نخستین اطلاعیه ستاد مركزی اربعین حسینی كشور برای متقاضیان

به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ ستاد مركزی اربعین حسینی نخستین اطلاعیه خود را صادر كرد.

1401/04/13
|
08:54

متن اطلاعیه به شرح ذیل می باشد:
به اطلاع ملت عزیز و محبان اهل بیت (علیهم السلام) می‌رساند با توجه به تاثیر شیوع بیماری كرونا طی سال‌های 1399 و 1400 در مراسم راهپیمایی اربعین و با امعان نظر به اقدامات متعدد و گسترده ستاد مركزی اربعین حسینی(ع) در تمهید، ایجاد و تكمیل زیرساخت‌های رفاهی، بهداشتی و خدماتی مناسب‌تر در قیاس با سنوات گذشته و با توجه به قرار گرفتن اربعین سال جاری در فصل تابستان و شرایط خاص گرمای هوا ، وجود ریزگردها، شیوع برخی بیماری‌ها و خطرات ابتلا به سویه‌های جدید كرونا و .... حساسیت حفظ سلامتی زوار به عنوان یكی از ملاحظات اصلی و اساسی برای شركت در این مراسم معنوی بیش از پیش مطرح شده است.

بر همین اساس و به منظور رعایت مسائل بهداشتی، ملاحظات و الزامات و توصیه‌های پزشكی كمیته بهداشت و درمان اربعین در تمهید سفر ایمن و كم خطر برای تمامی زائران اربعین حسینی(ع)؛ موارد ممنوعیت و محدودیت اعزام زوار جهت شركت در مراسم راهپیمایی اربعین 1401 به شرح ذیل اعلام می‌شود:

با توجه به هماهنگی سیاسی و دیپلماتیك با دولت عراق، صرفاً كسانی می‌توانند عازم سفر اربعین سال جاری شوند كه طی ماه‌های پیش رو تا ایام اربعین، حداقل یك دُز واكسن یادآور كرونا را تزریق كرده باشند.

شركت در مراسم راهپیمایی اربعین امسال صرفاً منوط به ثبت‌نام در سامانه سماح و رعایت سایر شرایط ثبت‌نامی اعم از الزام به بیمه و ... مندرج در آدرس Samah.haj.ir امكان‌پذیر خواهد بود و نحوه و چگونگی پیش ثبت نام متعاقباً و به موقع از طریق كمیته اعزام اربعین (سازمان حج و زیارت) اطلاع رسانی خواهد شد.

توصیه‌های بهداشتی و پزشكی مدنظر كمیته بهداشت و درمان اربعین و همچنین ملاحظات امنیتی و قضایی نیز در این پیش ثبت‌نام ملاك نظر قرار خواهد گرفت كه از طریق سامانه سماح اطلاع‌رسانی و بارگذاری خواهد شد.

با توجه به اتصال سامانه سماح به سامانه‌های «وزارت بهداشت و ایران من و ... » موضوع احراز واكسیناسیون و سایر شرایط و ملاحظات بهداشتی و ... مورد بررسی و راستی‌آزمایی قرار خواهد گرفت و افراد غیر واجد شرایط از فهرست نهایی زائران حذف خواهند شد. پیش‌ثبت‌نام موصوف به هیچ وجه ثبت‌نام قطعی زوار اربعین تلقی نخواهد نشد.

دسترسی سریع