حجت الاسلام و المسلمین محمدنقی نظرپور

حوزه تخصصی:

کارشناس اقتصاد اسلامی

حجت الاسلام و المسلمین محمدنقی نظرپور متولد سال 1342 در شهر آمل می‌باشد. ایشان پس از اخذ مدرک دیپلم ریاضی فیزیک به جهت علاقمندی فراوان به دروس حوزوی و متأثر از فضای معنوی انقلاب اسلامی و اخلاق و منش والای آیت‌الله شهید دکتر بهشتی و آیت‌الله جوادی آملی وارد حوزه علمیه شد. چند ماهی در حوزه علمیه مشهد و حدود یک سال و نیم در حوزه علمیه ولی عصر (عج) خوانسار و سپس در حوزه علمیه قم، دروس مقدمات و سطوح عالی را گذراند. از مهم ترین اساتید ایشان می‌توان به حضرات آیات میرزا جواد تبریزی، وحید خراسانی، فاضل لنکرانی، جوادی آملی، حسن زاده آملی و سید جعفر کریمی اشاره کرد. همزمان با تحصیل دروس حوزوی، در سال 1368 پس از موفقیت در آزمون دانشگاه مفید در رشته اقتصاد نظری مشغول به تحصیل شد و در سال 1387 موفق به اخذ مدرک دکترا گردید.
حجت الاسلام نظرپور عضو هیئت علمی (استادیار) گروه اقتصاد دانشگاه مفید، عضو انجمن اقتصاد اسلامی ایران، عضو انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم، عضو شورای فقهی بانک مرکزی و عضو هیئت تحریریه مجله اقتصاد اسلامی می‌باشد.
ارزش‌های توسعه، فرهنگ توسعه، اسلام و توسعه اقتصادی، اندیشنامه امام علی (ع) در رابطه با بازار در حکومت آن حضرت، اوراق بهادار استقراض (سفارش ساخت ابزاری برای سیاست پولی)، بازار در حکومت امیرالمؤمنین (ع) از جمله آثار و نگاشته‌های حجت الاسلام و المسلمین نظرپور است.

دسترسی سریع