آیت الله یعقوبی مردم عراق را بر همبستگی بیشتر برای مقابله با چالش های پیش رو فراخواند

چالش‌های فرا روی ما گسترده است و در مرحله اول ما نیازمند وحدت و یكپارچگی و مشاركت تمامی طبقات برای شناسایی، تحلیل و تشخیص عوامل، و شناخت بهتر آن هستیم، و در مرحله دوم باید هركس نقش و مسئولیت خود را در برابر آن بداند و در آن قرار گیرد.

1403/02/23
|
14:53

آیت الله محمد یعقوبی گفت: چالش‌های فرا روی ما گسترده است و در مرحله اول ما نیازمند وحدت و یكپارچگی و مشاركت تمامی طبقات برای شناسایی، تحلیل و تشخیص عوامل، و شناخت بهتر آن هستیم، و در مرحله دوم باید هركس نقش و مسئولیت خود را در برابر آن بداند و در آن قرار گیرد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، آیت الله شیخ محمد یعقوبی از علمای عراق در دیدار با جمعی از موكب‌داران حسینی استان ذی‌قار كه در دفتر او در نجف‌ اشرف گرد آمده بودند، همه را به توجه كامل و آماده‌باش برای ادامه مقابله در برابر چالش‌های روزافزونی كه جوامع اسلامی، به ویژه مردم عراق را احاطه كرده، فرا خواند.

او همه را به داشتن ابتكار در میدان‌های مقابله، سازماندهی و یكپارچه‌سازی نیروها، دوری جستن از اختلافات، و آسیب‌شناسی آن و یافتن راه حل‌های مناسب، و تدوین برنامه‌ها برای مقابله با این چالش‌ها دعوت كرد.

وی تأكید كرد: چالش‌های فرا روی ما گسترده است و در مرحله اول، ما نیازمند وحدت و یكپارچگی و مشاركت تمامی طبقات برای شناسایی، تحلیل و تشخیص علل و عوامل، و شناخت و درك بهتر آن هستیم، و در مرحله دوم باید هر كس نقش و مسئولیت خود را در برابر آن بداند و جایگاه خود را در میدان و خط مقدم این مبارزه بشناسد و در آن قرار گیرد، و همه این‌ها نیازمند تحقیق، دقت نظر و تحلیل دقیق است.

این عالم عراقی در همین راستا، تلاش‌های برجسته موكب‌های حسینی را قابل تقدیر دانست و خواستار آن شد كه هر جمعیتی كه تصمیم به انجام كار جمعی و مفید دارد، اعم از خدمات فرهنگی، اجتماعی، انسانی، دینی و یا تعظیم شعائر، عنوان «موكب» را برگزیند؛ زیرا این عنوان در نظر جامعه، قابل قبول بوده و اثرگذاری بیشتری دارد، همچنین نام موكب در نظر مردم قابل اطمینان و اعتماد است، در حالی كه عناوین حزبی دیگر به دلیل پیامدها و واكنش‌های اجتماعی، موجب شك و تردید در جامعه شده است.

آیت الله یعقوبی گفت: موكب‌های حسینی باید به مسئولیت بزرگ خود آگاهی داشته باشند و از گسترش برخی از باورهای غلط (طبق آنچه می شنویم) كه به برخی از موكب‌های حسینی به ویژه در استان ذی قار عزیز (فیحاء) سرایت كرده و متأسفانه نمای شعائر حسینی را بد نمایش می‌دهد، جلوگیری كنند.

