كارشناسان رادیو معارف، مهم ترین سرمایه این رسانه دینی هستند

نشست هم اندیشی مدیران رادیو معارف با دست اندركاران و كارشناسان برنامه سمت خدا در یادروز ولادت حضرت معصومه (سلام الله علیها) برگزار شد.

1401/03/13
|
05:52

در این نشست مسعود كاویانی مدیر رادیو معارف با خیر مقدم گویی به كارشناسان و عوامل اجرایی برنامه سمت خدا گفت: از سال 1400 پخش این برنامه از رادیو معارف آغاز و با استقبال شنوندگان رو به رو شده است.
وی با بیان اینكه بسیاری از كارشناسان برنامه سمت خدا، پیش از این از با رادیو معارف همكاری كرده اند افزود: كارشناسان، مهم ترین سرمایه های رادیو معارف هستند و امیدواریم نتیجه این هم اندیشی، تعامل و هم افزایی بیشتر با برنامه های مذهبی رسانه ملی باشد.
در ادامه عوامل و كارشناسان برنامه سمت خدا به بیان مطالب خود پرداختند.
سید عبدالمجید ركنی حسینی تهیه كننده برنامه سمت خدا با تبریك سالروز تأسیس رادیو معارف گفت: مهم این است كه در مسیری كه در پیش گرفته ایم خسته نشویم و د راه تولید برنامه های دینی به یكدیگر قدرت بدهیم.
حجت الاسلام والمسلمین محمد سعیدی آریا كارشناس برنامه سمت خدا هم با بیان اینكه از سال 1388 همكاری خود را با رادیو معارف آغاز كرده است گفت: از نزدیك شاهد ایثارگری ها و تلاش های همكاران در این رسانه بوده ام. زحمت های فوق العاده ای كه كشیده شده، بسیار موثر بوده است. بارها بعضی از علما درباره مطالبی كه در رادیو بیان كرده ام با من صحبت كرده اند كه نشان می دهد آنان نیز شنونده رادیو معارف هستند.
وی با بیان اینكه رادیو معارف با «قال الباقر» و «قال الصادق» در حال جهاد تبیین است افزود: رادیو معارف نشان داد بدون استفاده از موسیقی هم می توان برنامه های فاخر و بابركت تولید كرد.
حجت الاسلام والمسلمین سید علیرضا تراشیون كارشناس پرسمان تربیتی رادیو معارف و برنامه سمت خدا هم با تبریك سالروز تاسیس رادیو معارف به حضور 11 ساله خود در این شبكه اشاره كرد و افزود: از خیرات و بركات این رادیو توفیق یافته ام در مباحث تربیتی خانواده، صدای دین را به گوش مردم برسانم. وی خاطرنشان كرد: امروز افراد متدین كه به دنبال معارف عمیق دین هستند، در اقصی نقاط كشور و حتی بیرون از آن، برنامه های رادیو معارف را پیگیری می كنند.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمدمهدی میرباقری هم با اشاره به اهداف بلندی كه برای رادیو معارف در نظر گرفته شده، «جنگ شناختی دشمن» در زمان كنونی را مورد توجه قرار داد و افزود: در تمام دوره های جنگ سخت و نرم، امپراتوری رسانه یكی از ابزارهای مهم دشمن بوده است كه در كنار نهادهای پشتیبانی علمی و هنری به كمك این جنگ آمده و اكنون هم در جنگ شناختی تمركز بر روی رسانه و هنر است.
وی خاطرنشان كرد: در جنگ شناختی، دشمن همه لایه های بنیادین اعتقادات و اندیشه های مذهبی و اخلاق دینی را هدف قرار داده است و می خواهد با تغییر دادن آن، سنگرهای انقلاب اسلامی را از درون فتح كند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با تأكید بر اینكه در این جنگ، رسانه ما باید مهاجم باشد و نه صرفا مدافع، تصریح كرد: نباید منتظر هجوم دشمن باشیم بلكه باید برای دشمن حادثه سازی كنیم.
حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با بیان اینكه عرصه اظهار نظر كارشناس دینی و معارف دینی باید دست كم به عرصه علوم انسانی گسترش یابد درباره وضعیت مشاوره در كشورمان كه عمدتا بر پایه علوم غربی است هشدار داد و گفت: بحران هایی كه ما در درگیری با دنیای غرب داریم نیاز به یك درمان جدی دارد و متأسفانه حوزه را هم توانمندسازی نكرده ایم تا بحران ها را متناسب با مسائل امروز حل كند.
وی عرصه جهاد در رسانه را گسترده دانست و خطاب به دست اندركاران رادیو معارف گفت: این موفقیتی كه به دست آورده اید، انسان را امیدوار می كند كه كار را می توان در مقیاسی بزرگتر هم دنبال كرد. اگر به آرشیو برنامه هایتان نگاه كنید باورتان نمی شود كه 24 سال در عرصه هایی كه فكرش را هم نمی كردید، برنامه فاخر تولید كرده و مقبول عموم مردم و نخبه های جامعه شده اید. اگر دامنه طراحی های خود را گسترش دهید در دهه های آینده می توانید در این جنگ شناختی، اثرگذار باشید.
حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی قمی هم با تبریك سالروز تأسیس رادیو معارف گفت: پیش از این در جلسه ای مفصل پیشنهادهایی دادم كه یكی از آنها پخش برنامه سمت خدا از رادیو معارف بود كه بحمدالله تحقق یافت. وی افزود: وقتی می بینید برنامه های تولیدی دیگر شبكه ها خوب است، هم افزایی و آنها را پخش كنید.
حجت الاسلام والمسلمین عابدینی دیگر كارشناس برنامه های رادیو معارف و برنامه سمت خدا با تبریك سالگرد تولد رادیو معارف گفت: باور داریم تمام سوالاتی كه تا روز قیامت برای بشر مطرح است، قرآن و اهل بیت به آن پاسخ داده اند. اگر این باور در وجودمان باشد یقین كنید كه سوالی در عالم نیست مگر اینكه دین برای آن پاسخ دارد.
وی یادآور شد: اگر این نگاه جهانی برای ما ایجاد شد، هیچگاه مشكلاتی كه در عالم به وجود می آید ما را غافلگیر نمی كند بلكه پیش از بروز مشكلات، خود را آماده پاسخ می بینیم. رادیو معارف بعد از این سابقه 24 ساله باید نگاه جهانی اش را توسعه ببخشد و به دنبال پاسخگویی جهانی باشد.
حجت الاسلام والمسلمین علی نظری منفرد نیز در این نشست هم اندیشی، رادیو معارف را بی نظیر خواند و گفت: مسائل اخلاقی و احكام جزو مسائل روبنایی است. احساس می كنم واكنش هایی كه بعضی اوقات در جامعه می بینیم نتیجه كم رنگ شدن باورهای مردم است. خوب است رادیو معارف و برنامه سمت خدا در این زمینه با شیوه های جذاب سرمایه گذاری و اعتقادات نسل جوان را نهادینه كنند.
حجت الاسلام والمسلمین شریفیان نیز با تأكید بر اینكه اگر زیبایی های كلام اهل بیت را منعكس كنیم نتیجه می گیریم خاطرنشان كرد: در مدتی كه از نزدیك با برنامه سمت خدا آشنا شده ام دریافتم كه دلیل برجستگی این برنامه آن است كه عده ای برای آن فكر می‏كنند و برای تولید آن اخلاص دارند.
وی افزود: برای حل برخی سوالات كه دشمن به آن هجمه كرده، باید كارگروه هایی تشكیل دهیم و بدانیم حل كردن این مشكلات كمتر از حل كردن فروعات استصحاب نیست.
نجم الدین شریعتی مجری برنامه سمت خدا هم با بیان اینكه برای عرض خداقوت به جمع همكاران رادیو معارف آمده ام گفت: از گذشته جزو مخطابان رادیو معارف بوده ام و این رادیو واقعا صدای فضیلت و فطرت است كه بویژه در مواقع خلوت انسان همدم خوبی است.
وی افزود: به شما تبریك می گویم كه با تمام محدودیت ها خوب می درخشید و خوشحالم كه مدتی است در برنامه سمت خدا به مخاطبان شما هم سلام می كنم. بسیاری از مردم كه ما را می بینند می گویند در رادیو معارف پیگیر برنامه سمت خدا هستیم.

دسترسی سریع