امنیت همه‌ حجّاج به‌ویژه زوّار ایرانی را به جد از دولت میزبان حج مطالبه می‌كنیم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: تأمین امنیت همه زائران به‌ویژه زائران ایرانی و جلوگیری از تكرار فجایع گذشته و همچنین تجدید نظر در افزایش هزینه‌ها، از مطالبات جدی جمهوری اسلامی است.

1401/03/18
|
15:50

زندگی انسان و دربردارنده پیام‌ها و درس‌های مهمی برای ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان دانستند و بر لزوم تأمین امنیت همه زائران بویژه زائران ایرانی به عنوان مطالبه جدی جمهوری اسلامی از دولت میزبان تأكید كردند.

ایشان حج را برنامه مدبرانه الهی با زوایا و ابعاد و گستره‌ای متفاوت از سایر برنامه‌های دینی خواندند و گفتند: قرآن كریم حكمت حج را در یك جمله كوتاه «قیاماً للناس» یعنی ستون زندگی بشر بیان می كند. حج در بردارنده تعالیم و تمرین‌هایی است كه به بشر و نسل‌های پی در پی می‌آموزد چگونه اركان زندگی خود را انتخاب كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «تعلیم همزیستی»، «ساده‌زیستی» و «اجتناب از گناهان و امور در دسترس اما نیازمند مراقبت» را از جمله درس‌های مهم حج برشمردند و در بیان چند توصیه افزودند: همه حجاج و همچنین مسئولان حج قدر این نعمت بزرگ را بدانند و قدردانی آن هم عبارت است از نیت قربت برای خداوند و انجام امور به صورت محكم، متقن و همراه با ابتكار.
ایشان حجاج را به ایجاد آمادگیِ درونی برای این سفر معنوی بسیار مهم و پرهیز از امور ناپسندی همچون بازارگردی سفارش مؤكد كردند و گفتند: سوغاتی واقعی سفر حج، قرائت قرآن، نماز و طواف در مسجدالحرام است و نباید وقت گرانبها را برای كارهای بیهوده هدر داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینكه حج مظهر اتحاد امت اسلامی است، گفتند: باید همه تلاش به‌كار گرفته شود تا هیچ خللی به موضوع اتحاد مسلمانان وارد نشود زیرا ایجاد اختلاف بخصوص اختلاف میان شیعه و سنی از ترفندهای انگلیسی‌ها است.

رهبر انقلاب اسلامی، تماس‌های خوب و روشنگرانه با زائران كشورهای دیگر و استفاده از قرآن و قُرّاء خوب را از جمله زمینه‌های افزایش اتحاد برشمردند و با تأكید بر اینكه صهیونیست‌ها بلای فوری و نقد جهان اسلام هستند، افزودند: افشای توطئه و طراحی صهیونیست‌ها از كارهای ضروری در حج است و دولت‌های عربی و غیر عربی كه بر خلاف خواست ملت‌ها و برای خواست امریكا، به سمت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی رفته‌اند، بدانند این نشست و برخاست‌ها هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت جز استثمار آنها به‌وسیله رژیم صهیونیستی.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به وظایف سنگین دولت میزبان و لزوم عمل این دولت بر اساس مصالح دنیای اسلام نیز اشاره كردند و گفتند: تأمین امنیت همه زائران به‌ویژه زائران ایرانی و جلوگیری از تكرار فجایع گذشته و همچنین تجدید نظر در افزایش هزینه‌ها، از مطالبات جدی جمهوری اسلامی است.

ایشان در پایان از مسئولان حج درخواست كردند موضوع كاهش ایام حج را در دستور كار خود قرار دهند و برای آن راه حلی بیابند.

در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و آقای حسینی رئیس سازمان حج و زیارت گزارشی از تداركات و برنامه‌های در نظر گرفته شده برای برگزاری مراسم حج امسال بیان كردند.

دسترسی سریع