اختلافات سلیقه‌ای و سیاسی نباید در وحدت ملی مقابل دشمنان تاثیر بگذارد

حضرت‌آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار هزاران نفر از مردم تبریز فرموند: همه باید در انتخابات شركت كنند. انتخابات ركن اصلی نظام جمهوری اسلامی است. راه اصلاح كشور انتخابات است.

1402/11/29
|
15:56

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار هزاران نفر از مردم استان آذربایجان شرقی، «نگاه به خود» برای «تقویت نقاط قوت، كامیابی و رفع نقاط ضعف» و نگاه هوشمندانه و بدون انفعال به دشمن را دو وظیفه مهم و اساسی برشمردند و با تأكید بر اهمیت وحدت ملی و انتخابات 11 اسفند به عنوان راه‌ حل مشكلات و اصلاح امور، همه را به شركت پرشور در این رویداد مهم ملی فراخواندند و نكات مهمی را در باب چگونگی انتخاب نامزد اصلح، اتقان و سلامت انتخابات و پرهیز از بداخلاقی‌های انتخاباتی بیان كردند.

رهبر انقلاب، جبهه استكبار را بی‌شك مخالف انتخاباتِ ایران دانستند و گفتند: انتخابات، مظهر جمهوریت نظام است و به همین علت است كه مستكبران و آمریكا كه هم با جمهوریت و هم با اسلامیت نظام مخالفند، با انتخابات و حضور پرشور مردم پای صندوق‌های رأی مخالف هستند.

ایشان با اشاره به درخواست یكی از رؤسای جمهور قبلی آمریكا از مردم ایران برای شركت نكردن در یكی از انتخابات گذشته، گفتند: آن رئیس‌جمهور، ندانسته به ایران كمك كرد زیرا مردم از سر لج و مخالفت با او، بیشتر و پر شورتر از همیشه در انتخابات شركت كردند به همین علت آمریكایی‌ها دیگر اینگونه سخن نمی‌گویند اما با شیوه‌های مختلف به دنبال دور و مأیوس كردن مردم از انتخابات هستند.

رهبر انقلاب، انتخابات را ركن اصلی نظام جمهوری اسلامی و راه اصلاح كشور خواندند و گفتند: همه باید در انتخابات شركت كنیم. كسانی هم كه به دنبال ترمیم و حل مشكلات هستند، راه درست آن، انتخابات است و باید به انتخابات رو كنند.

ایشان، انتخاب اصلح را ضروری دانستند و افزودند: همه افرادی كه از نظارت شورای نگهبان عبور كرده‌اند، صالح هستند اما به حكم عقل باید از بین آنها، افراد صالح‌تر را انتخاب كرد و برای شناخت اصلح، مردم تا جایی كه توان بررسی دارند تحقیق كنند و اگر نمی‌توانند، به نظر افراد مورد اعتماد، توجه و عمل كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وظیفه سخنوران و افراد مقبول را تشویق مردم به حضور در انتخابات خواندند و تأكید كردند: افرادی هم كه وارد میدان انتخابات شده‌اند، از بداخلاقی، بددهنی و توهین و تهمت به دیگران در تبلیغات و فضای مجازی و همچنین از سیاه‌نمایی و بیان مطالب دروغ و خلاف واقع برای جلب نظر مردم اجتناب كنند چرا كه این كارها موجب سلب بركت و عنایت الهی است.

ایشان با تأكید بر رعایت صحت، سلامت و اتقان انتخابات به عنوان مطالبه‌ای همیشگی از مسئولان افزودند: البته در طول این چند دهه، هرگز تخلف انتخاباتی به معنای مورد ادعای دشمن مشاهده نشده و این حرف آنان بی‌اساس است. در مواردی هم كه برخی ادعاهایی مطرح كردند، پس از تحقیق و بررسی برخی تخلفات مشخص شد اما هیچگاه این تخلفات تغییری در نتایج كلی به وجود نیاورده بود و انتخابات در كشور همیشه صحیح، سالم و متین برگزار شده است.

