مهم‌ترین وظیفه دولت بهبود فضای كسب و كار و برطرف كردن موانع آن است

حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار تولیدكنندگان و فعالان اقتصادی فرمودند: مهم‌ترین وظیفه دولت بهبود فضای كسب و كار و برطرف كردن موانع آن است.

1402/11/10
|
14:32

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار حدود هزار نفر از فعالان اقتصادی و تولیدكنندگان با اشاره به ظرفیت و توان كاملاً موثر بخش خصوصی برای تحقق اهداف كلان اقتصادی، «حمایت دولت، به‌ویژه رفع موانع فضای كسب‌ و كار» و «مسئولیت‌پذیری بخش خصوصی» را دو ضرورت مهم و زمینه‌ساز بهبود اوضاع و پیشرفت چشمگیر كشور برشمردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از شنیدن سخنان 12 نفر از فعالان عرصه‌های تولید، پیگیری جدی دولت برای خواسته‌های مطرح شده از جمله تشكیل مجموعه‌های صنعتی چند وجهی، تأمین مالی شركت‌‌های متوسط و كوچك و موضوع آبیاری نوین را خواستار شدند.

ایشان نمایشگاهی را كه دیروز بازدید كردند، بسیار شوق‌آور و برجسته خواندند و گفتند: متأسفیم كه این پیشرفت‌ها برای مردم توضیح داده نشده و اكثر افراد ملت از اینگونه تلاش‌ها و توفیقات و ابتكارات كه جزو نعمت‌های الهی است، بی‌خبرند.
رهبر انقلاب نمایشگاه دیروز و جلسه امروز را نشان‌دهنده این حقیقت پرمعنا و روشن دانستند كه بنگاه‌های بزرگ تولیدیِ بخش خصوصی، در سال‌های متوالی رشد چشمگیری یافته‌اند كه این واقعیت نشان‌دهنده وجود یك بخش خصوصی توانا و قدرتمند است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مسائل محدودكننده‌ای مانند تحریم‌ها و كم‌كاری برخی دولت‌های گذشته، گفتند: تلاش و پیشرفت بخش خصوصی با وجود چنین موانعی، انسان را امیدوار می‌كند كه این بخش قادر است ایران را به رشد مطلوب برنامه پنج‌ساله هفتم یعنی رشد 8 درصد برساند.

ایشان «ابتكار» را واقعیت بارز نمایشگاه دیروز و جلسه امروز دانستند و گفتند: ابتكار، نشان‌دهنده نیروی انسانی نخبه است و وجود نیروی انسانی نخبه به عنوان ثروتی عظیم، تكیه‌گاهی مطمئن در گره‌گشایی مسائل كلان، پیمودن راه‌های دشوار و رسیدن ایران به اوج خواهد بود.

رهبر انقلاب، ناترازی در مسائلی مانند آب، سوخت، برق و عرصه‌های دیگر را مانع كارهای بزرگ خواندند و افزودند: نیروی انسانی نخبه بخش خصوصی می‌تواند در این زمینه‌ها، حقیقتا گره‌گشایی كند كه این، نیاز به برنامه‌ریزی درست برای استفاده از ظرفیت فكری و عملی این بخش دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فعالیت در عرصه‌های مختلف بالادستی نظیر نفت و فولاد و گاز تا مشاغلی هم‌چون صنایع دستی را نمایانگر زمینه بسیار گسترده مشاركت بخش خصوصی دانستند و گفتند: دستان پر قدرت و انگشتان مبتكر فعالان این بخش‌ها، به افزایش اشتغال و كاهش فقر هم منجر خواهد شد.

رهبر انقلاب احساس مسئولیت توأمان دولت و فعالان اقتصادی را لازمه استفاده بهینه از ظرفیت سرمایه‌های مردمی برشمردند و گفتند: مسئولیت دولت عموماً متوجه رفع موانع و بهبود فضای كسب و كار است.

ایشان ابراز نارضایتی برخی تولیدكنندگان در بازدید دیروز رهبری از نمایشگاه را نشان‌دهنده عمل نكردن دولت به تذكراتی دانستند كه سال گذشته در چنین دیداری خطاب به دولتمردان بیان كرده بودند.

