدرسه‌ی حسینیّه‌ی قوام سکنی گرفت و از محضر درس آیات سیّد محمّد باقر آیت‌اللهی «حاج عالم»، شیخ محمّد جواد آیت‌اللهی، و شیخ محمّد صادق دارابی و مرحوم سید نور الدین شیرازی (در درس تفسیر) بهره‌مند می‌شود و بعد در قم در دوران تجرد ابتدا در مدرسه رضویّه و سپس در مدرسه‌ی خانِ «مدرسه‌ی آیت‌الله العظمی بروجردی» اقامت داشته‌اند.

از جمله اساتید مهمّشان قبل از ورود به دروس خارج، آیت‌الله سیّد محمّد باقر طباطبایی «آیت‌الله سلطانی» بوده و در سن 19 سالگی به درس خارج فقه و اصول، راه یافته و از اساتید ایشان در این دوره‌ آیات عظام حاج شیخ عباسعلی شاهرودی، محقق داماد، میرزا هاشم آملی و شیخ مرتضی حائری بوده‌اند. معظم‌له سالیانی نیز از محضر آیات عظام امام خمینی و اراکی بهره گرفته و به مدت بیست و شش سال نیز از محضر آیت‌الله العظمی گلپایگانی تلمّذ نمود، تا آنجا که از شاگردان ممتاز آن مرجع عالیقدر محسوب می‌شوند.

ایشان از اساتید فوق الذکر توشه‌ها برچیده تا به درجه‌ی عالی اجتهاد نائل گردید. هر چند این استاد ارجمند به خاطر ملکه‌ی تواضع، به دنبال دریافت اجازات نبوده ولی از مشایخ خویش، حضرات آیات عظام گلپایگانی، سیّد احمد خوانساری مرعشی نجفی، اراکی، مفتخر به دریافت اجازات شده. وی از اوایل طلبگی، همگام با تحصیل خود ‌دروس مراحل پایین‌تر را تدریس و حدود 20 سال در حوزه‌ی علمیّه‌ی قم به تدریس مکاسب و کفایه، اشتغال داشته و از جمله شاگردان ایشان والد محترم مؤلف، به وقت اقامتشان در قم می‌باشد. و از سال 1412 ق (1370 ش) به دنبال تعطیلی درس خارج استاد عالیقدرش، آیت‌الله العظمی گلپایگانی تدریس درس خارج فقه را در مدرسه‌ی معظم‌له شروع نمودند. در ضمن، بعضی از شاگردان آیت‌الله کریمی، درس‌های خارجشان را تقریر کرده‌اند. محل اقامه‌ی جماعت ایشان صبح‌ها و ظهرها مسجد رضوی و شب‌ها مسجد نو قم می‌باشد،که یک دوره‌ی کامل کتاب شریف نهج البلاغه را صبح‌ها پس از اقامه‌ی جماعت، تفسیر نموده‌اند و چندین سال است که برنامه‌ی تفسیر قرآن کریم دارند.

نامبرده، جهت تبلیغ، سخنرانی و کنفرانس به شهرهای مختلف ایران اسلامی و کشورهای دیگر از جمله انگلیس، بلژیک، هلند و... مسافرت نموده است. این عالم بزرگوار، داماد آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی از مراجع عظام تقلید می‌باشند.

آیت‌الله کریمی در سفرهای تبلیغی، به شهر جهرم در قاطبه‌ی محلات به افاضه و نماز جماعت می‌پرداختند، ولی بیشترین مکان اقامه‌ی جماعت ایشان مسجد علی بن ابیطالب علیه‌السلام بوده است.

این استاد عالیقدر دارای سابقه طولانی در مبارزات انقلاب اسلامی بوده که امضای ایشان در ذیل نامه‌ی سر گشاده‌ی فضلا و محصّلین شیرازی مقیم قم، به نخست وزیر وقت (هویدا) گواه این مطلب است.برخی کنفرانس‌ها و همایش‌ها و سمینارهایی که آیت‌الله کریمی جهرمی در آن شرکت داشته‌اند:

ـ مهدی پژوه‌ی نمونه، ‌درهمایش ابعاد وجودی امام مهدی ارواحنا له الفداء در تهران، توسط سازمان تبلیغات اسلامی سال 1379.

