خدامحوری اساس مهدی یاوری است

حجت الاسلام رفیعی به مناسبت نیمه شعبان در سخنرانی حرم بانوی كرامت اظهار داشت: داشتن تواضع از ویژگی‌های یاران امام زمان علیه السلام است و این افراد از خودمحوری و تكبر به دور هستند وبه دنبال تكاثر و فخرفروشی نیستندو به مومنین آزار نمی رسانند.

1400/12/28
|
11:20

حجت الاسلام و المسلمین رفیعی خاطر نشان كرد: یكی از موضوعاتی كه در بین مسلمانان پس از رحلت نبی گرامی اسلام مورد اختلاف واقع شد موضوع جانشینی و امامت است.
وی افزود: رسول خدا مدت 23 سال اسلام را بر مردم عرضه نمود و به فاصله كمی دین اسلام تمام مكه و مدینه را فرا گرفت و بسیاری از كشورهای دیگر از محتوای اسلام مطلع شدند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی تاكید كرد: مسلمانان در اصل توحید و نبوت و احكام اصلی با همدیگر اختلافی نداشتند اما یكی از اساسی ترین مباحث اخلاف موضوع امامت شد در حالیكه هیچ مسلمانی قائل به این نبود كه هیچ جامعه ای امام و حجت نمی خواهد اما با این حال دچار اخلاف شدند.
كارشناس مذهبی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها خاطر نشان كرد: امامت از نظر اهل سنت چیزی شبیه انتخابات ریاست جمهوری است و فردی كه دارای شرایط خاصی است می تواند امام شود اما لزومی ندارد این امام از سوی خداوند تعیین شده باشد لذا معاویه هم امام جامعه شد اما در عرف شیعه امامت انتصابی از سوی خداوند است و انتخابی نیست و امام جامعه دارای دو مقام حكومت داری و مقام دینی و تشریعی است و صفاتی كه شیعه برای امام جامعه قائل است نمی تواند منتخب مردم باشد و حتما باید از سوی خداوند انتخاب و تعیین شود.
وی یادآور شد: داشتن ولایت، معجزه، كرامت و… از دیگر صفاتی كه لازم و واجب است امام جامعه آن را داشته باشد به همین خاطر اعتقاد شیعه این است كه در واقعه غدیر نبی گرامی اسلام حضرت علی علیه السلام را به عنوان امام جامعه به دستور خداوند تعیین نمودند.
استاد حوزه علمیه در ادامه گفت: بعد از رحلت رسول خدا، نقشه راهی كه پیامبر ترسیم نموده بودند اجرا نشد و امامت و حكومت داری حضرت علیه السلام به حاشیه رانده شد و بعد از آن نیز در طول 250 سال بعد با اینكه ائمه معصومین در حقیقت امام و منصوب از طرف خداوند بودند اما قدرت و حكومت را در دست نداشتند.
سخنران حرم بانوی كرامت افزود: خداوند در منظومه اداره جامعه یك نقشه راهی را ترسیم نموده به نام امام زمان علیه السلام كه در نهایت صالحان حاكم در كره خاكی خواهند شد و تمام آرزوهای انبیاء و صلحا تحقق خواهد یافت.
وی تاكید كرد: تمام ائمه معصومین منتظرتحقق حكومت مهدوی در تمام كره خاكی هستند و امام زمان علیه السلام تا زمانیكه ظرفیت این اتفاق مهم در جامعه ایجاد شود باید درپرده غیبت بماند.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی خاطر نشان كرد: هیچ موضوعی در اسلام به اندازه موضوع امامت محل اختلاف نیست و تمامی وقایعی مثل حادثه كربلا به خاطر عدم قبول مسئله امامت از سوی حاكمان روی داد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی یادآور شد: یكی از آیاتی كه در مورد امام زمان علیه السلام است، آیه 54 سوره مائده است كه در این آیه پنج ویژگی ذكر شده كه طبق روایات این صفات در خصوص و ویژگی یاران امام زمان علیه السلام است.
وی افزود: یاران و پیروان حضرت حجت، در دوران غیبت، خدا را دوست دارند و خداوند نیز آن ها را دوست دارد و به همین خاطر اولین ویژگی مهدوی یاوران، خدا محوری و خدا دوستی است.
استاد حوزه علمیه تاكید كرد: داشتن تواضع دومین ویژگی یاران امام زمان علیه السلام و از خود محوری و تكبر به دور هستند و به دنبال انباشت ثروت، تكاثر و فخر فروشی نیستند و به مومنین آزار نمی رسانند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی اظهار داشت: یاران حضرت حجت در مقابل دشمن استوار و محكم هستند و هزینه می دهند اما خوار و ذلیل نمی شوند و اهل جبهه و جهاد در راه خدا هستند و این سومین و چهارمین ویژگی مهدی یاوران است.
وی خاطر نشان كرد: پنجمین ویژگی مهدی یاوران این است كه از سرزنش و شماتت دیگران و از شبهه افكنی ها هراسی ندارند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی در پایان گفت: عده ای در فضای مجازی برای جذب طرفدار به دنبال نفی آیات قرآن هستند و اعتقادات شیعه را به سخره می گیرند و به بهانه های مختلف اصول دین را منكر می شوند.

دسترسی سریع