كجای دنیا برای مسائل گوناگون كشور رفراندوم برگزار می‌كنند؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینكه جلسه اقتصادی سران قوا امر دائم نیست بلكه موقت و برای مقاصد خاص است، فرمودند: این جلسه آنطور كه باید به هدف خود نرسیده است.

1402/01/30
|
07:58

رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز سه شنبه در دیداری دو و نیم ساعته با بیش از هزار نفر از اعضای تشكل‌ها و فعالان مختلف دانشجویی، دانشجو و فعالیت‌ها و مطالبات دانشجویی را یك فرصت و ارزش برای كشور خواندند و با اشاره به راهبرد دشمن برای بدبین‌‌كردن ملت ایران به خود و توانایی‌های خود، گفتند: برخلاف خواست دشمن، جامعه دانشجویی باید ایجاد تحول در ذهن و واقعیت جامعه ایران و سپس ایجاد تحول در ذهن و واقعیت جهان را در افق بلندمدت نگاه و تلاش‌های خود قرار دهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ماه رمضان را بهار معنویت و عبادت دانستند و گفتند: جوانی هم بهار عمر است؛ بنابراین رمضان برای جوانان بهار در بهار است كه این دوگانه زیبا در دفاع مقدس هم وجود داشت. یعنی زمینه و فرصت عروج و تعالی برای همه رزمندگان فراهم بود اما جوانان رزمنده به علت فرصت جوانی، از فرصت تعالی و عروج، بیشترین بهره را بردند و چنان اوج گرفتند كه امام راحل با عمری سلوك و عرفان به آنان غبطه می‌خورد.

ایشان با تأكید مجدد بر ضرورت استحكام مبانی زیربنایی معرفتی دانشجو و مجموعه‌های دانشجویی افزودند: در این صورت دل جوان محكم، گامش استوار و حركتش مستمر و خستگی‌ناپذیر خواهد شد. بنابراین جوانان دانشجو باید با استفاده از قرآن، نهج‌البلاغه و كتاب‌های اندیشمندانی همچون «مطهری»، «بهشتی» و «مصباح» روی مسائل معرفتی كار و مطالعه و تأمل و تدبر كنند.

رهبر انقلاب عدالت را یكی از مبانی معرفتی دانستند و گفتند: مصداق مهم عدالت، رفع نابرابری است اما گستره وسیع عدالت از ذهن و قلب و عقیده و قضاوت‌های شخصی شروع می‌شود و به مبارزه با استكبار برای عدالت بین‌المللی كشیده میشود كه متأسفانه برخی‌ها با شعار عدالت‌طلبی، مبارزه با ظالمان جهانی را مصداق عدالت‌خواهی نمی‌دانند.
ایشان درباره آزادی به عنوان یكی دیگر از مبانی معرفتی گفتند: در نگاه اسلام، «رهایی از چارچوب و خواسته‌های مادی» مهمترین بخش مقوله آزادی است كه راه را برای پیشرفت و تعالی و آزادی از بند جمود و تحجر و عصبیت و ارتجاع و ابرقدرت‌ها و دیكتاتورها و دیگر قیود هموار می‌كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره یكی دیگر از مبانی مهم فكری و دینی یعنی «انتظار فرج» هم گفتند: انتظار فرج یعنی باور اینكه همه نقص‌ها و سختی‌ها با كار و تلاش و توكل قابل برطرف شدن است.

ایشان در همین زمینه افزودند: خداوند در قرآن، غلبه حق و پیروزی مستضعفین را قانون قطعی خود می‌داند و این وعده صادق را ما در پیروزی انقلاب و مقابله پیروز با همه مستكبران عالم و دشمنان ایران در جنگ تحمیلی دیدیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه سخنانشان در جمع فعالان دانشجویی، با ابراز مخالفت با كسانی كه فعالیت‌های دانشجویی را تهدید می‌دانند، تأكید كردند: نظر قطعی و حتمی من این است كه دانشجو، فعالیت‌ها و مطالبه‌اش، احساس مسئولیتش درباره مسائل كشور، انگیزه و شوقش برای برطرف كردن مشكلات و حضور شورانگیزش در حوادث اجتماعی و مناسبات و مراسم سیاسی، یك فرصت و یك ارزش است.

