حجت الاسلام و المسلمین مهدی یوسفیان

حوزه تخصصی:

کارشناس مباحث مهدوی

بیان زندگی‌نامه استاد یوسفیان به قلم خودشان:
حقیر (مهدی یوسفیان) در سال 1349 در شهر مقدس قم و در خانواده ای مذهبی و روحانی به دنیا آمدم. و پس از پایان دوره راهنمایی در سال1363 وارد حوزه علمیه قم شدم و تاکنون توفیق حضور در این حوزه شریف و نورانی را دارم. دروس سطح را در محضر بزرگانی همچون مرحوم آیت الله اشتهاردی و پایانی، حجت الاسلام و المسلمین شهید سید حسین سعیدی، و همچنین در محضر آیت الله استادی و جناب حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد سعیدی و حجت الاسلام و المسلمین حاج جواد فاضل تلمّذ نمودم.

و در همین دوره توفیق یافتم در بخش آموزش مؤسسه در راه حق (مرکز آموزشی پژوهشی امام خمینی) به سرپرستی حضرت آیت الله مصباح پذیرفته شوم و دوره آنجا را به پایان رسانده و مدرک کارشناسی ارشد در رشته الهیات و معارف اسلامی را بگیرم.

با عنایت الهی، از حدود سال 1375 توفیق حضور در سال خارج فقه و اصول را پیدا کردم و از محضر آیات عظام وحید، زنجانی و مرحوم آیت الله تبریزی و همچنین آیت الله محقق و مددی کسب فیض نمودم و اکنون نیز در درس آیت الله وحید شرکت می کنم.

از سال 1374 به تدریس مشغول شدم. شروع تدریس من در دوره ویژه شیخ طوسی برای طلاب ممتاز مرکز جهانی علوم اسلامی (جامعة المصطفی العالمیة) بود. در این مدت عقاید و اخلاق تدریس داشتم و همچنین برای مدتی امور تربیتی این دوره را نیز به عهده داشتم. پس از دو سال تدریس، با یک وقفه حدودا دو ساله از سال 1378 در مدرسه علمیه امام خمینی برای طلاب خارجی از مدارس جامعة المصطفی العالمیة، تدریس را در فقه و سپس عقاید ادامه دادم؛ و تا زمان حاضر توفیق تدریس در این مدرسه را دارم. دروسی که در این مرکز داشتم شامل فقه، عقاید، فلسفه و الهیات تطبیقی اسلام و مسیحیت می شود. در بخش عقاید موفق به نوشتن جزواتی برای کلاس شدم که تعداد زیادی از طلاب اجازه خواستند تا به زبان خودشان ترجمه کرده و استفاده کنند. و با عنایت الهی به مدت سه سال به عنوان استاد نمونه مرکز جهانی انتخاب شدم. همچنین دو سال نیز در مدرسه بنت الهدی که برای بانوان طلبه خارجی است دروس عقاید و ادیان تدریس می کردم. با لطفی که مرکز و طلاب به من داشتند پایان نامه های متعددی را در سطح کارشناسی به عنوان استاد راهنما بودم و تعداد دیگری را نیز به عنوان استاد داور شرکت داشتم. همچنین پایان نامه ای را با موضوع «بررسی مسئله امکان ملاقات با امام زمان» به عنوان استاد مشاور در سطح کارشناسی ارشد در مدرسه حجتیه نیز به عهده داشتم.

همچنین چند سال در مدرسه علمیه امام جواد (علیه السلام) برای طلاب حافظ قرآن، که اکنون به امام رضا (علیه السلام) تغییر نام یافته است به تدریس عقاید و منطق مشغول بودم.

به لطف خدا و عنایت حضرت ولیّ عصر (ارواحنا فداه) از سال 1381 توفیق حضور در مرکز تخصصی امامت و مهدویت (از مراکز تخصصی حوزه) را پیدا کردم و به فراگیری مباحث مختلفی در مورد امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) پرداختم. حدود دو سال عهده دار بخش «پرسش و پاسخ» این مرکز علمی بودم. و چند سال است که هم در خود مرکز و هم در شهر قم و سایر شهرستان ها به تدریس معارف مهدوی مشغول هستم. از توفیقات الهی تألیف چند جلد کتاب پیرامون مباحث مهدوی است که توسط همین مرکز به چاپ رسیده است. کتاب «امام مهدی در قرآن»، «طلوع خورشید»، «غیبت امام مهدی»، «رخداد ظهور»، «شرایط ظهور» و «نگین آفرینش» که این کتاب را با همکاری دو تن از محققین مرکز به انجام رساندیم.

و هم اکنون در بخش پژوهش این مرکز مبارک به خدمت مشغول هستم.

دسترسی سریع