رهبر انقلاب تأكید كردند: مسئولان دولتی باید به جد مسئله بهبود فضای كسب و كار را دنبال و موانع را برطرف كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نظارت دولت را مكمل حمایت از بخش خصوصی برشمردند و گفتند: این نظارت كه با دخالت متفاوت است، مطلقاً قابل اغماض نیست.

برخی سوءاستفاده‌ها در اجرای سیاست‌های اصلی 44، نمونه‌ای از مشكلاتی بود كه رهبر انقلاب در تبیین معایب فقدان نظارت صحیح به آن اشاره كردند و گفتند: به همین علت در روند اجرای سیاست‌های اصل 44، كارهای بی‌قاعده‌ای انجام شد كه هم به بنگاه‌ها، هم به كشور و هم به مردم ضربه زد.

ایشان در تبیین موانع موجود در فضای كسب و كار در درون دولت، به مشكلاتی نظیر مراكز متعدد تصمیم‌گیری، تعارض تصمیم‌گیری در بخش‌های مختلف دولتی و طول كشیدن بی‌منطق صدور مجوز فعالیت‌ها اشاره كردند و گفتند: به چه دلیل مذاكره برای فعالیت یك شركت بخش خصوصی در صنایع بالادستی نفت باید 3 سال طول بكشد یا بخش‌هایی مانند معدن و محیط زیست در فعالیت‌های بخش معدنی تصمیمات متعارض بگیرند؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان نمونه دیگری از موانع دولتی كسب و كار به محدودیت منابع مالی در نتیجه كنترل نقدینگی اشاره كردند و افزودند: كاهش و توقف رشد نقدینگی سیاست درستی است و تلاش‌های دولت در این زمینه تا حدی موثر بوده است اما محدودیت ایجاد شده در منابع تخصیصی بانك‌ها به فعالان تولیدی، نباید متوجه بنگاه‌‌های كوچك و متوسط شود؛ نه اینكه همین منابع محدود هم به شركت‌های دولتی یا شركت‌های خاص و زرنگ با ارتباطات گسترده داده شود كه مدیریت اصلی حل این مشكل با بانك مركزی است.

رهبر انقلاب تأكید كردند: موانع درون دولتی فضای كسب و كار باید با مشاوره در دولت، تصمیم‌گیری رئیس جمهور و مدیریت معاون اول، رفع شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برخی موانع بهبود فضای كسب و كار را هم مربوط به بیرون دولت از جمله دستگاه قضایی یا قوای مسلح خواندند و گفتند: سران قوا در جلسه‌ای كه با اختیارات لازم تشكیل می‌شود، اینگونه موانع را حل و فصل كنند و اگر به هر دلیلی نشد، به رهبری منتقل كنند.

ایشان مسئولیت‌های بخش خصوصی را هم در روند استفاده بهینه از ظرفیت این بخش، مهم دانستند و گفتند: انضباط، رعایت ضوابط، پایبندی به قوانین و مقررات و سلامت كار جزو وظایف اصلی بخش خصوصی است كه باید با نظارت دولت به آنها عمل شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حمایت و پشتیبانی دولت‌های جهان از شركت‌ها و بنگاه‌های بزرگ خود را از عوامل موفقیت آن شركت‌ها دانستند و گفتند: یكی از كمك‌های ضروری دولت به بخش خصوصی، كمك به توسعه صادرات و بازارهای خارجی است كه در این زمینه باید دیپلماسی اقتصادی با كار مشترك دولت و بخش خصوصی تقویت شود.

ایشان با اشاره به وجود مشكلات خارجی مانند تحریم‌ها و خصومت‌های بدخواهان گفتند: این موارد بی‌تردید ضربه‌زننده است و برای كشور مشكلاتی ایجاد می‌كند اما از همین مسائل نیز می‌توان فرصت ساخت، همچنان‌كه جوانان ما از این فرصت استفاده كردند و امروز به تسلیحات نظامی و یا دستاوردهای علمی خیره‌كننده‌ای مانند پیشرفت در بخش فضایی و پرتاب ماهواره‌ای مانند ثریا دست پیدا كرده‌ایم كه اگر تحریم‌ها نبود، امروز این دستاوردها را نداشتیم.