رهبر انقلاب، اتحاد ملت ایران را رمز پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی خواندند و تأكید كردند: در آینده نیز باید همچون یدِ واحده این مسیر را ادامه دهیم و اختلاف‌های سلیقه‌ای و سیاسی نباید در وحدت ملی ایران در مقابل دشمنان تأثیرگذار باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشكر صمیمانه از مردم سراسر كشور به خاطر راهپیمایی پرشور 22بهمن، گفتند: ملت در همه شهرهای بزرگ و كوچك و روستاها، همت و سرزندگی و سرافرازی انقلابی خود را نشان داد و كسانی را كه خواهان دل‌مردگی مردم ایران و فراموش شدن 22بهمن هستند، غافل‌گیر كرد.

ایشان با تقدیر از برقراركنندگان فداكارِ امنیتِ راهپیمایی سراسری، راهپیمایی پرمعنای ملت را باعث افزایش انگیزه و روحیه مسئولان دانستند و افزودند: این حضور ملی، خون تازه‌ای در رگ‌های جامعه، ملت و مسئولان می‌دمد.

رهبر انقلاب قیام 29بهمن 1356 مردم تبریز را حادثه‌ی تاریخ‌ساز خواندند و گفتند: آن حادثه نگذاشت قیام 19دی مردم قم بی‌نتیجه بماند و با گسترش روحیه قیام و شور انقلابی به سراسر كشور، زمینه‌ساز پیروزی انقلاب در 22بهمن 57 و ورق خوردن تاریخ ایران شد.

ایشان شناختِ به‌موقع وظیفه و قیام و اقدام به‌هنگام در ادای آن وظیفه را دو ویژگی برجسته حادثه 29بهمن تبریز برشمردند و گفتند: توابین به‌موقع احساس وظیفه و عمل نكردند و در عاشورا غایب بودند؛ به همین علت با وجود قیام دیرهنگام و شهادت همگی، تأثیری در تاریخ نگذاشتند.

رهبر انقلاب مردم آذربایجان را مظهر غیرت و عشق و شور و ایمان در تاریخ و در دوران معاصر و دهه‌های اخیر دانستند و افزودند: باید از ویژگی‌های حادثه 29بهمن تبریز درس بگیریم.

ایشان با اشاره به رشد و قوی‌تر شدن انقلاب در عمر پربركت 45ساله خود در طوفان حوادث و توطئه‌ها و فتنه‌ها، افزودند: «انقلاب به معنای ملت و نظام» با عبور از گردنه‌های سخت، مستحكم‌تر، مقتدرتر و دارای نگاه و تأثیر نافذتر شده‌‌اند و ما امروز باید با درك به‌موقع وظایف اصلی، به‌هنگام به آنها عمل كنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «نگاه به خود و نگاه به دشمن» را دو وظیفه اساسی همگانی برشمردند و گفتند: باید از خود و دشمن ارزیابی صحیح داشته باشیم و غفلت از این وظیفه، بلای بزرگی است.

ایشان هدف از شناخت خود را «قدردانی، حفظ و تقویت نقاط قوت و ترمیم و رفع نقاط ضعف» دانستند و در تبیین نقاط قوت انقلاب و ملت گفتند: ریشه‌كنی نظام استبدادیِ ظالمِ حق‌كشِ بی‌ایمانِ كاملاً فاسد و سلطنتی، مهمترین دستاورد انقلاب است؛ نظامی كه برای مردم هیچ حق و احترام و نقشی قائل نبود و در بسیاری از موارد عملا با فرمان و خواست آمریكایی‌ها و سفارت انگلیس حكمرانی می‌كرد.

رهبر انقلاب افزودند: اكنون درست در نقطه مقابل آن نظام منحط، مردم مالك كشور و نظام هستند و با انتخاب مستقیم یا غیرمستقیم مسئولان اصلی كشور، جهت حركت مملكت را تعیین می‌كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایجاد خودباوری ملی و احساس توانایی در عرصه‌های مختلف علم و فناوری، دفاعی، پزشكی و دیگر زمینه‌ها را دیگر دستاورد مهم انقلاب برشمردند و افزودند: این اعتماد به‌نفس، برخلاف دوران طاغوت در عرصه بین‌المللی و مواجهه با قدرت‌ها نیز مشهود است.

