آیا امر به معروف و نهی از منکر مجوز می‌خواهد؟!

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر درباره ماجرای صدور مجوز برای امر به معروف و نهی از منکر مسئولان توضیح داد.

1399/04/24
|
12:42

به گزارش روابط عمومی رادیو معارف، حجت‌الاسلام جلیل مجبی در گفتگو با خبر رادیو معارف با اشاره به مشکلی که تشکل‌های امر به معروف و نهی از منکر برای دریافت مجوز فعالیت از وزارت کشور داشتند اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه این فرایند بعضی اوقات تا دو سال طول می‌کشید، ما از ظرفیت ماده 16 بند 11 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر که بر «حمایت همه‌جانبه از اقدامات قانونی آمران به معروف و ناهیان از منکر» تاکید می‌کند، استفاده و شیوه‌نامه‌ای برای ساماندهی این‌گونه تشکل‌ها تدوین کردیم تا هر کس می‌خواهد در قالب تشکل امر به معروف و نهی از منکر کند، روند کوتاهی را طی کند.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خاطرنشان کرد: این کار از 15 مرداد 1398 شروع شده و تا کنون 400 گروه تخصصی در حوزه‌هایی مانند محیط زیست، تعلیم و تربیت و ... مجوز دریافت کرده‌اند.
وی درباره مجوزی که برای آقای رائفی‌پور صادر شده و در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته است، گفت: ایشان برای «امر به معروف و نهی از منکر مسئولین» درخواست صدور مجوز کرد. به ایشان گفتیم مانند سمن‌ها باید هفت نفر را معرفی و در سایت ثبت کنید، تا مجوز بدهیم. از این ماجرا یک سال می‌گذرد و یک ماه پیش مجوز صادر شد.
حجت‌الاسلام محبی در پاسخ به سوالی که در فضای مجازی مطرح شد مبنی بر اینکه «مگر امر به معروف و نهی از منکر که تکلیف همه است، مجوز می‌خواهد؟!» تصریح کرد: همان‌طور که شما می‌توانید فعالیت سیاسی را در قالب حزب مجوزدار انجام دهید و این نافی فعالیت فردی نیست، در امر به معروف و نهی از منکر نیز فرد می‌تواند هم به صورت فردی این کار انجام دهد هم به صورت گروهی و شناسنامه‌دار.
وی خاطرنشان کرد: مزیت حالت دوم این است که اگر به مسئولی امر به معروف و نهی از منکر کرد و مسئول گفت: به تو چه؟ شخص آمر یا ناهی می‌تواند بگوید «من مجوز ستاد دارم و تو نمی‌توانی به من بگویی به تو چه؟» در واقع با ثبت سمن و طی مراحل قانونی، این مقاومت کم می‌شود چون آمر به معروف و ناهی از منکر از حمایت حاکمیت برخوردار است.

دسترسی سریع