رهبر انقلاب در جمع‌بندی سخنان‌شان گفتند: اگر مدیریت لازم و حمایت صحیح از بخش خصوصی انجام شود پیشرفت چشمگیر ایران با توجه به ظرفیت بالا، ثروت طبیعی فراوان، نیروی انسانی نخبه و ارتباط خوب دولت و مردم، به واقعیتی ملموس تبدیل می‌شود.

در ابتدای این دیدار كه برخی مسئولان دولتی نیز حضور داشتند نیز 12 نفر از حاضران،
• سركار خانم مریم گل‌آبادی؛ رئیس هیئت مدیره شركت دانش بنیان نگین، تولیدكننده بذرهای هیبرید سبزی و صیفی
و آقایان:
• سید امیر رضویان؛ مدیرعامل شركت داروسازی دكتر عبیدی، قدیمی‌ترین و بزرگترین تولیدكننده دارو در ایران
• حامد باقری رستگار؛ مدیرعامل پیام‌رسان روبیكا
• رضا محمدجعفر؛ مدیرعامل شركت سِله‌بُن، تولیدكننده انواع پوشاك
• حسین مقدسی؛ مدیرعامل شركت پارس جهد، رتبه اول تولید تجهیزات ابزار دقیق در كشور
• علی‌اصغر پورمند؛ مدیرعامل هولدینگ میدكو، تولیدكننده و فعال حوزه صنایع معدنی
• مهدی قیصری؛ مدیرعامل شركت دانش‌بنیان پایدار كشت هوش خاورمیانه، طراح و تولیدكننده فناوری آبیاری هوشمند بخش كشاورزی
• محمدعلی رستگار؛ رئیس هیئت‌مدیره شركت تأمین سرمایه بانك مسكن، فعال حوزه مالی و سرمایه‌گذاری
• علی پژوهان؛ مدیرعامل شركت مانا پاك، تولیدكننده در صنعت پنل‌های خورشیدی
• علی جلائی مرادزاده؛ رئیس هیئت مدیره شركت كِلِوِر، تولیدكننده لوازم خانگی
• علیرضا صادق‌آبادی؛ مدیرعامل هلدینگ گسترش انرژی پاسارگارد، فعال در زمینه توسعه میادین نفت و گاز
• و محسن قدیری؛ مدیرعامل هلدینگ پتروپالایش اصفهان، بزرگترین تولیدكننده گازوئیل در كشور
به بیان آخرین دستاوردها، پیشنهادها و نكات خود پرداختند.

ضرورت نوسازی و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های صنعت دارو، حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی برای كسب رضایت كاربران، ضرورت همراهی بوروكراسی اداری با روش‌های نوین كسب‌وكار، نیاز كشور به تشكیل مجموعه‌های بزرگ و چندوجهی صنعتی به منظور پایداری خودكفایی و رقابت بین‌المللی، ضرورت احداث كارخانجات ملی تولید قطعات پایه لوازم خانگی، لزوم تشكیل بانك‌های سرمایه‌گذار و شركت‌های ثروت‌آفرین، ثبات در مقررات به‌ویژه در زمینه صادرات، الزامی‌شدن فرایند آبیاری نوین اراضی كشاورزی، بازنگری در سرفصل‌های تحصیلات تكمیلی رشته‌های دانشگاهی حوزه كشاورزی، بازنگری در قوانین حوزه صنایع نفت و گاز، توجه بیشتر به تأمین مالی زنجیره‌‌ای و روش‌های هدایت اعتباری در زنجیره تولید و همچنین یكپارچه‌سازی سامانه‌های مالیاتی و سامانه‌های اعطای تسهیلات از جمله محورهای مطرح شده تولیدكنندگان و فعالان اقتصادی در دیدار با رهبر انقلاب بود.

دسترسی سریع