گسترش فكر و ارزش‌های انقلاب به‌ویژه در منطقه، توفیق نسبی در جلوگیری از گسترش فرهنگ غربی به عنوان فرهنگ غالب، تشكیل گروه‌های خودجوش مردمی در همه زمینه‌ها و گسترش خدمات به همه مناطق كشور و پرورش دانشمندان جهانی در رشته‌های مختلف از دیگر موفقیت‌هایی بود كه رهبر در ارزیابی حركت انقلاب به آنها اشاره كردند.

ایشان در همین زمینه افزودند: برخی به حق نگران افزایش به خارج رفتن برخی متخصصان هستند اما روی دیگر این مسئله، قدرت ایران در صدور افراد متخصص و اثرگذار است.

رهبر انقلاب در تبیین بخش دیگری از ابعاد وظیفه نگاه به خود یعنی شناخت نقاط ضعف و تلاش برای برطرف كردن آنها گفتند: در كنار نقاط قوت، نقاط ضعفی هم داریم كه كم هم نیستند از جمله اینكه ما در ساخت یك اقتصادی قوی ملی عقب هستیم و با وجود كارهای خوب انجام شده اما در عدالت اجتماعی، اقتصادی و قضایی كه از برترین شعارها و بزرگ‌ترین اهداف انقلاب بوده تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

عقب بودن در ریشه‌كنی آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد و مشكلات اخلاقی و همچنین فاصله داشتن با سبك زندگی اسلامی از جمله دوری از اسراف و اشرافی‌گری از دیگر نقاط ضعفی بود كه رهبر انقلاب، كار و تلاش برای رفع آنها را وظیفه همه دانستند.

ایشان در تبیین وظایف همگانی برای تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف، وظیفه دولت و مجلس و دیگر مراكز رسمی را عزم راسخ، كار مداوم، سلامت در عمل، صداقت با مردم و ترجیح منافع ملی بر سود شخصی خواندند و افزودند: امروز بحمدالله مسئولان ارشد كشور از این امتیازات برخوردارند اما این خصوصیات مثبت باید در همه سطوح مسئولان حاكمیتی گسترش پیدا كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وظیفه نخبگان را هم احساس مسئولیت برای شناسایی خلأها و منافذ خطر و كمك فكری به مسئولان برای بستن آنها برشمردند و در تبیین وظایف متعدد جوانان گفتند: امروز جوانان زبده زیادی در بدنه دولت مشغول به كار شده‌اند، جوانان كه پیشران جامعه هستند باید آمادگی و صلاحیت‌های لازم را برای حضور در میدان‌های گوناگون فردا و ایفای مسئولیت‌های سنگین در خود ایجاد كنند.

ایشان وظیفه عموم مردم را حفظ اتحاد ملی و حمایت از مسئولان و خدمتگزاران و كارهای خوب خواندند و گفتند: همه توجه داشته باشند كه انجام دادن این وظایف و مسئولیت‌ها، عمل جهادی در مقابل دشمن است؛ چرا كه آنها نمی‌خواهند این وظایف محقق شود و به همین علت با هر كار خوبی كه در جمهوری اسلامی انجام شود، مخالف هستند.

رهبر انقلاب پس از تبیین ابعاد وظیفه اساسی نگاه به خود، در بیان وظیفه مهم دوم یعنی «نگاه به دشمن»، گفتند: باید از دشمن و مكر و حیله و ابزارهای آن غفلت نكنیم و ضمن اینكه دشمن را ضعیف و ناتوان فرض نمی‌كنیم از او و تهدید و فشار و عربده‌كشی‌هایش نترسیم.

ایشان علت نیرنگ‌ها و فشارهای عصبی بدخواهان ایران را نقاط قوت و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی دانستند و افزودند: نباید در مقابل دشمن منفعل شد چرا كه سیاست آنها تحقیر و منفعل كردن طرف مقابل است.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین آل هاشم نماینده رهبری در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، مردم منطقه آذربایجان را علمدار مبارزات انقلابی ملت برشمرد كه در مقاطع مختلف تاریخی، دشمنان و اختلاف‌افكنان را مأیوس و مغلوب كرده‌اند.

دسترسی سریع