حضرت آیت الله علوی گرگانی به ملكوت اعلی پیوست

آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی عصر امروز در 82 سالگی دعوت حق را لبیك گفت.
به همین مناسبت دفتر آیت الله علوی گرگانی اطلاعیه ای صادر كرد.

1400/12/24
|
17:19

به همین مناسبت دفتر آیت الله علوی گرگانی اطلاعیه ای صادر كرد:
بسم الله الرحمن الرحیم
الذین تتوفیهم الملائكه طیبین یقولون سلام علیكم ادخلوا الجنه بما كنتم تعملون
دقایقی قبل بعد از روزها تلاش تیم پزشكی، قلب تپنده عالمی وارسته و مردمی و مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی (قدس سره الشریف) از حركت باز ایستاد و روح بلند و سر شار از عشق به اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) كالبد تن را شكست و به ملكوت اعلی پیوست.
ضمن عرض تسلیت این ضایعه جبران ناپذیر به پیشگاه مقدس مولا و محبوبش،حضرت بقیت الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، علمای اعلام، حوزه‌های علمیه، مردم شریف ایران و دوستداران مرجعیت در همه نقاط جهان، به اطلاع می‌رساند مراسم تشییع و تدفین پیكر مطهر معظم له، متعاقبا اعلام خواهد گردید.
زندگینامه آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی
سید محمدعلی علوی گرگانی، در خرداد سال 1318ش در نجف دیده به جهان گشود. پدرش سید سجاد از عالمان و فق‌های گرگان بود.
محمدعلی در هفت سالگی به همراه پدرش راهی ایران شد.
ایشان نزد پدرش ادبیات عرب را آموخت. در 16 سالگی عازم سفر عتبات و حج شد در بازگشت از حج قصد ماندن در نجف را داشت؛ اما به توصیه آیت الله حكیم به قم بازگشت.
وی درس‌های سطح را در طی چهار سال نزد افرادی، چون مجاهدی تبریزی، سلطانی طباطبایی و ستوده اراكی فراگرفت. او به مدت سه سال در درس خارج فقه آیت‌الله بروجردی و هشت سال در درس خارج اصول فقه امام خمینی و 15 سال در درس فقه مرتضی حائری یزدی شركت كرد. وی به مدت هفت سال در ایام تابستان به نجف می‌رفت و در درس عالمان حوزه علمیه نجف همچون آیت الله خویی و میرزا باقر زنجانی حاضر می‌شد. آیت‌الله گلپایگانی، عباسعلی شاهرودی و محمدعلی اراكی از دیگر اساتید وی بودند.
تدریس
علوی گرگانی تدریس علوم دینی را با كتاب‌های ادبیات عرب آغاز كرد، پس از آن كتاب‌های معالم، قوانین، شرح لمعه، رسائل، مكاسب، كفایه و شرح منظومه را تدریس كرد. وی در سال 1405ق بنا به تقاضای تعدادی از شاگردانش، تدریس درس خارج فقه و اصول فقه را آغاز كرد.
تألیفات
آیت‌الله علوی گرگانی دارای تألیفاتی در زمینه فقه، اصول فقه، حدیث و رجال است. تألیفات وی توسط مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی گردآوری و منتشر شده است. برخی از این آثار عبارت است از:
توضیح المسائل (به زبان‌های فارسی و اردو)
منهج الصالحین (رساله توضیح المسائل عربی)
أجوبة المسائل یا پاسخ به جدیدترین استفتاءات (فقهی)
منهج الناسكین (مناسك حج عربی).
المناظر الناضرة فی أحكام العترة الطاهرة (فقه اجتهادی)
نورالهدی (تعلیقه بر عروة الوثقی).
گلچینی از انوار اخلاقی (برگزیده درس اخلاق‌های وی)
ره‌توشه پارسیان (شرح وصیت‌های پیامبر اسلام به ابوذر غفاری)
فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی
آیت الله علوی، اقدام به ساخت مسجد، حسینیه، درمانگاه و صندوق قرض‌الحسنه در نقاط مختلف ایران كرده است. تعمیر بخشی از مسجد جامع گرگان، تأسیس و تعمیر چند مسجد در این شهر و مناطق اطراف آن، ساخت درمانگاه در روستای اَلَنْگ، ساخت حسینیه مهدی‌شهر سمنان و تأسیس صندوق قرض الحسنه هیئت فاطمیه تهران از آن جمله است.

دسترسی سریع