حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی نصیری

حوزه تخصصی:

کارشناس علوم قرآنی

علی نصیری متولد 1344 در روستای مژده از توابع مرکز استان گیلان،پس از گذراندن دوره دبیرستان در زادگاه خویش در سال 1361 وارد حوزه شد
وی همزمان با دروس حوزه، تحصیلات دانشگاهی خود را از سال 1372 آغاز کرد و پس از دریافت لیسانس از دانشگاه فردوسی و دانشگاه رضوی مشهد، در سال 1378 با دفاع از رساله خود با عنوان «بررسی جایگاه هنر و زیباشناسی از منظر قرآن و روایات»، کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه تهران اخذ کرد و در سال 1382 از رساله دکترای خود با عنوان «بررسی مکتب تفسیری صدرالمتالهین» در همین دانشگاه دفاع کرد.
وی در دوران هشت ساله دفاع مقدس بارها افتخار حضور در جبهه‌‏‏های نبرد و فیض همراهی با رزمندگان مخلص را داشته است.
از علی نصیری تاکنون 30 عنوان کتاب و 150 مقاله علمی منتشر شده است؛ عموم کتاب‏های وی همچون «حدیث شناسی»، «آشنایی با علوم حدیث»، «تفسیر موضوعی (کار گروهی)»، «درسنامه اخلاق اسلامی»، «آشنایی با جوامع حدیثی»، «‏روش‏شناسی نقد احادیث» و «رابطه متقابل کتاب و سنت» به عنوان متن درسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در حوزه و دانشگاه مورد استفاده قرار می‏گیرد.
در میان آثار وی، کتاب «حدیث شناسی» در سال 1384 از سوی معاونت پژوهش حوزه علمیه خواهران به عنوان اثر برگزیده شناخته شد و کتاب «رابطه متقابل قرآن و سنت» در سال 1388 به عنوان اثر برگزیده سال حوزه و اثر برگزیده جشنواره بین المللی فارابی با دریافت لوح تقدیر از رئیس جمهور وقت، آیسسکو و یونسکو مورد تشویق قرار گرفت و از کتاب «روش شناسی نقد احادیث» در سال 1391 به عنوان اثر شایسته تقدیر در کتاب فصل تقدیر به عمل آمد.
وی تا کنون در 30 همایش ملی و بین المللی با ارایه مقاله شرکت داشته و در کارگاه‌های متعدد آموزشی ویژه اساتید حوزه و دانشگاه، مباحث مختلف در حوزه دین، کلام و قرآن‌شناخت را ارایه کرده و هدایت و مشاوره ده‌ها پایان نامه مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا را برعهده داشته ‌است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی نصیری فعالیت های رسانه ای خود را با حضور در برنامه زنده« راه زندگی» در سال 1384 آغاز کرد . کارشناسی در ویژه برنامه های مناسبتی، برنامه از دین می پرسم از سایر همکاری های ایشان با رسانه دینی رادیو معارف است.

دسترسی سریع