بیان آفات فعالیت‌های دانشجویی بخش دیگری از سخنان رهبر انقلاب در این دیدار بود.

ایشان دو قطبی‌سازی در جامعه دانشجویی و كشور، نگاه غیرواقع‌بینانه و مطالبات بدون ارائه راه‌حل علمی و عملی را از جمله آفات فعالیت‌های دانشجویی برشمردند و با اشاره به سخنان یكی از دانشجویان گفتند: برخلاف آنچه بیان شد كه «باید از روز اول درباره مسائل مختلف رفراندوم برگزار می‌كردیم تا حساسیت به وجود نیاید»، مسائل مختلف كشور قابل رفراندوم نیست؛ زیرا هر رفراندوم 6 ماه همه كشور را درگیر می‌كند. ضمن اینكه در كجای دنیا برای همه مسائل رفراندوم برگزار می‌كنند؟

رهبر انقلاب، شتابزدگی، دیدن و تمركز بر نقاط منفی و بی‌توجهی به نقاط روشن، تندخویی، تبدیل مشكلات محلی به مشكلات ملی، فعالیت به قصد دیده‌شدن، و غرق شدن در فضای مجازی را از دیگر آفات فعالیت‌های دانشجویی دانستند و افزودند: فضای مجازی به هرحال یك واقعیت است اما برخی‌ها از فضای مجازی سیل‌وار خبر و مطلب و تحلیل می‌پذیرند در حالیكه باید تلاش كنند در این فضا و شبكه‌های اجتماعی خبر و تحلیل صحیح نشر دهند.

توصیه دیگر رهبر انقلاب به دانشجویان تنظیم حركت با نگاه به افق‌های دوردست بود.

ایشان با اشاره به سؤال برخی دانشجویان مبنی بر اینكه وظیفه دانشجوی مطلوب و آینده‌نگر چیست، گفتند: اول ایجاد تحول در ذهن و واقعیت جامعه خود و سپس ایجاد تحول در ذهن و اقعیت جهان.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دستیابی به این توانایی را عجیب و دور از دسترس ندانستند و افزودند: دانشجوی امروز، مدیر سیاسی، اقتصادی و دیپلماسیِ فردا، فیلسوف و محقق فردا، فعال سیاسی و رسانه‌ای فردا، و رئیس و مغز متفكر و عنصر اثرگذار فردا است و اینكه امروز همه می‌گویند دنیا در حال تحول است، این تحول بوسیله مغزهای متفكر و انسان‌های فعال كه شما جوانان و دانشجویان مؤمن جزو آنها هستید، رقم خواهد خورد.

ایشان با اشاره به امكان ایجاد تحول منفی به دست انسان‌های منحرف، جوانان را به حركت در صراط مستقیم و تقویت بنیه دینی، علمی، عقلی و ارادی در خود سفارش كردند و گفتند: هر كسی در این امور خودسازی بیشتری كند، فردا امكان تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

رهبر انقلاب عنوان «دانشجو» را همنشین با عناوینی همچون دانش‌طلبی، جوانی، پر تحركی، نوطلبی و نوزایی و احساسات انسان‌دوستانه مانند دشمنی با فساد و بی‌عدالتی خواندند اما گفتند: برای دانشجو از همه اینها مهمتر، برخورداری از یك زیربنای فكری است كه باید آن را مستحكم كنید كه این استحكام‌بخشی هم به معنی تعطیل كردن فعالیت‌های دیگر و اشتغال صرف به فكر و مطالعه نیست بلكه باید همزمان با فعالیت دانشجویی، با منابع دینی، انس و با متفكران امین و عمیق ارتباط پیدا كنید.

رهبر انقلاب با تأكید بر اینكه «همه باید در شناخت نقشه و راهبرد دشمن به روز باشیم»، خاطرنشان كردند: برخی تا اسم دشمن را می‌آوریم با عصبانیت اینطور القاء می‌كنند كه ما به دنبال انكار ضعف‌ها و سستی‌ها هستیم، در حالی‌كه ضعف‌ها وجود دارد اما دشمن هم چه بفهمیم یا نفهمیم دائماً با هزینه كردن پول و امكانات مشغول كار علیه جبهه حق است و به تعبیر امیرالمومنین اگر ما در سنگر به خواب غفلت رفته باشیم، دشمن به خواب نرفته است.

