فراخوان رویداد منولوگ عاشورایی 73 منتشر شد

حوزه هنری استان قم فراخوان رویداد منولوگ عاشورایی 73 را با موضوع عاشورا و حركت عظیم حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام منتشر كرد.

1403/03/20
|
14:34

حوزه هنری استان قم با هدف اشاعه‌ی فرهنگ غنی عاشورا و حركت عظیم حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام و در راستای تاكیدات حضرات معصومین علیهم السلام پیرامون احیای اوامر و شعائر حسینی، به منظور ترغیب، حمایت و معرفی هنرمندان «مستعد» تئاتر استان برای حضور موثر و قوی در فرآیند تولید و عرضه آثار نمایشیِ با كیفیت و خلاق و همچنین ایجاد فرصت مناسب برای كارگردانی، اجرا و مدیریت پروژه‌های حرفه‌ای تولید تئاتر، با تمركز بر اجرای عمومی آثار منتخب نمایش‌های برگزیده در سطح استان، رویداد پیش رو را تحت عنوان «73» (هفتاد و سومین یار) را تابستان 1403 برگزار می‌كند.

شرایط عمومی رویداد:

1. متون ارسالی می‌بایست در موضوعات و مضامین عاشورایی و همچنین به صورت مونولوگ و یا در مرحله‌ی طرح به صورت تك نفره باشند.

2. این رویداد، ویژه‌ی كارگردانانی می‌باشد كه اولین اثر خود را به صورت رسمی ارائه می‌دهند.

3. آثار تالیفی بومی ارائه شده به دبیرخانه رویداد در اولویت انتخاب هستند و هیچ محدودیتی پیرامون انتخاب متن (تالیفی، اقتباسی) در این رویداد وجود نخواهد داشت.

4. ارائه‌ی نمایشنامه برای اجرای نمایش‌های بی كلام ضرورتی ندارد و ارئه‌ی طرح در این بخش كفایت می‌كند.

5. بررسی نمایشنامه‌های ارسالی كارگردانان متقاضی، منوط به همراه داشتن مجوز از نویسنده‌ی اثر می‌باشد.

6. ستاد برگزاری رویداد بعد از بررسی در مرحله‌ی بازبینی به هر یك از گروه‌های نمایشی منتخب بابت حضور در رویداد كمك هزینه پرداخت خواهد كرد.

تبصره:1 میزان كمك هزینه ذكر شده، با توجه به كیفیت اجرا، نیازهای هریك از نمایش‌ها و به پیشنهاد ستاد برگزاری و تائید دبیر رویداد تعیین خواهد شد.

براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته از بین آثار ارسالی به دبیرخانه، 10 اثر نمایشی پس از بررسی موارد كیفی و ارزیابی نهایی، برای اجرا در مرحله‌ی نهایی رویداد انتخاب خواهند شد.

نحوه اعلام نتایج و اجرای آثار نمایشی:

• در مرحله‌ی بازبینی نهایی 10 اثر به مرحله اصلی رویداد راه پیدا خواهند كرد. (تاریخ برگزاری بازبینی آثار در نیمه اول تیرماه سال جاری خواهد بود)

• بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته هر یك از آثار برگزیده در بخش مسابقه می‌بایست با هماهنگی دبیرخانه و ستاد برگزاری رویداد، حضور یك مشاور هنری (مورد تایید حوزه هنری استان قم) برای ارتقای سطح كیفی آثار خود بهره‌مند شوند.

• در پایان این رویداد 3 اثر نمایشی توسط هیئت داوران منتخب خواهند شد و این 3 اثر جهت اجرای عمومی از سوی حوزه‌ی هنری استان قم، مورد حمایت قرارخواهند گرفت.


زمان بندی برگزاری مراحل رویداد:

• مهلت ارسال متون نمایشی از تاریخ انتشار این فراخوان تا روز 10 تیرماه سال 1403.

• تاریخ اعلام نتایج متون راه یافته به بخش اصلی 12 تیرماه 1403.

• تاریخ مرحله بازبینی آثار از روز 13 مرداد ماه 1403.

• تاریخ برگزاری رویداد 5 تا 11 شهریور ماه سال 1403.


نكات مهم:

گروه‌های متاقضی می‌بایست با حضور در دبیرخانه رویداد واقع در " قم، خیابان چهار مردان، انتهای كوچه17، پلاك 159. حوزه هنری استان قم. "، ضمن تكمیل فرم درخواست، 3 نسخه متن چاپی را تحویل دبیرخانه دهند.

زمان دریافت نمایشنامه از گروه‌های نمایشی در ساعات 9 الی 14 می‌باشد.

شماره تماس با دبیرخانه رویداد 02537747700

پس از اتمام مهلت ارسال آثار، اثری از سوی هنرمندان متقاضی از سوی دبیرخانه جشنواره پذیرفته نخواهد شد.

جوایز:

در این رویداد به تمامی هنرمندان منتخب در تمامی رسته‌های نویسندگی، كارگردانی، بازیگری، طراحی صحنه، طراحی گریم، طراحی نور، طراحی لباس، موسیقی و طرح ایده جوایز نفیسی تقدیم خواهد شد.

دسترسی سریع