كتب تفسیری حضرت آیت‌الله‌ العظمی خامنه‌ای رونمایی شد

همزمان با ایام دهه كرامت و در جوار حرم مطهر رضوی، چهار عنوان كتاب تفسیری حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای بر سوره‌های «حمد»، «بقره»، «حشر» و «جمعه» رونمایی شد.

1401/03/21
|
13:19

در این مراسم كه با حضور جمعی از خادمان قرآن و تنی چند از شاگردان جلسات تفسیر رهبر معظّم انقلاب برگزار شد، حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی گفت: یكی از سوره‌هایی كه رهبر انقلاب اسلامی تفسیر كردند، سوره حشر است و نكته مهم در تفسیر این است كه آن را با شرایط امروز تطبیق دهیم.
وی اظهار داشت: آیه دوم این سوره مباركه گویا برای روز 13 آبان نازل شده است و می‌فرماید: خدا بود كه كفار را از خانه‌اش بیرون كرد، فكر نمی‌كردید آن‌ها بروند و خودشان هم حس نمی‌كردند كسی آن‌ها را بیرون كند اما از راهی كه باور نمی‌كردند وحشت آن‌ها را فراگرفت و تمام پرونده‌ها را با دست خودشان خرد كردند، عبرت بگیرید و انگار این آیه برای این روز آمده است.
حجت الاسلام قرائتی ادامه داد: متأسفانه كارهایی كه با قرآن می‌كنیم تقدسی و دكوری شده است. در انتخاب همسر، تربیت فرزند، انتخاب شغل، شهرسازی و تمام شئون زندگی هم باید قرآن محور باشیم. در قرآن، تبلیغات چهره به چهره داریم اما تشكیلات فرهنگی و تبلیغی ما آن را فراموش كرده است. باید قرآن را جدی بگیریم و برای امروز از آن درس بگیریم.
در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام صابری مدیر محتوایی انتشارات انقلاب اسلامی در سخنانی به سابقه برگزاری جلسات تفسیری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب در مشهد و استقبال زیاد مردم، علی‌رغم ممانعت‌های ساواك و تعطیلی برخی از این جلسات پرداخت و با اشاره به چاپ كتب تفاسیر معظم‌له از سوره‌های برائت، ممتحنه و مجادله، گفت: ان‌شاءالله در آینده‌ نزدیك، كتاب‌های تفسیر رهبر معظم انقلاب از سوره‌های ملك، طلاق، صف و منافقون نیز توسط انتشارات انقلاب اسلامی منتشر خواهد شد.
در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام فرزانه؛ دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان و از شاگردان پیش از انقلاب رهبر معظم انقلاب در سخنان كوتاهی گفت: به همراه شهید كامیاب از حضرت آقا درخواست برگزاری جلسات درس اخلاق را كردیم كه ایشان ضمن رد درخواست برگزاری جلسه درس اخلاق، فرمودند: من تفسیر می‌گویم.
حجت‌الاسلام فرزانه افزود: جلسات تفسیر حضرت آقا با چهار یا شش نفر شروع شد اما به دلیل استقبال گسترده طلاب و دانشجویان، مكان برگزاری آن به مدرسه‌ای بزرگ تر منتقل شد.
وی افزود: جلسات تفسیر ایشان ویژگی‌های متفاوتی داشت.‌ به‌طوری كه احساس می‌كردیم فرهنگ قرآن در اختیار ایشان است.
در پایان این مراسم با حضور تولیت آستان قدس رضوی، مدیر حوزه‌های علمیه خراسان رضوی و حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی، استاندار خراسان و جمعی از مسئولین فرهنگی از چهار كتاب تفسیری رهبر معظم انقلاب شامل تفسیر سوره‌های «حمد»، «حشر»، «جمعه» و «بقره» رونمایی شد.

دسترسی سریع