دیدار هزاران نفر از مردم «سیستان و بلوچستان» و «خراسان جنوبی» با رهبر انقلاب

دشمن وحدت و امنیت ملی را هدف قرار داده و باید در مقابلش ایستاد

1402/06/20
|
14:07

هزاران نفر از مردم شریف استان‌های «سیستان و بلوچستان» و «خراسان جنوبی» با حضور در حسینیه امام خمینی با رهبر انقلاب اسلامی دیدار كردند.

بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار:
* معلومات اطلاعاتی ما به ما میگوید كه دولت آمریكا در این كشور، مجموعه‌ای با اسم گروه بحران درست كرده است؛ با ماموریت بحران‌سازی در كشورها از جمله ایران؛ تا بگردند نقاطی را كه در كشور بنظر آنها موجب میشود بحران درست بشود، تحریك كنند‌.
آنها با فكر و مطالعه به این نتیجه رسیدند كه در ایران چند نقطه بحران‌ساز وجود دارد: اختلافات قومی، تفاوتهای مذهبی و مساله جنسیت و زن كه باید اینها را برای بحران‌سازی تحریك كرد. این برنامه آمریكاست و شتر در خواب بیند پنبه دانه‌‌‌!

* برای من دیدار شما عزیزان خاطره‌انگیز است. هم مردم بیرجند و خراسان جنوبی، هم مردم سیستان و بلوچستان. بنده اولین مبارزه‌ی آشكار با رژیم طاغوت را در بیرجند انجام دادم. در ماه محرم سال 1342، یعنی شصت سال پیش. دومین برخورد در زاهدان بود. آن هم در ماه رمضان همان سال 1342.

در بیرجند در روز تاسوعا بنده را بازداشت كردند. بردند بازداشتگاه شهربانی نگه داشتند. مردم بیرجند روز عاشورا میخواستند به شهربانی حمله كنند، بنده را از آنجا بیرون بیاورند. درایت مرحوم آقای تهامی عالم برجسته و درجه‌ی یك بیرجند نگذاشت كه این اتفاق بیفتد. گفت این موجب ایجاد مشكل برای فلانی میشود. مردم و علما آن روز همراه بودند با این حركت، ما تنها نبودیم. یك بیرجند با همه‌ی مردمش، با علمای بزرگش با ما همراه شدند.

ماه رمضان همان سال بنده رفتم زاهدان، آنجا دو عالم بزرگ در زاهدان بودند؛ عالم درجه یك شیعه مرحوم آقای كفعمی بود، عالم درجه یك سنی مرحوم مولوی عبدالعزیز ملازهی بود. بنده را آنجا هم دستگیر كردند آوردند تهران بردند قزل‌قلعه. مرحوم كفعمی علناً از ما حمایت كرد، مرحوم مولوی عبدالعزیز یك حكمی صادر كرد در جهت همان حرفهای ما.

یعنی اولین حركت آشكاری كه خود این حقیر در مقابله‌ی با دستگاه طاغوت انجام دادم با همراهی این دو مركز مهم كه امروز مركز دو استانند با مردمش، با علمایش انجام گرفت.

* مسئولان قدر این مردم را باید بدانند و باید خدمت كنند. البته در سیستان و بلوچستان خیلی خدمت شده كار خیلی شده، بلوچستانی كه شما امروز میبینید بلوچستان دوره‌ی طاغوت نیست بنده آن روز را دیده‌ام مردم هیچ چیز نداشتند. از روز اول از روزهای اول كار در این منطقه شروع شد هم در آنجا هم در زابل و سایر مناطق استان. امروز هم دارد كار میشود. باید این كارها با قوّت ادامه پیدا كند.

این مسئله‌ی خط آهن خیلی مهم است؛‌ اینی كه شمال و جنوب شرق كشور با خط آهن متصل بشود این خیلی اهمیت دارد هم برای استان و استانهای در بین راه.

مسئله‌ی آب زابل خیلی اهمیت دارد. همه‌ی كارها همه‌ی راه‌ها باید پیموده شود برای اینكه حق مردم در مورد آب تأمین بشود.

