حاج قاسم سلیمانی شهیدی در ابعاد جهانی است

دبیر كل حزب الله لبنان لبنان در مراسم توزیع جایزه ادبی سلیمانی تاكید كرد، حاج قاسم سلیمانی شهیدی در ابعاد جهانی محسوب می‌شود.

1401/10/28
|
10:13

سید حسن نصر الله دبیر كل حزب الله لبنان در این سخنرانی تاكید كرد، ویژگی رهبران شهید در طول تاریخ در جایگاه، محیط پیرامونی، محبوبیت و ظرفیت‌های الهام بخش آنها خلاصه می‌شود.

وی در این زمینه افزود: حاج قاسم سلیمانی شهیدی است كه فراتر از ظرفیت مكانی بوده و از ینرو نمی‌توان او را شهید عراق، ایران یا سوریه دانست بلكه او شهیدی در سطح و ابعادی جهانی محسوب می‌شود.

دبیر كل حزب الله لبنان در ادامه سخنرانی خود افزود: شهید سلیمانی شهیدی است كه در سطح و ابعاد امت و جهان قرار می گیرد و جایگاه او فراتر از چارچوب‌های زمانی و مكانی است.

به گفته سید حسن نصر الله حاج قاسم سلیمانی رهبری بزرگ است كه نقش عمده‌ای در تحمیل شكست به پروژه اسرائیل بزرگ ایفا كرد.

دبیر كل حزب الله لبنان در بخش دیگری از این سخنرانی گفت: شاخصه مهم موجود در حاج قاسم سلیمانی و جایگاهش، ظرفیت روحی است كه از آن برخودار بود و می توانست الهام بخش تمامی اطرافیانش باشد، او شخصیتی بود كه ترس هیچ جایی در قلب و روحش پیدا نكرد.

سید حسن نصر الله افزود مجموع شهدایی كه در لبنان پیروزی را رقم زدند، در غزه پیروزی آفریدند، شهدایی كه در عراق موفق شدند شكست را به اشغالگران آمریكایی و داعش تحمیل كنند و شهدایی كه در سوریه به خاك و خون غلطیدند هر كدام تاثیرات خاص به خود را بر خانواده، اطرافیان، محیط پیرامونی یا كشورهایشان داشتند، اما شهدایی هم وجود دارند كه دامنه تاثیر گذاری آنها صحنه امت و جهان را در بر گرفته است .

دبیر كل حزب الله لبنان سپس با استناد به بیانات امام خامنه‌ای در رابطه با شهید قاسم سلیمانی گفت: به قول امام خامنه‌ای امروز شهید قاسم سلیمانی بیش از ژنرال قاسم سلیمانی ترس و هراس را به دل دشمنان می‌اندازد.

وی خاطر نشان كرد، علت آن این بود كه بسیاری از ابعاد فعالیت‌ها و اقدامات شهید سلیمانی بعد از شهادت رسانه‌ای و مردم از آن مطلع و آگاه شدند، در حالی كه او بسیاری از اقدامات را در طول حیات خود به دور از رسانه‌ها و تبلیغات انجام می‌داد.

دبیر كل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود تاكید كرد: شهید حاج قاسم سلیمانی حلقه اتصال محور مقاومت محسوب می‌شد، او چند دهه از جهاد، مقاومت و فداكاری را پشت سر گذاشت.

به گفته سید حسن نصر الله پروژه آمریكایی همچنان علیه ایران، سوریه و به تازگی در عراق برای به زانو درآوردن این كشور در حال انجام است.

وی توضیح داد: فشارهای اقتصادی فعلی برای به زانو در آوردن عراق در حال انجام است.

سید حسن نصر الله همچنین تاكید كرد: جنگ در فلسطین روز به روز شدت بیشتری به خود می‌گیرد، ما هر روز شاهد شهدای جدیدی هستیم در حالی كه عملیات قهرمانانه به شكل روزانه‌ای در آنجا در حال انجام انجام است.

او تاكید كرد، امت ما امتی غنی از لحاظ نیروی انسانی محسوب می‌شود، پس هرگز این امت دچار تضعیف یا عقب گرد نخواهد شد و ظرفیت پر كردن خلا رهبرانی را كه از دست داده است، دارد.

دبیر كل حزب الله لبنان بعد از آن به مسایل داخلی لبنان پرداخته و افزود: شاهد فشار برخی از مرجعیت‌های دینی برای انتخاب رئیس جمهور هستیم اما با این وجود باید توجه داشت كه به سمت و سوی تحریك‌های مذهبی كشانده نشویم.

به گفته دبیر كل حزب الله لبنان: همه خواهان پایان دادن به خلا قانونی تشكیل كابینه هستیم، تا همه چیز به روال طبیعی آن بازگردد.

او در مورد شرایط فعلی صحنه سیاسی لبنان هم گفت: آنچه كه می‌توان به شكل واقعی توصیف كرد آن است كه اكنون ما فراكسیون‌های پارلمانی داریم اما خبری از اكثریت برای هیچ طرفی نیست.

وی افزود: این حق طبیعی هر فراكسیونی است كه اعلام كند، رئیس جمهوری نزدیك به حزب الله را نمی‌پذیرد، اما در اینجا من اعلام می‌كنم كه هیچ ائتلافی به دنبال ادامه خلا در ریاست جمهوری نیست.

سید حسن نصر الله سپس به مشكلات اقتصادی لبنان پرداخت و گفت: چند ماه پیش به ما گفته شد كه سوخت برای 6 ماه از ایران تهیه كنیم تا با این كار بتوانیم برق را برای 8 ساعت تامین و مشكلات را روی ریل حل و فصل قرار دهیم.

ما دست به این اقدام زدیم با ایران تماس گرفتیم، آنها هم با درخواست لبنان برای تامین سوخت موافقت كردند، وزیر(امور خارجه) امیر عبداللهیان هم بر این مسئله تاكید كرد.

سید حسن نصر الله در ادامه گفت: من مجددا تاكید می‌كنم، پیشنهاد سوخت ایران به لبنان همچنان به قوت خود باقی است و این آمریكایی‌ها هستند كه اجازه تحقق این كار را نمی‌دهند.

ما فرصتی برای حل بحران سوخت داریم، حال شما كه متحدان آمریكا هستید از دوستی و نزدیكی خود با آنها استفاده كرده و برای انتقال سوخت ایرانی، آمریكا را مجاب كنید كه این امر را مستثنی كند.

دسترسی سریع