حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی انصاری پور

حوزه تخصصی:

کارشناس ادیان و مذاهب

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی انصاری پور متولد شهرضا در سال1341 می‌باشد. وی سال 1360 در رشته تجربی دیپلم گرفته و همان سال وارد حوزه علمیه شد و در مدرسه منتظریه که در سال 63 به مدرسه شهیدین تغییر نام یافت در مدت 9 سال دروس مقدمات و سطح را گذراند.
در سال‌های بعد با شرکت در دروس خارج فقه و اصول اساتیدی نظیر حضرات آیات سید کاظم حائری (از سال 69 تا سال74) مرحوم آیت الله شیخ جواد تبریزی و آیت الله شیخ جعفر سبحانی (از سال 73 تا 75) تحصیلات خارج را دنبال کرد و علاوه بر این در یک دوره «کلام جدید» در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی نیز ‌شرکت داشته که در ضمن دروس آن، دوره‌های زبان تخصصی و فن ترجمه و آشنایی با ادیان را نیز گذرانده است.
حجت الاسلام و المسلمین انصاری پور مهر 78 از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان ترجمه و نقد کتاب « Common Faith» اثر جان دیوئی دفاع کرد. در سال 79 با شرکت در آزمون دکتری در رشته کلام و ادیان با گرایش فلسفه دین در مرکز تربیت مدرس دانشگاه قم پذیرفته شد و پایان‌نامه دکتری خود را تحت عنوان «ارتباط خدا و انسان در قرآن و عهدین» ارائه و آن دفاع نمود.
وی علاوه بر تحصیل، کار تبلیغ را نیز در کنار درس دنبال می کرده است و بیشترین حضور را در صحنه پاسخ به شبهات دینی داشته است.
حجت الاسلام و المسلمین انصاری مدیریت پروژه تهیه نرم‌افزار کتابخانه انگلیسی در مرکز کامپیوتری علوم اسلامی (سال‌های76 و 77) و همکاری در بخش انگیسی نرم‌افزار نورالجنان، و همچنین تدریس دروس معارف، بدایه الحکمه، تاریخ ادیان، زبان تخصصی متون فلسفی و عربی معاصر در جامعه الزهرا (س) و دانشکده هدی در سوابق اجرایی خود دارد.
از فعالیت های پژوهشی وی نیز می‌توان به شرکت در کنفرانس‌هایی مثل «ادیان، صلح و المپیک» (یونان،مردادماه سال‌ 1383)، گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس (تهران) گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس (مسکو، مرداد 87) اشاره کرد.
بیش از یک دهه با مرکز مطالعات ادیان و مذاهب قم (دانشگاه فعلی) و در گروه مسیحیت همکاری داشته و در این مدت به ترجمه، مقابله و ارزیابی مقالات مرتبط با مسیحیت، و نیز برخی فعالیت‌های پژوهشی دیگر مشغول بوده است.

دسترسی سریع