انتصاب اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حكمی اعضای دوره‌ی جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را منصوب كردند.

1401/06/30
|
11:12

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حكمی اعضای دوره‌ی جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را منصوب كردند.

متن حكم مقام معظم رهبری به این شرح است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
با هدایت و عنایت الهی دوره‌ی جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز می‌شود. این مجمع از مهمترین نهادهای قانونی در جمهوری اسلامی و متعهد به دو مسئولیت اساسی است: اوّل تشخیص مصلحت در هنگام مواجهه‌ی مجلس با شورای نگهبان، كه مستلزم نگاه ژرف و مصلحت‌شناس و احاطه به حقائق كشور است، و دوم نقش ویژه و مؤثر در تعیین سیاست‌های كلی نظام كه متضمن راهبردی‌‌ترین تصمیم‌ها در اداره‌ی امور كشور است. ارائه‌ی راه‌حل برای معضلات و نیز نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های كلی كه به آن مجمع محترم احاله شده است، بر اهمیت این نهاد قانونی افزوده است.

حضور جمعی از نخبگان مجرب و دارای سوابق اجرائی در این مجمع و تجربیات متراكم از دوره‌های گذشته، جایگاه این نهاد را برتر و انتظارات از آن را افزونتر می‌سازد.

در بیانیه‌ی آغاز دوره‌ی قبل خواسته‌هایی مطرح شده كه اكنون نیز به علّت برآورده نشدن كامل، باید تكرار شود. از جمله: سامان بخشیدن به مسأله نظارت بر اجرای سیاست‌ها و نیز پیشنهاد سازوكار برای ارزیابی كارآمدی و اثربخشی سیاست‌ها.

افزون بر آن، اتقان در تشخیص مصلحت، تنقیح سیاست‌های ابلاغ شده و بازنگری در آن در صورت لزوم، ارتباط با مراكز علمی و دانشگاهی و نخبگانی كشور و حضور منظم اعضاء محترم در جلسات مجمع، مورد تأكید است.

اكنون با تشكر از اعضاء محترم در دوره‌ قبل و تقدیر از تلاش‌های آنان، و با طلب رحمت و مغفرت برای درگذشتگان ایشان، اعضاء دوره‌ی پنجساله‌ی نهم را به این شرح منصوب می‌كنم:

رییس مجمع: آیةالله آقای حاج شیخ صادق آملی
اشخاص حقوقی: رؤسای محترم قوای سه‌گانه، فقهای محترم شورای نگهبان(در موارد بحث تشخیص مصلحت)، رئیس ستادكل نیروهای مسلّح، دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر یا رئیس دستگاهی كه موضوع مورد بحث به آن دستگاه مربوط است، رئیس كمیسیون مرتبط با موضوع بحث در مجلس شورای اسلامی.

اعضای حقیقی:
حجج اسلام: آقای حاج شیخ حسن صانعی، آقای قربانعلی دری نجف‌آبادی، آقای محمود محمدی عراقی، آقای مجید انصاری، آقای غلامرضا مصباحی مقدم و آقای محسن اراكی.

حضرات: آقای غلامرضا آقازاده، آقای علی آقامحمدی، آقای علی‌اكبر احمدیان، آقای محمود احمدی‌نژاد، آقای محمدجواد ایروانی، آقای محمدرضا باهنر، آقای احمد توكلی، آقای سعید جلیلی، آقای غلامعلی حداد عادل، آقای سید كمال خرازی، آقای داود دانش جعفری، آقای پرویز داودی، آقای محمدباقر ذوالقدر، آقای محسن رضایی، آقای سیدمحمد صدر، آقای محمدحسین صفار هرندی، آقای محمدرضا عارف، آقای محمد فروزنده، آقای عباسعلی كدخدایی، آقای علی لاریجانی، آقای حسین محمدی، آقای محمد مخبر، آقای حسین مظفر، آقای سید مصطفی میرسلیم، آقای سید مرتضی نبوی، آقای علی اكبر ولایتی، آقای صادق واعظ‌زاده و آقای احمد وحیدی.

از خداوند متعال توفیق حضرات محترم را مسألت می‌كنم.
سیّد علی خامنه‌ای
29 شهریور 1401

دسترسی سریع