آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی

حوزه تخصصی:

امام جمعه موقت تهران

آیت الله محمدعلی موحدی معروف به موحدی کرمانی فرزند عباس واعظ معروف کرمان در سال 1310 در کرمان به دنیا آمدند. تحصیلات مقدماتی را در حوزه کرمان سپس در حوزه علمیه قم و نیز در حوزه علمیه نجف گذراندند.
ایشان در کرمان از محضر آیت‌الله صالحی و شیخ الرئیس و در قم از مرحوم آیت الله العظمی بروجردی و آیت الله العظمی داماد و آیت الله العظمی امام خمینی و در نجف از محضر مرحوم آیت الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی و آیت الله العظمی میرزا باقر زنجانی بهره برده است. ایشان مدت کوتاهی نیز در مشهد از محضر آیت الله میلانی بهره مند شده است.
آیت‌الله در حوزه قم بیشتر با حضرات آیات آقایان هاشمی رفسنجانی، ربانی املشی هم مباحثه بوده و همچنین با حضرات آیات آقایان مطهری، بهشتی، مومن، جنتی، طاهری خرم آبادی و مهدوی کنی نیز مجالست و مؤانست داشته‌اند.

پس از مراجعت از نجف و قم، چندین سال در کرمان فعال بوده و سپس به تهران آمدند و با متمرکز کردن فعالیت های خود در یکی از مساجد شرق تهران، در تشکیلات جامعه روحانیت مبارز تهران بعنوان یکی از اعضای شورای مرکزی و دبیرجامعه در شرق تهران فعالیت داشته‌اند. آیت الله موحدی کرمانی از موسسین جامعه روحانیت مبارز تهران به شمار می روند که از ابتدا تاکنون بعنوان یکی از اعضای شورای مرکزی فعالیت داشته اند.
ایشان قبل از انقلاب، دیدارهای متعددی با حضرت امام(ره) در نجف و کربلا داشته و در این دیدارهای خصوصی برنامه های جامعه روحانیت مبارز را به عرض حضرت امام(ره) رسانده و متقابلاً دستورات مهم ایشان را به اعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز منتقل می کرده‌اند.

معظم له بعد از انقلاب، در حزب جمهوری اسلامی نیز در تمامی سالهای فعالیت این تشکل انقلابی، به عنوان عضو شورای مرکزی و عضو داوری حزب حضور داشته است. حضرت آیت الله موحدی کرمانی پس از شهادت آیت الله شهید اشرفی اصفهانی در کرمانشاه، به فرمان حضرت امام (ره) امامت جمعه این شهر را بر عهده گرفتند.

آیت الله موحدی کرمانی در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم کرمان برگزیده شده و پس از ان در ادوار دوم تا پنجم نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بودند. ریاست کمیسیون امور داخلی مجلس و ریاست کمیسیون امور دفاعی مجلس و نیز نائب رئیسی مجلس شورای اسلامی از جمله مسئولیتهای ایشان در مجلس بوده است.
آیت الله پس از پایان دفاع مقدس نیز برای مدت چهارده سال نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را عهده دار بود.

آیت‌الله موحدی کرمانی هم اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است و از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون به نمایندگی از مردم کرمان در همه ادوار مجلس خبرگان رهبری حضور داشته است.

دسترسی سریع