ـ. خادم نمونه‌ی قرآن کریم در همایش خادمان قرآن کریم در تهران، توسط وزارت ارشاد سال 1379.

ـ. نویسنده‌ی بهترین مقاله، برگزیده در کنگره‌ی کشوری 1200 شهید شهرستان جهرم سال 1379.

ـ ارائه دهنده‌ی مقاله در کنگره‌ی شیخ مفید.

ـ سخنران و میهمان در کنگره‌های سرداران لشکر 17 علی بن ابیطالب علیه‌السلام قم.

ـ سخنران سمینار قرآن و عترت اداره‌ی ارشاد استان مرکزی.

ـ سخنران همایش ابعاد وجودی امام مهدی ارواحنا له الفداء، توسط سازمان تبلیغات اسلامی زاهدان، سال 1375.

ـ سخنران مسابقات سراسری قرآن و نهج البلاغه، یادواره‌ی امام علی علیه‌السلام، توسط وزارت آموزش و پرورش زنجان، سال 1380.

ـ سخنران همایش دومین کتاب سال ولایت قم، سال 1379.

ـ سخنران همایش سومین کتاب سال ولایت شهر ری، سال.1380.

برخی از مقالات چاپ شده و مقدمه‌هایی که بر کتب نگاشته‌اند

1. مقدمه برترجمه‌ی‌کتابی، با عنوان «چکیده‌ی منطق»، تألیف دکتر عبدالهادی الفضلی

و ترجمه‌ی ناصر باقری بیدهندی سال 1360.

2. بیانیه‌ی تشکر 2 صفحه‌ای، در ابتدای مجموعه‌ی یادواره‌ی شهید عبدالحسین کریمی جهرمی (برادر آیت‌الله علی کریمی جهرمی)، سال 1361، که توسط بنیاد شهید جهرم به چاپ رسیده است.

3. مقدمه‌ی 14 صفحه‌ای بر کتاب «مجمع المسائل»، جلد اول به عربی، تألیف آیت‌الله العظمی گلپایگانی، چاپ دوم سال 1403 قمری(1361 ش).

4. مقدمه‌ی 9 صفحه‌ای بر کتاب «مجمع المسائل»، جلد دوم به عربی، تألیف آیت‌الله العظمی گلپایگانی، چاپ دوم سال 1403 قمری (1361 ش).

5. مقدمه بر کتاب «حول مسائل الحج»، اثر آیت‌الله العظمی گلپایگانی به عربی، سال 1412 قمری (1370 ش).

6. مقدمه‌ی بر کتاب شعر «حماسه‌ی کربلا»، اثر حضرت آیت‌الله العظمی حاج شیــخ

لطف‌الله صافی‌گلپایگانی به سال 1371.

7. مقدمه‌ی10 صفحه‌ای برکتاب «مجمع المسائل»، جلد 1 فارسی، اثر آیت‌الله العظمی گلپایگانی، سال 1372.

8. مقدمه‌ی 7 صفحه‌ای بر کتاب «مجمع المسائل»، جلد 2 فارسی، اثر آیت‌الله العظمی گلپایگانی، سال 1372.

9. مصاحبه با آیت‌الله کریمی جهرمی، درباره‌ی حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداء در مجله‌ی کعبه، شهریور و مهر 1382.

10. مقدمه‌ی7صفحه‌ای برکتاب«اخلاق اسلامی»اثرآقای شکرالله‌جهان‌مهین، سال1383.

11. مقاله‌ای در کتاب «حکومت نامه‌ی امام علی علیه‌السلام»، جلد 4، مصاحبه‌ها و نشست‌های‌علمی، به مناسبت نخستین همایش بین‌المللی مردم‌سالاری دینی به سال 1383.

12. مقدمه بر کتاب سؤال و جواب، پیرامون مسائل حج، مطابق با فتاوای آیت‌الله العظمی گلپایگانی، به فارسی.

13. مصاحبه، پیرامون شخصیت آیت‌الله العظمی گلپایگانی مجله‌ رهنمون، شماره7.

دسترسی سریع