او در ادامه پرسید آیا منطقی است كه این باورهای باطل و غلوآمیز، به نام شعائر حسینی گسترش پیدا كنند؟ آیا منطقی است كه ما با نام امام حسین (علیه السلام) گناه كرده و از خدا نافرمانی كنیم؟ جوانان با نیت و دل پاك، این مسائل نادرست را باور می‌كنند و گمان می‌برند كه آنها در حال تعظیم شعائر الهی هستند، اما نمی‌دانند كه حتی ائمه معصومین (علیهم السلام) نیز از آنها دوری كرده و كسانی را كه این باورها دارند لعنت كرده‌اند. امیرالمؤمنین (علیه السلام) می‌فرماید: «یهلك فیّ رجلان: محب مفرط بما لیس فیّ، ومبغض یحمله شنآنی علی أن یبهتنی»؛ "دو گروه درباره من هلاك می‌گردند: دوستداری كه در آنچه در من وجود ندارد افراط می‌كند، و دشمنی كه دشمنی‌اش او را بر آن می‌دارد كه بر من تهمت زند." و همچنین از آنها روایت شده است كه خداوند از راه گناه، اطاعت نمی‌شود، ابو حمزه ثمالی می‌گوید: نزد امام سجاد (علیه السلام) بودم كه مردی آمد و به ایشان عرض كرد: من مردی هستم كه به زنان مبتلا شده‌ام و یك روز زنا می‌كنم و یك روز روزه می‌گیرم، آیا این كفاره آن گناه می‌شود؟ امام سجاد (علیه السلام) به او فرمود: «چیزی محبوب‌تر از این نزد خداوند متعال نیست كه اطاعت شود و نافرمانی نشود، پس زنا نكن و روزه هم نگیر»، امام باقر (علیه السلام) [كه در آنجا حاضر بود] با دست خود او را سمت خود كشید و فرمود: ای ابا زَنَّه! عمل دوزخیان را انجام می‌دهی و امید داری كه وارد بهشت ‌گردی‌؟!

آیت الله یعقوبی در ادامه با اشاره به اینكه كشور عزیز عراق مركز نور و منبع هدایت و به اذن خداوند متعال محور تغییرات جهانی آینده خوهد بود، به خطراتی كه در پنهان برای این كشور به ویژه استان ذی قار از نقشه‌ها و توطئه‌ها وجود دارد پرداخت.

او از شناخت جهان غرب نسبت به اهمیت این استان فداكاران و ریشه تاریخی و میراث فرهنگی طولانی آن از ابتدای تاریخ و تأثیر آن بر فرهنگ كل جهان، ابراز نگرانی و تأسف كرد و افزود: این در حالی است كه بسیاری از فرزندان این سرزمین به ارزش آن و ساكنان آن توجه نكردند و از نقش فرهنگی آن كه خداوند، آن را به آنها ارزانی داشته غافل شدند و به نظر می‌رسد كه آنها فراموش كرده‌اند كه تاریخ از این سرزمین شروع شده است و مشعل نور از آنجا بیرون آمده و جهان به آن روی آورده و آن را مورد توجه خود قرار داده ‌است. این عالم عراقی ادامه داد: ما به خواب عمیق فرو رفته‌ایم یا به برخی از مشكلات جانبی كوچك مشغول شده‌ایم، و از واقعیت غافلیم، در حالی كه پاپ به آنجا می‌آید تا مراسم مقدسی را در آنجا برگزار كند و دیگری به آنجا می‌آید تا معبدی برای دین ابراهیمی بنا كند یا مركزی را تأسیس كند. و گردشگران از سراسر دنیا به آنجا می‌آیند و درباره پروژه‌ها و طرح‌های زیادی كه برای آن در سر دارند صحبت می‌كنند، در حالی كه باید به برخی از آنها با شك و تردید نگاه كرد.

وی در پایان سخنرانی خود، همانطور كه در یك سخنرانی پیشین نیز بیان كرده بود، اظهار داشت: اگر می‌خواهیم واقعاً پیرو حقیقی امام حسین (علیه السلام) باشیم، باید مسئولیت‌هایمان را درك كنیم و نقش خود را ایفا كنیم؛ زیرا امام حسین (علیه السلام) زمانی كه فریاد می‌زد “هل من ناصر…”، خوب می‌دانست كه یارانش شهید شده و به سوی پروردگار خود رفته‌اند و هیچ كس از آنان باقی نمانده است؛ اما ندای او خطاب به تمام نسل‌ها است كه او را در تحقّق اهدافی كه برای آنها فداركاری و جانفشانی كرد یاری كنند و ندای او برای همه ما است. از خداوند متعال می‌خواهیم كه ما و شما را از پیروان راستین او، و از كسانی كه موجب خشنودی آن حضرت شوند قرار دهد.

دسترسی سریع