تمدن غربی به‌دنبال جلوه دادن بی بندوباری به عنوان ارزش است

قائم مقام حوزه های علمیه گفت: تمدن غربی با بهره‌گیری از تكنولوژی‌های روز ارتباطی از جمله سینما و فضای مجازی، قصد دارد تا لودگی، بی‌بندوباری، بی‌عفتی، بداخلاقی و بدرفتاری را به‌عنوان ارزش معرفی و نهادینه سازد.

1401/03/24
|
12:54

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملكی، شب گذشته در شبستان امام خمینی(ره)، بر نقش مهم و اصلی پدر و مادر در تربیت فرزندان اشاره و اظهار داشت: مسئله تربیت در خانواده نه‌تنها بر عهده پدر و مادر، بلكه بر عهده برادر و خواهر بزرگ خانواده نیز نهاده شده است.
وی با بیان این كه نقش نخست معلم و استاد تربیت است و تعلیم در مرحله بعدی قرار دارد، اظهار داشت: برای این كه مربیان در جایگاه و نقش اصلی خود قرار بگیرد، اولین اصل در اصول تربیت و تأثیرگذاری، مسئله اعتماد است؛ اگر بچه‌ها به صداقت و امین بودن پدر، مادر، معلم و استاد اعتماد داشته باشند، قطعاً كلام، رفتار، نصیحت و توصیه ایشان پذیرفته خواهد شد.
سخنران حرم كریمه اهل‌بیت سلام‌الله‌علیها، افزود: اگر پدر، مادر، معلم و استاد نقش تربیتی خود را ایفا نكند، فرزندان و نسل ما با مشكل هویت و تربیت مواجه خواهند شد و فرهنگ شیطانی تمام ارزش‌های انسانی و الهی را با ترویج بی‌هویتی و ضداخلاقی از بین خواهد برد.
وی با بیان این كه تمدن غربی با بهره‌گیری از تكنولوژی‌های روز ارتباطی از جمله سینما و فضای مجازی، قصد دارد تا لودگی، بی‌بندوباری، بی‌عفتی، بداخلاقی و بدرفتاری را به‌عنوان ارزش معرفی و نهادینه سازد، اظهار داشت: تقویت و احیای نقش تربیتی پدران، مادران، معلمان و مربیان یكی از مهم‌ترین راه‌های مبارزه با این رویكرد ضد فرهنگی و ضداخلاقی است كه بر سرزمین‌های اسلامی سایه افكنده.
حجت‌الاسلام والمسلمین ملكی، در اشاره به فرازهایی از نامه 31 نهج‌البلاغه، با بیان این كه امیر المومنین علی علیه اسلام می‌فرمایند؛ «وَ وَجَدْتُكَ بَعْضِی، بَلْ وَجَدْتُكَ كُلِّی»، یادآور شد: همچنان كه پدر و مادرها در تلاش هستند تا خود به سعادت و آرامش و تعالی برسند باید به همین اندازه نیز برای فرزندان خود بلكه بیشتر تلاش نمایند.
وی ضمن اشاره به تفاوت هجوم فرهنگی درگذشته و حال با بیان این كه گستره و نوع هجمه‌های فرهنگی و تفكری با گذشته اصلاً قابل‌مقایسه نیست، افزود: امروز با دشمنی روبرو هستیم كه با بهره‌گیری از تكنولوژی‌های روز ارتباطی، وقتی اراده می‌كند، در عرض چند ثانیه، فیلم و كلیپ مسموم در اختیار جوانان سراسر جهان قرار می‌گیرد.
وی در ادامه به نمونه‌ای از هجوم تفكر و فرهنگ غربی بر سرزمین‌های اسلامی اشاره كرد و ابراز داشت: امروز فرهنگ غربی آرام‌آرام همچون خوره، وارد فكر و ذهن جوانان شده، ایمان و ارزش‌های الهی و معنوی را در نگاه جوانان مسلمان كم‌رنگ نموده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین ملكی، به وظایف خطیر پدران، مادران و معلمان برای مقابله با تربیت شیطانی تاكید كرد و تصریح كرد: فرهنگ اهل‌بیت علیهم‌السلام را باید به فرزندان خود فرا دهیم و نگذاریم فرهنگ غرب جایگزین فرهنگ اسلامی عصمت و طهارت گردد.
