حجت الاسلام و المسلمین احمد مبلغی

حوزه تخصصی:

کارشناس فقه و حقوق

حجت الاسلام و المسلمین احمد مبلغی در سال 1338 در خانواده ای روحانی و سرشناس بروجردی دیده به جهان گشود. رفت و آمد پرتعداد مردم به خانه پدری و مشاهده نقش دلسوزانه پدر در حل و رفع مشکلات مردم شعله عشق به آموختن دانش دینی را از همان ابتدا در جان وی فروزان کرد. حاصل آن پیوستن در اوان نوجوانی به جمع رهپویان علم در حوزه علمیه قم بود.
وی دروس مقدماتی و سطح را نزد اساتیدی همچون آیات اشتهاردی ، ستوده ، پایانی و اعتمادی به انجام رسانید و در مقطع تخصصی دروس خارج از اساتید مبرز و به نامی هم چون حضرات آیات عظام فاضل لنکرانی و مرحوم میرزا جواد تبریزی و ... بهره برد.
در سال های قبل از انقلاب اسلامی ، تب فعالیت سیاسی بر ضد رژیم ستم شاهی پهلوی کوی و برزن را فراگرفته بود. مبلغی نیز در کنار حضور در حلقه های درس و کلاس های تحصیل، بنا بر وظیفه، به مبارزه با حکومت ستم شاهی روی آورد. زندانی شدن در دو مرحله توسط حکومت از جمله عواقب این مبارزات بود.
پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، هنوز خستگی نبردی بی امان را با حکومت طاغوت در بهار دل انگیز پیروزی انقلاب از تن نزدوده بودند که کشور عزیزمان آماج یورش ناجوانمردانه صدام حسین و حامیان جهانی او گشت. حضور در جبهه های نبرد با دشمن بعثی این مرز و بوم هم گام با بردار شهیدش محمد سربندی، از جمله فعالیت های اصلی او در این سالها بود.
وی همزمان با حضور در جبهه ها دریافت که در کنار مباحث ارزشمند حوزوی ، آگاهی از تحولات نوآمد و جدید شرط لازم هر گونه فعالیت علمی و پژوهشی است؛ از این روی بخشی از فعالیت ها و تلاش های پژوهشی وی از همان ابتدا به تحصیل، تحقیق و استفاده از مکاتب فلسفی جدید، مقایسه آن ها با معارف آسمانی اسلام و کوشش جهت دوری از هر گونه التقاط اختصاص یافت.
پس از بیرون راندن دشمن از سرزمین اسلامی ، فضا برای علم اندوزی و دانش افزایی کاملا فراهم بود. تلاش بی وقفه مبلغی در این راه وی را به پژوهشگری به نام و استادی برجسته در حوزه بدل نمود.
حضور پررنگ و پی گیرانه در مجامع دانشگاهی کشور از جمله اصلی ترین فعالیت های وی می باشد که به گفتگویی پیوسته با ذهن سرشار و روح افزای جوانان در حوزه های مختلف منجر شده است. قریب ده سال تدریس در مراکز مهم دانشگاهی در استان های مرکزی، تهران و کرمان به این ارتباط صمیمانه جایگاهی علمی و ثمربخش بخشیده است.
پایگاه اطلاع رسانی ایشان به آدرس www.moballeghi.ir به زبان فارسی فعال است.

استاد مبلغی دارای تألیفات زیادی هستند که در زیر به چند نمونه‌ی آن اشاره می‌شود:
- تاریخ تطور قواعد فقهی
- جهانی شدن و جهان اسلام
- موسوعة الاجماع فی الفقه الامامی
- الثابت و المتغیر
‎- اوراق اجاره
- بررسی یک دیدگاه
‎- پارادایم های فقهی
‎- پرستاری در نگاه دین
- پژوهشکده فقه و حقوق و بررسی مبانی، روش ها، قلمرو و ویژگی های نظام حقوقی اسلام
‎- پیامبر (ص) در آینه فقه
‎- پیش نیازهای اجتهاد از نگاه امام خمینی
‎- پیوند قرآن و سنت در افق سه نگاه
- تحریری نو از نظریه شهرت در اصول متلقات آیة الله بروجردی

سمت‌ها و فعالیت‌ها:
- مدیر پژوهشکده فقه و حقوق
- معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی
- مدیر مرکز تحقیقات مجمع تقریب میان مذاهب اسلامی

دسترسی سریع