شهید بهشتی حقا و انصافا شخصیت برجسته‌ایست

در سالروز شهادت آیت‌الله دكتر بهشتی و یاران ایشان و به مناسبت روز قوه قضائیه، صبح امروز (سه‌شنبه) رئیس و مسئولان دستگاه قضایی با رهبر انقلاب اسلامی دیدار كردند.

1401/04/07
|
12:59

بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار:
یاد شهید عزیز مرحوم آیت‌اللّه بهشتی را رضوان‌اللّه تعالی علیه گرامی میدارم. همچنین همه‌ی شهدایی كه با ایشان شهید شدند و همچنین همه‌ی شهدای قوه‌ی قضائیه.

شهید بهشتی رضوان‌اللّه علیه حقاً و انصافاً شخصیت برجسته‌ای بود. این سالهایی كه از پیش از پیروزی انقلاب، از وقتی ایشان از خارج آمد تا وقت شهادتش ما با ایشان همكاریهای نزدیك و مستمر داشتیم، حقاً و انصافاً انسان میدید كه ایشان یك شخصیت برجسته است.

در مجموعه‌هایی هم كه با هم كار میكردیم همین جور بود. در شورای انقلاب جمع، مرحوم آیت‌اللّه طالقانی را به ریاست شورای انقلاب انتخاب كردند، ولیكن همان جمع متفقاً معتقد بودند كه ایشان یك نائب رئیسی لازم دارد و آن نائب رئیس، آقای بهشتی است و ایشان را انتخاب كردند. اداره‌ی شورای انقلاب به عهده‌ی مرحوم آقای بهشتی بود حتی در زمان حیات مرحوم آقای طالقانی.

ایام هفت تیر وضع اینجوری بود در داخل كشور در خود این خیابانهای تهران جنگ داخلی بود. منافقین ریخته بودند با هرچه دستشان می‌آمد از تیغ موكت‌بُری بگیرید تا هر چیز دیگری كه در اختیارشان بود افتاده بودند به جان مردم و پاسدارِ كمیته و پاسدارِ سپاه؛ تهران جنگ بود.

تقریبا یك هفته قبل از هفتم تیر عدم كفایت رئیس‌جمهور وقت در مجلس احراز شده و بركنار شده بود. یعنی كشور بدون رئیس‌جمهور، وضع سیاسی اینجوری بود.

در یك چنین شرائطی یك استوانه‌ای مثل بهشتی را از دست داد.

حدود دو ماه بعد از آن رئیس‌جمهور جدید و نخست‌وزیر را با هم در یك جلسه شهید كردند؛ اندكی بعد یا یك فاصله‌ی كوتاهی بعد از آن، چند نفر از فرماندهان ارشد جنگ از ارتش و سپاه در حادثه‌ی هواپیما به شهادت رسیدند؛ شهید فلاحی، شهید فكوری،‌ شهید كلاهدوز و امثال اینها.

یعنی شما اصلاً‌ در ظرف كمتر از سه ماه این همه حادثه‌ی تلخ، این همه‌ حادثه‌ی وحشتناك، این همه ضربه‌ی مخرّب را كجا دیده‌اید؟ خب شما كدام كشور را سراغ دارید، كدام دولت را سراغ دارید كه بتواند در مقابل این همه حوادث بایستد و از پا نیفتد؟

شما قوه‌ی قضاییه‌ی یك چنین نظامی هستید.

مردم ایستادند، امام مثل كوه دماوند سربلند ایستاد، مسئولین دلسوز و جوانهای انقلابی ایستادند، اوضاع را 180 درجه تغییر دادند.

ادامه خبر
https://farsi.khamenei.ir/news-content?id=50539

دسترسی سریع