در شناخت تاكتیك دشمن به‌روز باشیم و راه ابطال آن را به دست بیاوریم

رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز عید فطر با بیان اینكه از خصوصیات ماه مبارك رمضان تقویت اراده‌هاست، فرمودند: با اراده قوی می‌شود مشكلات كشور را برطرف كرد.

1402/02/02
|
12:09

ملت مؤمن و موحد ایران، امروز نماز پرشكوه عید فطر را به پاس یك ماه طاعت وعبادت، در سراسر كشور اقامه كرد و سجده شكر و سپاس بجای آورد. در كانون معنوی این اجتماع عظیم ملی، انبوه بی‌شمار مردم تهران، نماز عید را به امامت حضرت آیت‌الله‌ خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در مصلای امام خمینی(ره) اقامه كردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه اول نماز با تبریك عید خجسته فطر به امت اسلامی و ملت رشید و عزیز ایران، ماه رمضان امسال را بسیار پُر بار، با حال، پُر شور و سرشار از رحمت الهی خواندند و با اشاره به تضرع و توسل آحاد مردم بخصوص در شب های قدر گفتند: شب‌زنده‌داری‌های پُر سوز وگداز مردم و اشك‌های گرمی كه از چشمان جوانان پاكیزه كشور جاری می‌شد از همیشه برجسته‌تر بود و حضور در مجالس تلاوت قرآن، هیئات، محافل معرفت‌آموزی، گلزارهای شهدا و كمك‌های مؤمنانه به ایتام ومستمندان، رمضان امسال را پُر شكوه كرده بود.

رهبر انقلاب با تجلیل از حركت عظیم ملت درروز قدس، آن هم پس از شب‌زنده‌داریِ شب قدر، افزودند: آن اجتماعات متراكم و شكوهمند، حقیقتاً از الطاف و توفیقات الهی بود.

ایشان ماه رمضان را علاوه بر ماه طاعت وتقوا، ماه جهاد و مبارزه خواندند و گفتند: روز قدس هم روز مبارزه ملت ایران است كه بحمدالله امسال با همراهی دیگر ملت‌ها در سطح بسیار گسترده‌ای برگزار شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برخی دستاوردهای ماه مبارك از جمله توفیق طاعت وبندگی، پاكیزگی روح، معنویت، آشنا شدن با معارف اسلامی و روحیه مبارزه و ضربه زدن به دشمن، تأكید كردند: این دستاوردهای روحی و معنوی را تا رمضان سال آینده، حفظ و تقویت كنید كه همین روحیه با رفع مشكلات، كشور را به پیش خواهد برد و ملت ایران را در اوج حركت مادی و معنوی قرار خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامی خطبه دوم نماز عید فطر را به بیان راهبردهای ضروری امروز كشور و جامعه اختصاص دادند.

ایشان تقویت اراده را از خاصیت‌های روزه‌داری برشمردند و افزودند: اراده تقویت شده ملی، گره‌گشا است و مسئولان باید این ابزار را در مسیر پیشرفت و جهتی كه پروردگار معین كرده، بكار بگیرند.

رهبر انقلاب، همكاری، همدلی وهم افزایی سه قوه را یك راهبرد بسیار مهم و اساسی برای حل مشكلات و پیشرفت كشور اعلام كردند و با اشاره به ترتیبات خوب قانون اساسی درباره تشكیل قوای سه گانه افزودند: اگر قوای مقننه، مجریه و قضاییه به‌طور كامل همكاری كنند، كارها به هیچ وجه گره نمی‌خورد كه خودِ مسئولان و مدیران این قوا می‌دانند كه این همكاری و هم‌افزایی چگونه ایجاد می‌شود.

رهبر انقلاب، تمركز بر حل مسائل و خودداری مردم و مسئولان از درگیر شدن و سرگرم شدن به حاشیه‌ها را یك راهبرد ضروری دیگر خواندند و افزودند: حاشیه‌ها همیشه ساخته و پرداخته دست دشمن نیست بلكه گاهی از روی غفلت یا عوامل دیگر و با انگیزه‌های گوناگون، حاشیه‌هایی در اطراف یك كار یا یك شخص ایجاد می‌شود كه مردم باید بی‌اعتنا باشند و مسئولان هم بدون توجه به حواشی، تلاش خود را بر كارهای مهم و مشكل‌گشا متمركز كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری تأكیدات دائم امام بزرگوار بر وحدت ملت گفتند: آن همدلی و اتحاد كه كشور را ازراههای دشوار و تنگه‌های سخت عبور داد، باید حفظ و تقویت شود.

ایشان راهبرد دشمن را ایجاد اختلاف و تفرقه بیان كردند و گفتند: دشمن تلاش می‌كند مردم به خاطر عقاید و سلایق مختلف با هم بجنگند و درگیرشوند اما نگاههای مختلف مردم به مسائل مختلف، طبیعتاً مانعی ندارد و نباید محل اختلاف و كشمكش شود بلكه باید با باطل كردن وسوسه های دشمن برای بدبین كردن مردم به یكدیگر ومردم به مسئولان، دركنار هم به زندگی و مهربانی پرداخت.