ایشان راهبردِ به‌روزِ دشمن در قبال ملت ایران را «بدبین‌كردن به خود» خواندند و با نفی این ادعا كه ناامیدی منشأ غالباً داخلی دارد، در بیان مصادیقی از راهبرد بدبین‌سازی گفتند: دانشجوی پر انگیزه را استاد یا فرد بی‌تعهدی ناامید و بدبین می‌كند كه به او می‌گوید «با وجود این مشكلات با چه دل خوشی اینجا مانده‌ای و درس می‌خوانی؟ كشور را رها كن و برو».

رهبر انقلاب افزودند: البته پاسخ رسا و بی‌لكنت جوان مؤمن، مبارزه، آگاه و هوشمند این است كه بله مشكلات وجود دارد اما من و فرزندان و هم‌میهنانم سالهای طولانی می‌خواهیم در این كشور زندگی كنیم پس درس می‌خوانم و مبارزه می‌كنم كه مشكلات را برطرف كنم.

«اصرار رسانه‌های بدخواه خارجی و دنباله‌های آنها در برخی رسانه‌های داخلی به القاء رویگردانی ملت ایران از اعتقادات دینی و احساسات انقلابی» نمونه دیگری از بدبین‌سازی بود كه رهبر انقلاب به آن اشاره كردند و گفتند: این القائات در حالی است كه جلسات شب قدر امسال پر شورتر از پارسال و حضور و اشك جوانان بیشتر بود، روز قدس جمعیت فشرده‌تر از پارسال، و جمعیت 22 بهمن هم دو برابر بود اما آنها وسوسه‌های خلاف خود را انجام می‌دهند.

«خارج شدن چند سرمایه‌دار یا كارآفرین در كشور» مثال دیگری برای بدبین و ناامید كردن مردم با وجود ماندن تعداد زیادی از كارآفرینان و فعالیت رو به رشد هزاران شركت دانش‌بنیان بود كه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان آن، افزودند: طراحی دشمن بدبین كردن دشمن به خودمان، به دولت‌مان و به محیط دانشجویی‌مان است.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: در كشور نقص داریم و توقع و مطالبه من از مسئولان برای رفع نواقص بیش از شما است اما در عین حال می‌بینیم كه كشور بحمدالله در حال پیشرفت است و صدها هزار جوان مؤمن، با انگیزه و خوشفكر در آن وجود دارد كه قبلاً وجود نداشت.

ایشان در ادامه به یك واقعیت مهم اشاره كردند و گفتند: جوان ایرانی مورد كینه شدید دشمنان است كه این واقعیت را باید همه جوانان ما بدانند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین علت كینه‌توزی استكبار و كارتلهای صهیونیستی مسلط بر آمریكا و اروپا با جوان ایرانی، خاطرنشان كردند: آنها با مسئولان ایرانی خیلی بد هستند اما با جوانان ایرانی بدترند چرا كه بدون حضور و كار و انگیزه جوانان، كاری از دست مسئولان بر نمی‌آید و از اول انقلاب تا به امروز همین جوانها بودند كه كارهای بزرگ را در جبهه‌ها و میدان‌های مختلف پیش بردند.

ایشان مسئولان كشور را به توجه و استفاده از جوانان توصیه كردند و افزودند: البته از جوانهای زیادی استفاده كرده‌اند ولی باید بیشتر استفاده كنند.

رهبر انقلاب با نام بردن از جوانان مؤمنی كه در میادین مدیریتی، نظامی و علمی درخشیدند و به شهادت رسیدند، خاطرنشان كردند: آن رشته نورانی همچنان ادامه دارد و در دوره معاصر شما نیز شهیدان حججی، صدرزاده، علی‌وردی، عجمیان و امروز هم انبوه جوانان ایرانیِ مسئولیت‌شناس موتور حركت و پیشران كشور هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به جوانان گفتند: راه روشن انقلاب و اسلام را با جدیت و با آرمان‌خواهی، امید و عقلانیت دنبال كنید.

ایشان آرمان‌خواهی و توجه به افق‌های دور را همچون موتور پیشران حركت، امید را به مثابه سوخت این موتور و عقلانیت را به فرمان موتور حركت تشبیه كردند و در بخش پایانی سخنانشان گفتند: نقشه واقعاً جامع علمی، كمبود كنونی در مقوله دانشگاه است.