كارهای زیادی هم پیش‌روی ما هست كه باید انجام بگیرد. اگر آن مصوباتی كه در اوائل دهه‌ی 80، كه بنده آمدم بلوچستان، تصمیم‌گیری شد اگر دولتها آن مصوبات را عمل میكردند امروز چهره‌ی استان فرق میكرد. تنبلی شد، بی‌توجهی شد از طرف بعضی از دولتها. امروز بحمدالله مشغولند، كار میكنند، تلاش میكنند. بنده امیدوارم و ان‌شاءالله كه این امید به نتیجه برسد.

* امروز یك تحول بزرگی در دنیا یا دارد آغاز میشود یا آغاز شده است. امروز روزی است كه ملتهای منطقه نباید دچار غفلتی بشوند كه در دوران استعمار شدند، یا بعد از جنگ اول جهانی شدند. این تحول چیست؟ خطوط اصلی‌اش چند چیز است. در درجه‌ی اول ضعیف شدن قدرتهای استكباری دنیا. قدرت استكباری آمریكا ضعیف شده است و دارد ضعیفتر میشود. یكی دیگر از خطوط اصلی این تحول، برآمدن قدرتهای جدید منطقه‌ای و جهانی است. قدرتهای جدیدی دارند به وجود می‌آیند، یا قدرتهای منطقه‌ای‌اند یا قدرتهای جهانی‌اند.

* دشمن دو نقطه‌ی اساسی را هدف گرفته. یكی وحدت ملّی، یكی امنیت ملّی. وحدت ملّی مهم است. نگذارید وحدت را بهم بزنند. وحدت یعنی چه؟ یعنی آنجایی كه پای منافع ملت در میان هست اختلافات مذهبی، اختلافات سیاسی، اختلافات گروهی، اختلافات قومی باید كنار گذاشته بشود. همه باید در كنار هم باشند. اقوام مختلف، مذاهب مختلف در كنار هم. آنجایی كه یك جهتگیری مشخصی هست، این وحدت مهم است.

و امنیت؛ آن كسانی كه امنیت ملی را تهدید میكنند دشمن ملت‌اند برای دشمن كار میكنند چه بفهمند خودشان چه نفهمند.
دشمن این دو نقطه را یعنی وحدت را و امنیت را آماج حمله‌ی خودش قرار داده. باید در مقابلش ایستاد.

* امروز تحول بزرگی در دنیا یا دارد آغاز میشود یا آغاز شده است. امروز روزی است كه ملتهای منطقه نباید دچار غفلتی بشوند كه در دوران استعمار شدند، یا بعد از جنگ اول جهانی شدند.

خطوط اصلی این تحول چند چیز است: در درجه‌ی اول ضعیف شدن قدرتهای استكباری دنیا. قدرت استكباری آمریكا ضعیف شده است و دارد ضعیفتر میشود. یكی دیگر از خطوط اصلی این تحول، برآمدن قدرتهای جدید منطقه‌ای و جهانی است.

خود آنها میگویند شاخصهای اقتدار آمریكا در دنیا رو به تنزل است. مثل چه؟ مثل اقتصاد. یكی از مهمترین شاخصهای اقتدار آمریكا اقتصاد قوی آمریكا بود؛ میگویند رو به تنزل است. یكی مسئله‌ی امكان دخالت در دولتها. آمریكا در دولتهای گوناگون دخالت میكرد. امروز این حالت رو به افول است. امروز آمریكا مجبور است برای ضربه زدن به دولتهایی كه میخواهد به آنها ضربه بزند جنگ تركیبی‌ای ایجاد كند كه جنگ تركیبی برای او بسیار هزینه‌زاست آخرش هم به نتیجه نمیرسد.

در مورد افول اروپا هم وضع بهتر از این نیست. شما خب می‌شنوید این روزها مسائل آفریقا را، كشورهایی كه تحت نفوذ فرانسه بودند یكی پس از دیگری دارند علیه فرانسه قیام میكنند. قدرتهای غربی كه در رأسشان آمریكاست و بعد هم اروپا امروز آن قدرت سابق را ندارند، رو به ضعفند این ضعف بیشتر میشود. روز به روز قدرتهای جدیدی هم دارند سر بلند میكنند این تحول بزرگ جهانی است.

اینی كه میگوییم دشمن ضعیف میشود معنایش این نیست كه نمیتواند مكر كند، نمیتواند دشمنی كند، نمیتواند ضربه بزند، میتواند. مشغول نقشه‌كشی‌اند ما باید خوابمان نبرد، ما باید غافل نشویم.

دسترسی سریع