بسته بودن مرز‌های زمینی عتبات تا اعلام رسمی دولت عراق

معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت گفت: مرز‌های زمینی شلمچه، مهران و چذابه برای سفر به عراق تا زمان اطلاع رسمی دولت این كشور بسته است و از مردم می‌خواهیم تا اعلام رسمی بازگشایی مرز‌ها صبر كنند.

1400/12/28
|
11:19

حجت الاسلام صحبت الله رحمانی با تاكید بر اینكه از مردم می‌خواهیم از هرگونه سفر به سمت مرز‌های ورود به خاك عراق پرهیز كنند، افزود: با توجه به صحبت‌های اخیر رییس جمهور در خوزستان مبنی برای آمادگی دولت ایران برای از سرگیری اعزام زائران ایرانی برای زیارت عتبات عالیات، با پیگیری‌های به انجام رسیده منتظر پاسخ رسمی دولت عراق هستیم. وی افزود: به رغم پیگیری و چندین دور مذاكره با مسئولان عراقی برای بازگشایی مرز‌های زمینی در روز جمعه 27 اسفند (نیمه شعبان)، تاكنون دولت عراق هیچ گونه نظر رسمی برای بازگشایی مرز‌های زمینی اعلام نكرده است.
آقای رحمانی با بیان اینكه مسئولان عراقی تا پیش از این قول داده بودند در آغاز ماه شعبان نسبت به بازگشایی مرز‌های زمینی برای ورود زائران اقدام كنند و تاكنون این مهم محقق نشده، افزود: یكی از مهمترین دلایل عدم بازگشایی مرز‌های زمینی دو كشور عدم صدور مجوز توسط وزارت بهداشت ایران و عراق است.
رحمانی با یادآروی قرار قبلی مسئولان عراقی مبنی بر لغو روادید برای سفر‌های زمینی در بازگشایی مرز‌های یادشده، اظهار داشت: از سال 1398 به علت شیوع كرونا مرز‌های زمینی برای تردد زائران به عراق و زیارت عتبات عالیات بسته شد.
وی خاطر نشان كرد: به رغم رایزنی‌های انجام گرفته به علت شیوع كرونا در ایران و عراق نتوانسته ایم مرز‌های زمینی را مجددا بازگشایی كنیم در حالیكه این آمادگی در ما وجود دارد.
معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت افزود: از مردم می‌خواهیم بدون توجه به هرگونه شایعه در فضای مجازی مبنی بر بازگشایی مرز‌های زمینی، تا زمان صدور مجوز رسمی مبنی بر بازگشایی مرز‌های زمینی عراق از هرگونه سفر به این مناطق خودداری كنند.
وی افزود: در حال حاضر هیج مرز زمینی به روی زائران عتبات عالیات باز نیست و هیچ گونه امكانات پذیرایی نیز به دلیل عدم آماده شدن زیر ساخت‌ها مهیا نیست.

دسترسی سریع