ایشان با تأكید به وزیر علوم در خصوص آمایش دقیق رشته‌های علمی و پذیرش دانشجو در آنها متناسب با نیازهای كشور افزودند: برخی رشته‌های علمی در ایران مورد نیاز نیست و شغلی هم برای آنها وجود ندارد، بنابراین باید بر اساس نیاز عمل كنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با ابراز خرسندی از سخنان عمیق، متقن و ادبیات خوب دانشجویانی كه دیدگاه‌ها و مطالبات خود را بیان كردند، گفتند: البته با برخی موارد بیان شده موافق نیستم اما كیفیت بیان و نظم مطالب، عمیقا خوشحال‌كننده بود و لازم است سازمان برنامه‌وبودجه همه موارد مطرح شده را مورد بررسی و رسیدگی قرار دهد.

ایشان در اشاراتی به برخی نكات مطرح شده از زبان دانشجویان گفتند: اصل خصوصی‌سازی و سیاست‌های اجرایی اصل 44، فكر شده، منطقی و درست است؛ چرا كه دولت نمی‌تواند اداره همه امور را بر عهده گیرد. البته توقع ما برآورده نشده اما كارهای خوبی هم در زمینه خصوصی‌سازی انجام شده است.

رهبر انقلاب درباره انتقاد یكی از دانشجویان به جلسه اقتصادی سران قوا گفتند: این جلسه دائم نیست بلكه برای چند هدف از جمله اصلاح ساختار بودجه، تدبیر شده كه تاكنون پیشرفت مورد انتظار در تحقق اهداف صورت نگرفته است. ضمن اینكه نشست سران، راه منطقی نزدیك شدن دیدگاه و حل مشكلات است.

در ابتدای این دیدار 8 تن از نمایندگان تشكل‌های دانشجویی، خانم‌ها و آقایان:
امیرمحمد كولانی نماینده «جامعه اسلامی دانشجویان»،
محمد صالح تركمان نماینده «جنبش عدالت‌خواه دانشجویی»،
زهرا وفاداران نماینده «بسیج دانشجویی»،
مرتضی خواجوی نماینده «گروه‌های جهادی دانشجویی»،
معین رضیئی نماینده «انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل»،
مریم محمدی نماینده «نشریات دانشجویی»،
امیررضا بخشی‌پور نماینده «دفتر تحكیم وحدت»
و محمدمهدی نوینی‌فرد نماینده «مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی»
به بیان دیدگاههای خود درباره مسائل كشور و دانشگاه پرداختند.

«تحكیم مؤثر ارتباط تشكل‌های دانشجویی با عقبه فكری»، «معایب خصوصی‌سازی»، «احیاء سرمایه اجتماعی نظام»، «نوگرایی در حكمرانی با نوسازی ایده‌ها و روش‌ها»، «جبران ضعف‌های نظام حكمرانی به منظور بهبود رابطه مردم و حاكمیت از جمله در انتخابات»، «صیانت از شأن قانون‌گذاری مجلس در برابر شوراهای مشورتی از جمله شورای سران قوا»، «اشكالات وارد بر طرح مولدسازی»، «بازنگری در سیاست‌ها و ساختارهای مورد انتقاد افكار عمومی»، «اجرای همه اصول قانون اساسی به منظور تقویت نقش مردم و افزایش مشاركت سیاسی»، «نیاز به تدوین سیاست‌های كلی مردم‌سالاری دینی»، «مشخص نبودن سازوكار اعتراض قانونی و مردمی»، «پیشبرد كلان‌پروژه‌ها اجتماعی همچون نهضت ملی ساخت مسكن با مردمی‌سازی و مردم‌سپاری»، «ایجاد بسترهای مناسب برای افزایش مشاركت اجتماعی زنان»، «مشاركت دادن گروه‌های جهادی در هدایت منابع مناطق محروم»، «پشتیبانی از گروه‌های جهادی تخصصی از جمله در حوزه اشتغال‌آفرینی و تكمیل زنجیره ارزش»، «جلوگیری از كم‌رونقی نشریات دانشجویی»، «حمایت از دانشجویان صاحب فكر و قلم»، «ضرورت رفع انحصار در فرایند جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها»، «انتقاد از افزایش قیمت‌ها»، «انتقاد از فیلترینگ پلتفرم‌ها و سكوهای اینترنتی»، «ضرورت تحول مبتنی بر "اصول و اصلاح ساختارها و پاسخ‌های نوآورانه"» از محورهای مطرح شده در دیدار جمعی از دانشجویان سراسر كشور با رهبر انقلاب اسلامی بود.
https://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttps://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آنچه در ادامه در اختیار مخاطبان قرار میگیرد، «بسته‌های خبری» است كه صرفاً جهت بازنشر سریع بیانات رهبر انقلاب اسلامی در رسانه KHAMENEI.IR و حساب‌های رسمی آن در شبكه‌های اجتماعی منتشر شده و «متن كامل بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» طبق روال مرسوم، تا ساعاتی دیگر در این پایگاه در بخش «بیانات» منتشر خواهد شد.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار:
* در دوران دفاع مقدس دو فرصت تعالی و عروج بصورت مشترك در كنار هم قرار گرفتند. جوانهایی كه وارد میدان جنگ شدند حركتشان و اوج‌گیری‌شان جوری بود كه فردی مثل امام راحل، امام بزرگوار كه سالهای متمادی سلوك و عرفان را تجربه كرده بود به حال آنها غبطه میخورد، من نمیدانم شماها شرح حال این شهدا را میخوانید؛ این كتابها را یا نه؟ من میخوانم و اشك میریزم و استفاده میكنم برای من حقیقتاً استفاده دارد. من خیال میكنم شما یكی از كارهایی كه میكنید حتماً همین باشد شرح حال این شهدای عزیز را بخصوص بعضی‌هایشان را كه خیلی معنویت دارند بخوانید. اینها استفاده كردند.