رهبر انقلاب با اشاره به شكست راهبرد نظامی دشمن در منطقه، گفتند: دشمن به سیاست تزویر، تحریف، دروغ‌گویی، وسوسه، تحقیر و بدبین‌كردن ملت‌ها به توانایی‌های خود روی آورده كه باید در شناخت راهبردها، تاكتیك‌ها، ابزارها و روش‌های او، به‌روز بود و آنها را ابطال كرد.

ایشان در پایان خطبه‌ها تأكید كردند: ملت هوشمند و توانای ایران كه تا امروز همه توطئه‌های دشمنان خود را به شكست كشانده، بعد از این هم به حول و قوه الهی، آنها را ناكام و سرخورده خواهد كرد.
https://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttps://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif آنچه در ادامه در اختیار مخاطبان قرار میگیرد، «بسته‌های خبری» است كه صرفاً جهت بازنشر سریع بیانات رهبر انقلاب اسلامی در رسانه KHAMENEI.IR و حساب‌های رسمی آن در شبكه‌های اجتماعی منتشر شده و «متن كامل بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» طبق روال مرسوم، تا ساعاتی دیگر در این پایگاه در بخش «بیانات» منتشر خواهد شد.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار:
* ماه رمضان امسال، ماه رمضان بسیار باحال و پرشوری بود؛ در این ماه هم دعا بود، هم تضرع بود، هم توسل بود؛ مخصوصا در شب‌های مبارك قدر شب زنده‌داریهای پرسوز و گداز جوانان و اشكهای گرمی كه از چشم های مبارك جوانان پاكیزه‌ی ما جاری میشد، بسیار برجسته بود.

مجالس و محافل معرفت‌آموزی و درس‌آموزی و مجالس تلاوت قرآن در همه‌ی جای كشور امسال بحمدلله از همیشه آن طور كه به چشم انسان می‌آمد برجسته‌تر بود.

حضور مردم در گلزارهای شهدا، در هیات‌ها، در مساجد، حضور نمایانی بود؛ علاوه بر اینها، كمك‌های مومنانه‌ای كه مردم انجام دادند در این ماه؛ كمك به ایتام كمك به مستضعفان و به فقرا كه یكی از مهمترین وظایف ماه رمضان همین حضور مردمی در كنار مستضعفان و مستمندان است.

* درباره آن حركت عظیم مردمی در روز قدس؛ مردم مؤمن كه شب قبل را با احیاء گذرانده بودند، روز بعد با دهان روزه آن اجتماع پر شكوه و متراكم را در سراسر كشور به‌وجود آوردند و نشان دادند این‌ها، همه توفیقات و الطاف الهی است.

ماه رمضان هم ماه تضرع است، هم ماه جهاد است. در صدر اسلام جنگ بدر در ماه رمضان بود، فتح مكه در ماه رمضان بود؛ در این سال‌ها هم روز قدس روز مبارزه ملت ایران بوده است، كه ملت‌های دیگر هم بحمدالله امسال در یك سطح وسیعی با‌ آن همراهی كردند.

* یك راهبرد بسیار مهم و اساسی، همكاری مسئولان كشور در نیروهای سه‌گانه است. قوای سه‌گانه باید همدلی كنند، همكاری كنند، هم‌افزایی كنند.

اگر چنانچه این سه قوه با هم بطور كامل همكاری كنند كارها به هیچ وجه گره نمیخورد، مشكل پیدا نمیكند. مانع همدیگر نشوند، راه را برای همدیگر هموار كنند، باز كنند.

خود مسئولان كشور متوجه هستند كه این همكاری و هم افزایی و همدلی را چگونه می توان به وجود آورد؛ این امروز یك راهبرد كلی است.

* یك راهبرد مهم دیگر تمركز بر حل مسائل است؛ حل مسئله؛ سرگرم نشدن و مشغول نشدن به حواشی. حواشی ایجاد میشود؛ همیشه هم دشمن نیست كه حاشیه ایجاد می كند.

گاهی از روی غفلت و با عوامل گوناگون و انگیزه‌های گوناگون، یك حواشی اطراف یك كاری، یك شخصی، یك مدیری، ایجاد میشود. سرگرم این حواشی نباید شد؛ نه مردم به این حواشی اهمیت بدهند، نه مسئولان خودشان را مشغول كنند؛ متمركز بشوند روی مسائل اساسی كشور.

* وسوسه‌های دشمن را برای بدبین كردن مردم به یكدیگر یا بدبین كردن مردم به مسئولان زحمت‌كش كشور بایستی باطل كرد.

درگذشته استعمارگران با حركت نظامی وارد كشورها میشدند. این تاكتیك، امروز از كار افتاده است. دشمنان اسلام فهمیده‌اند كه از نیروی نظامی كاری ساخته نیست. در همین اواخر آمریكا در افغانستان و در عراق تجربه كرد دید كه با نیروی نظامی كاری پیش نمی‌رود لذا راهبرد را عوض كردند.

كار و تاكتیك آن‌ها امروز عبارت است از: تزویر، تحریف، دروغ‌گویی، وسوسه كردن، خلاف واقع‌نمایی، تحقیر ملّت‌ها، بدبین كردن ملت‌ها به خود، پنهان كردن توانایی‌ها و برجستگی‌ها و درخشانی‌‌های ملت‌ها.

در شناخت حركت دشمن و تاكتیك و روش دشمن باید به‌روز باشیم و راه ابطال آن را به دست بیاوریم.

ادامه خبر
https://khamenei.ir/

دسترسی سریع