اگر زندگی كارگر ارتقاء پیدا كند وضع كشور ارتقاء می‌یابد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاكید بر اینكه اگر زندگی كارگر ارتقاء پیدا كند وضع كشور ارتقاء می‌یابد، فرمودند: جامعه كارگری اعتراض دارد اما با دشمن مرزبندی كرده است.

1402/02/09
|
13:10

در دومین ماه از سال «مهار تورم، رشد تولید» و به مناسبت هفته كار و كارگر، جمعی از كارگران سراسر كشور صبح امروز (شنبه) با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار كردند.

بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار:
* كار حیات جامعه است، كار ستون فقرات زندگی مردم است، كار نباشد هیچ چیز نیست. غذایی كه میخوریم، لباسی كه می‌پوشیم، امكاناتی كه از آن در زندگی استفاده میكنیم كه حیات ما وابسته‌ی به آنهاست همه‌ی اینها ناشی از كار است. كار را چه كسی میكند؟ كارگر. خب پس ارزش كارگر چست؟ ارزش كارگر ارزش حیات جامعه است، ارزش زندگی مردم است.

* بیكاری منشأ فساد است. خیلی از این فسادها بر اثر بیكاری است. ما چند سال قبل از این، سه چهار سال پیش یك حركتی را با دولت وقت شروع كردیم برای شناخت آسیبهای اجتماعی. بنده حتی خودم در جلسات شركت میكردم، جلسات چند ساعته برای اینكه راجع به آسیبهای اجتماعی كار بشود، فكر بشود. آنی كه من خودم به نتیجه رسیدم این است كه بسیاری از این آسیبها ناشی از بیكاری است. اعتیاد مربوط به بیكاری است، فساد مربوط به بیكاری است، دزدی مربوط به بیكاری است. طلاق، انهدام خانواده‌ها مربوط به بیكاری است.

آن دستگاههایی كه مسئول تولید كارند بدانند كه تولید كار، ایجاد كار، ایجاد اشتغال به معنای واقعی كلمه چقدر برای جامعه مهم است. سرمایه گذاری كنند.

* بنده حدود بیست سال پیش یك نوشته‌ی مشروحی در باب مبارزه‌ی با فساد دادم؛ آنجا هم گفتم كه مبارزه‌ی با فساد پیگیری میخواهد، به قول این داستانها و افسانه‌ها «اژدهای هفت‌سر، یك سرش را بزنی، شش سر دیگرش آن طرف زنده‌اند مشغول كارند»، همه‌جانبه باید مبارزه كرد. اگر از آن روز این قضیه را دولت‌های محترم و مسئولین محترم دنبال میكردندما امروز وضع بهتری داشتیم بلاشك. خب حالا بحمداللّه دولت مردمی، مجلس انقلابی، امید این هست كه اینها این كار مبارزه‌ی با فساد را دنبال كنند.

* اقتصاد كشور ستون فقراتش تولید است. ستون فقرات تولید هم كارگر است. ما نباید بگذاریم كارگر، این ستون فقرات تضعیف بشود. ما امسال گفتیم رشد تولید. خب رشد تولید چه جوری به وجود می‌آید؟ بخش مهمی از رشد تولید مربوط به كارگرهاست.

برای رشد تولید، برای بهبود وضع باید ارتقاء زندگی كارگر را یك اصل مهم به حساب بیاورند.

* بالا بردن زمینه‌‌ی ارتقاء توانایی‌های كارگر یك وظیفه است، «مَنْ ظَلَمَ أَجِیراً أَجْرَهُ أَحْبَطَ اللَّهُ عَمَلَهُ وَ حَرَّمَ عَلَیْهِ رِیحَ الْجَنَّة» اگر كسی به یك كارگری ظلم بكند، در مورد اجرت او و دستمزد او ظلم بكند همه‌ی اعمال خیر او از بین میرود حبط میشود، حبط یعنی نابود شدن، از بین رفتن و «حَرَّمَ عَلَیْهِ رِیحَ الْجَنَّة» خدای متعال بوی بهشت را بر این آدم حرام میكند یعنی این‌جوری است!

خب حالا این ظلم چیست؟ ظلم این است كه دستمزد او را ندهند فقط؟ خب بله این كه ظلم بزرگی است اما فقط این نیست، اقدام نكردن در زمینه‌ی همین مسائلی مثل بیمه، مثل بهداشت، مثل بالا بردن مهارت، مثل آموزش، میدان ندادن ابتكار عمل، اینها هم ظلم است.

یعنی اگر چنانچه میخواهید به كارگر ظلم نشود بایستی وسائل و زمینه‌ی ارتقاء مهارت او را فراهم كنید، مسئله‌ی بیمه‌ را تأمین كنید، مسئله‌ی بهداشت را تأمین كنید، مسئله‌ی سلامت خانوادگی را، مسئله‌ی امنیت شغلی را، یعنی نبود اینها هم درواقع ظلم است.

* مهمترین نشانه‌ی وفاداری جامعه‌ی كارگری به نظام رفتار آنها در این چند دهه بوده؛ در اول انقلاب تلاشهای گروهكها بود در داخل كشور، گروهكها تلاش میكردند هدفشان این بود كه كارگران را بكشانند در خیابان، كارگاه‌ها تعطیل بشود و انقلاب زمین‌گیر بشود، بعد به تدریج بحث گروهكها به كنار رفت. عمدتاً بدخواهان خارجی در این قضیه وارد شدند تا امروز هم ادامه دارد تحریكات كردند، اقدام كردند. برای اینكه بتوانند جامعه‌ی كارگری را در مقابل نظام قرار بدهند؛ جامعه‌ی كارگری هوشمندی نشان داد ایستاد. این خیلی مهم است.

خیلی سعی كردند جامعه‌ی كارگری را در مقابل نظام قرار بدهند، اما نتوانستند بعد از این هم دارند تلاش میكنند. همین الان دارند تلاش میكنند، حالا و در آینده هم به حول و قوه‌ی الهی نخواهند توانست. البته اعتراضهایی در محیط كارگری وجود داشته؛ بعضی از این اعتراضات كه حالا بنده تا آن جایی كه خبر دارم اعتراضهای بجایی بوده، اعتراض به تأخیر حقوق، اعتراض به واگذاری غلط؛ گاهی یك محلی را یك مجتمع مهم كاری را به صورت غلط، به صورت فاسد، مفسد واگذار میكنند كارگر آنجاست دارد میبیند از نزدیك معترض است.

این [اعتراض] كمك به دولت است این كمك به نظام است، این آگاه كردن نظام است، هر جا هم در این چنین موارد دستگاه‌های مسئول مثل قوه‌ِی قضاییه و غیره دنبال قضیه رفتند دیدند حق با اینهاست. منتها بنده در جریان تعدادی از این قضایا از حالا از دور و نزدیك قرار داشتم در همین قضایا هم جامعه‌ی كارگری با دشمن مرزبندی كردند؛ نگذاشتند از این اعتراض در فلان قضیه، در فلان مجتمع نگذاشتند دشمن استفاده كند؛ میگویند به این كار اعتراض داریم اما از دشمن هم بیزاریم با نظام هم رفیقیم، همراهیم.

ادامه خبر
https://khamenei.ir/

دسترسی سریع