* انتظار فرج یعنی سختی‌ها همه قابل برداشته شدن، برطرف شدن است. نه اینكه بنشینید انتظار بكشید، دل شما باید گوش به زنگ باشد. انتظار فرج یعنی انتظار برطرف شدن همه‌ی نقصهایی كه شما الان گفتید. ده برابر این هم نقص وجود دارد كه شما نگفتید. انتظار فرج یعنی این، یعنی آماده بودن، فكر كردن، بن‌بست نپنداشتن. بن‌بست‌انگاری خیلی چیز بدی است.

* خدای متعال كه در قرآن مكرر گفته «كَتَبَ اللَّهُ لَأَغْلِبَنَّ أَنَا وَ رُسُلی‌»؛ كتب اللّه یعنی قانون قطعی خدا است كه راه پیغمبران غلبه پیدا خواهد كرد. دیگر بحثی ندارد. «إِنَّ اللَّهَ یُدافِعُ عَنِ الَّذینَ آمَنُوا»؛ خدا از مؤمنین دفاع خواهد كرد، در این هیچ تردیدی نیست. یا «نُریدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً»؛ در این هیچ تردیدی وجود ندارد، این قول خدای متعال است. خود ما واقعیتها را هم دیدیم. حالا ما اینها را یك روزی از قرآن و نهج‌البلاغه و صحیفه‌ی سجادیه نقل میكردیم، اما در زندگی خودمان تصور نمیكردیم.

ما در این سن خودمان دیدیم، پیروزی انقلاب را دیدیم. این غلبه‌ی حق بر باطل بود. كسی فكر نمیكرد، هیچكس اصلاً تصور نمیكرد. مرحوم آقای طالقانی به خود من گفت، گفت وقتی آن روزی كه امام گفت شاه باید برود. ما گفتیم آقا چه حرفهایی میزند! یعنی كسی مثل آقای طالقانی! مرحوم آیت‌اللّه طالقانی آدم كوچكی نبود. یك مبارز عمیقِ عریقِ سابقه‌دارِ آن‌چنانی امیدوار نبود، اما شد. انقلاب پیروز شد. حادثه‌ی عجیبی بود جنگ تحمیلی. همه علیه ما، آمریكا علیه ما، شوروی علیه ما، ناتو علیه ما، كشورهای مسلمان علیه ما، تركیه‌ی همسایه‌مان علیه ما، همه، همه. ما پیروز شدیم. در یك چنین جنگی كه همه علیه ما بودند، ما پیروز شدیم. پس بنابراین تجربه‌های ما هم همین را نشان میدهد.