وی ارتباط صمیمی و تقویت انس و الفت پدر و مادر با فرزندان را از مهم‌ترین راهكارهای تربیتی دانست و ابراز داشت: ارائه تجارب و معارف در موقعیت‌های مختلف با زبان شیوا، از دیگر مؤلفه‌های مهم تربیتی است؛ دشمن به دنبال این است تا با عمق‌بخشی به گسست نسل‌ها، بین نسل جدید و قدیم قهر ایجاد كند؛ كاری كند كه نسل جدید نسل قدیم را بر نتابد و نسل قدیم نتواند با نسل جدید ارتباط برقرار كند.
وی تقویت گفت‌وگوها در خانواده را در محبت بخشی بین اعضای خانواده بسیار مؤثر برشمرد و اذعان داشت: پدران ما با گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره، لبخند، بیان داستان‌های شیرین و قصه‌های زیبا در دل فرزندان محبت ایجاد می‌كردند. در طول روز حتماً باید وقتی را برای گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره میان اعضای خانواده در نظر بگیریم. اگر ما حقایق و معارف را در ذهن و قلب جوانمان نیفكنیم، انحراف و تفكر شیطانی را در ذهن و فكر فرزندانمان جای خواهند داد.
سخنران حرم كریمه اهل‌بیت سلام‌الله‌علیها، با تاكید بر این كه بر اساس روایات اگر پدران و مادران به نقش تربیتی خود در قبال فرزندان درست عمل نكنند، مورد لعن قرار می‌گیرند، اظهار داشت: پدر، مادر و معلم برای اعتمادبخشی به فرزندان باید صداقت در گفتار و رفتار را در پیش بگیرند. اگر مربی با رفتار، كردار و سخن خود، خوبی دیگران را بگوید و صفا و صمیمیت از چهره‌اش صادر گردد؛ قطعاً بر تربیت فرزندان تأثیر بسزایی خواهد داشت.
قائم‌مقام مدیر حوزه‌های علمیه در امور استان ها، در ادامه با اشاره به این كه انسان مؤمن نماز را كه صحنه عشق‌بازی عبد با رَب است، به بهترین حالات و لحظات اقامه می‌كند، خاطرنشان كرد: نماز سرآغاز یاد خداوند است تا آدمی در دیگر احوالات زندگی همواره به یاد ذات اقدس الهی باشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین ملكی، با بیان این كه رسالت تربیت علی‌رغم سختی، لذت‌بخش و عاقبت دار است، تصریح كرد: بر اساس روایات اسلامی زمانی كه انسان از دنیا می‌رود، چند پرونده اعمال او همچنان گشوده است كه یكی از این پرونده‌ها، تربیت اولاد است. هر كار خیری كه اولاد صالح انجام می‌دهد، برای پدر و مادر نیز ثبت می‌گردد.
وی تاكید بر سنت‌های حسنه توسط پدر و مادر را از عوامل مهم تربیتی توصیف كرد و ابراز داشت: برای نوربخشی و بركت آفرینی در زندگی، باید منزل‌هایمان را به نام، یاد و كلام اهل‌بیت علیهم‌السلام متبرك نماییم. تلاوت قرآن كریم عهده نامه‌ای میان انسان و خداوند است؛ انسان‌های متعالی بی‌شماری از جمله اهل‌بیت علیهم‌السلام برای احیای سنت نبوی و حفظ قرآن كریم به شهادت رسیدند.
حجت‌الاسلام والمسلمین ملكی، در پایان با بیان این كه شیعه واقعی با تلاوت حداقل روزی 50 آیه قرآن كریم، عهده نامه خود با خدایشان را مرور می‌كنند، یادآور شد: امام علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام می‌فرمایند؛ «فَإِنَّ النّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ كَلامِنا لاَتَّبَعُونا»؛ اگر مردم جهان زیبایی كلام اهل‌بیت علیهم‌السلام را بفهمند، از راه ایشان تبعیت كرده دست از اهل‌بیت علیهم‌السلام برنخواهند داشت.

دسترسی سریع