* در مورد مسئله‌ی خصوصی‌سازی كه بعضی از دوستان گفتند و تكرار كردند و بیرون هم همانها را میگویند: هر قانون خوبی را ممكن است بد عمل كنند. اینی كه ما امكانات كشور، امكانات تولیدی، كارخانجات، اینها را بدهیم دست دولت، دستگاههای تولیدی و بنگاههای تولیدی بزرگ را دولت نمیتواند، مشكلات به وجود می‌آید، فساد به وجود می‌آید. چه قدر در این چند سال این مسائل پیش آمده. این راهش فقط خصوصی‌سازی بود. هیچ چاره‌ی دیگری وجود نداشت واقعاً و این كار ناگهان انجام نگرفت. با فكر، با مطالعه، با پیش‌بینی، ساعتها بحث كردن انجام گرفت. بله، من قبول دارم، آن توقعی كه بنده داشتم از خصوصی‌سازی، تا حالا آن توقع برآورده نشده. اما كارهای خوبی هم انجام گرفته.

اینی كه شما میگویید بنگاه دولتی را دادند به بخش خصوصی، او دلارش را به دولت برنمیگرداند، این درست نیست. آنی كه دلار را برنمیگرداند، همان بنگاه فعلاً دولتی است.

البته بخش خصوصی هم اشكالاتی دارد؛ مراقبت میخواهد، دقت میخواهد، رعایت میخواهد.

* حرف مردم را باید گوش بدهند، حرف مردم كجاست؟ خب مردم در همه‌ی مسائل كه حرف ندارند یا یك حرف ندارند، باید فكر كنند، مطالعه كنند، سازوكاری دارد حرف مردم، حرف مردم همینی است كه الان وجود دارد یعنی یك نفر را انتخاب میكنند بعنوان رئیس‌جمهور این مال مردم است، یك عده‌ای را انتخاب میكنند بعنوان نماینده‌ی مجلس این حرف مردم است،‌ حرف مردم را این‌جوری میشود فهمید دیگر. حالا یكی از برادران گفت رفراندوم اگر چنانچه شما این‌جوری میگفتند. اگر چنانچه از اول در همه‌ی مسائلی كه پیش می‌آمد رفراندوم میكردید حالا آن حساسیت روی رفراندوم وجود نداشت. كجای دنیا این كار را میكنند؟ مگر مسائل گوناگون كشور قابل رفراندوم است، مگر همه‌ی مردمی كه در رفراندم باید شركت كنند و شركت میكنند امكان تحلیل آن مسئله را دارند؟ این چه حرفی است؟ چطور میشود رفراندوم كرد؟ در مسائلی كه تبلیغات میشود كرد، حرف میشود زد، از همه طرف اصلاً یك كشور را برای یك مسئله شش ماه درگیر بحث و جدل و گفتگو و دو قطبی‌سازی میكنند برای اینكه یك مسئله‌ای رفراندوم بشود. در همه‌ی مسائل رفراندوم بكنیم؟ این‌جوری نیست قضایا كه این‌جور ساده آدم از روی‌شان [بگذرد] یكی از آفتها شتاب‌زدگی است، شتاب‌زدگی نباید بشود.

* قصد دانشجو دیده شدن نباشد؛ ــ ببینید این را من تأكید میكنم ــ نه شخص دانشجو نه تشكل دانشجویی اینجور نباشد كه یك حرفی را بزند برای اینكه دیده بشود. این بی‌بركت میكند كار را، حرف را بی‌بركت میكند، بی‌اثر میكند و ضرر هم دارد.

در فضای مجازی غرق نشوند؛ خب حالا فضای مجازی با همه‌ی حرفهایی كه گفته میشود در كشور وجود دارد. شبكه‌های اجتماعی وجود دارد. بعضی‌ها نشسته‌اند كه از طرف فضای مجازی سیل‌وار، تحلیل و خبر و مطلب و مبنا به اینها داده بشود این غلط است. شما روی فضای مجازی سوار شوید، شما فضای مجازی را هدایت كنید، شما فكر و خبر و تحلیل به فضای مجازی بدهید نه به عكس.

* جوان ایرانی مورد كینه‌ی دشمنان است.

دشمن استكبار، كارتلهای صهیونیستی كه بر اروپا و آمریكا تسلط دارند، اینها بلاشك با مسئولین جمهوری اسلامی خیلی بدند، دستشان برسد تكّه پاره‌شان میكنند. اما با جوانها بدترند. چرا؟ برای خاطر اینكه اگر جوانها و انگیزه‌های جوانها و جوانهای كشور نباشند از دست مسئولین كشور كاری بر نمی‌آید، كار را درواقع جوانها دارند انجام میدهند، حركت و پیشرفت به دست جوانهاست لذا با جوانها كینه دارند اینها. از اول انقلاب تا امروز جوانها بودند كه كارهای بزرگ را در جبهه‌های مختلف، میدانهای مختلف بعهده گرفتند و پیش بردند. من این را میگویم بیشتر برای اینكه مسئولین كشور توجه كنند و خوشبختانه توجه هم میكنند، از خیلی از جوانها استفاده میكنند، اما بیشتر استفاده باید بكنند در میدانهای مختلف.

در میدان مدیریتهای دولتی، جوانهایی از قبیل شهید موسی كلانتری، شهید تندگویان، اینها وزیر بودند جوان جوان، جوان. شهید قندی، شهید عباسپور همینهایی كه همه‌شان شهید شدند اینها جوان بودند.

در میدان نظامی شهید همت، شهید خرازی، شهید بابایی، شهید حسن باقری، شهید شیرودی، شهید اردستانی، شهید صیاد شیرازی.

در میدان هنر و ادبیات؛‌ شهید آوینی،‌مرحوم سلحشور، مرحوم طالب‌زاده، البته اینها آخر عمرشان سن‌شان بیشتر بود اما در همین جوانی اینها خیلی كارها كردند و امثال اینها كه كم هم نیستند.

در میدان علم و تحقیق؛ شهید تهرانی‌مقدم، مرحوم كاظمی‌ آشتیانی، شهید مجید شهریاری، شهید رضائی‌نژاد، شهید احمدی روشن.

در همین زمان معاصر شما شهید حججی، مصطفای صدرزاده، آرمان علی‌وردی، روح‌الله عجمیان. اینها برجسته‌اند، نقطه‌های واقعاً برجسته‌اند.

هزارها، ده‌ها هزار، صدها هزار جوان ایرانیِ مسئولیت‌شناس امروز وجود دارند، اینها موتور حركتند. اینها موتور پیشران حركت كشور و حركت نظامند، همه‌ی شما، یكایك شما باید اینجوری باشید. مثل شهیدان زندگی كنید.

* راه روشن را جوانهای عزیز! با جدّیت دنبال كنید؛ راه روشن انقلاب و اسلام و كشور و نظام و اینها را با جدّیت دنبال بكنید. كشور به شماها نیاز دارد. احتیاج دارید به آرمان‌خواهی ، احتیاج دارید به امید، احتیاج دارید به عقلانیت. آرمان‌خواهی یعنی همان افقهای دور كه اشاره كردم. این اگر نباشد امكان ندارد. آرمان‌خواهی موتور حركت است، موتور پیشران حركت آرمان‌خواهی است. امید سوخت این موتور است، اگر امید نباشد این موتور حركت نمیكند. آرمان‌خواهی در دلش میماند غصه‌اش را میخورد اگر امید وجود نداشته باشد. عقلانیت هم فرمان این موتور است.

* رسانه‌های جورواجور بدخواه اصرارشان این است كه ثابت كنند ملت ایران از اعتقادات دینی روگردان شده، از احساسات انقلابی روگردان شده. آنها میگویند، یك دنباله‌هایی هم اینجا دارند، اینها هم میگویند، در فضای مجازی میگویند، در روزنامه میگویند، در حرفهای گوناگون میگویند كه مردم از دین روگردان شدند. یك نفری كه دچار غفلت باشد، فكر نكند، قبول میكند، باور میكند. اما یكدفعه میبینید شما شب قدر شد، جلسات امسال از پارسال پرشورتر است، تضرّع و گریه و ابتهال و حضور جوانها و اشك جوانها در این جلسات از پارسال بیشتر است، روز قدس میشود، جمعیت از پارسال فشرده‌تر است. 22 بهمن میشود، جمعیت دو برابر پارسال است. یعنی خلاف آنچه كه او میگوید، وجود دارد، اما او وسوسه‌ی خودش را میكند.

دسترسی سریع