زیست مومنانه‌ای كه بر مدار كعبه شكل می‌گیرد

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به این كه ادیان ابراهیمی وامدار ابراهیم خلیل‌الله هستند، گفت: انتخاب كعبه به عنوان محور عبادت در طرح جامع زیست مومنانه حضرت ابراهیم (ع) است.

1403/03/23
|
13:49

همایش «حج در نگاه رهبری» ویژه نخبگان و فرهیختگان در بخش بانوان عصر یكشنبه، 20 خرداد به همت معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در سالن اجتماعات هتل «البلد الطیب» برگزار شد.

در این همایش حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، در سخنانی مقالات ارائه‌شده را بسیار ارزشمند و برگرفته از اندیشه‌های متعالی امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و آیات قرآن و روایات عنوان كرد.

وی امام خمینی(ره) را احیاگر و تبیین‌كننده حج ابراهیمی در عصر حاضر دانست و گفت: موسم حج قبل از ابوالبشر حضرت آدم(ع) نیز بوده است، اما توسط ابراهیم خلیل‌الله تبیین و اعلام شد، موضوعی كه در دیدار مقام معظم رهبری با دست‌اندركاران حج 1403 نیز مورد تأكید قرار گرفت و ایشان بر ضرورت تبیین و معرفی سیره حضرت ابرهیم(ع) تأكید كردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب گفت: در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری، سخنرانان بعثه محوریت سخنان خود را در موسم حج امسال به موضوع ابراهیم‌شناسی و معرفی حج به عنوان یكی از دستاوردهای ابراهیم خلیل‌الله اختصاص داده اند.

وی با اشاره به این كه ادیان ابراهیمی وامدار حضرت ابرهیم(ع) هستند، گفت: خداوند متعال در آیه 21 سوره احزاب «لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ ـ قطعا برای شما در [اقتدا به] رسول خدا سرمشقی نیكوست»، حضرت ابراهیم(ع) و یارانش را نه تنها برای مردم بلكه برای پیامبران به عنوان اسوه و الگو معرفی می‌كند، همانطور كه در آیه 123 سوره «نحل» «ثُمَّ أَوْحَیْنَا إِلَیْكَ أَنِ اتَّبِعْ مِلَّةَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفًا ـ سپس به تو وحی كردیم كه از آیین ابراهیم حق‏گرای پیروی كن» از حضرت محمد(ص) خواست كه از آیین ابراهیم خلیل‌الله پیروی كند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به این كه حضرت ابراهیم(ع) یك چشم انداز طرح جامع زیست مومنانه داشت، گفت: ابراهیم خلیل‌الله سختی‌های زیادی متحمل شد، به طوری كه ایشان از فلسطین به سرزمین مكه آمد و فرزند و همسر جوان خود را در این سرزمین تنها گذاشت و استقامت زیادی كرد تا دین اسلام استوار بماند.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح كرد: ظرفیت حضرت ابراهیم به‌عنوان خلیل‌الله و حضرت محمد(ص) به عنوان حبیب‌الله به قدری بالاست كه این دو پیامبر عظیم الشأن می‌توانند برای تمام بشریت و انسان‌ها الگو باشند.( قَدْ كَانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِی إِبْرَاهِیمَ ... ممتحنه 4 و لَّقَدْ كَانَ لَكُمْ فِی رَسُولِ ٱللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ ... احزاب 21)

وی در ادامه، قراردادن كعبه به عنوان محور عبادت را از مبانی ارزشمند نظامنامه و چشم‌انداز حضرت ابراهیم(ع) دانست و گفت: آن حضرت برای این كه این سرزمین از ثمرات و نعمت‌ها بهره‌مند باشد، دعا كرد كه بخشی از این دعاها در آیاتی از سوره‌های بقره، حج و ابراهیم ذكر شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به این كه حضرت ابراهیم(ع) همگان را به اخلاق، اخلاص و عبادت دعوت می‌كرد، گفت: ابراهیم خلیل‌الله با حكمت و درایت توانست خورشید پرستان، ماه‌ پرستان و بت پرستان را قانع كند و در واگرایی و برخورد با دشمن هیچ كوتاهی نكرد.

وی اضافه كرد: نبی مكرم اسلام نیز در عین حال كه بر همگرایی تأكید می‌كرد، در مقابله با دشمنان با واگرایی و كوبنده عمل می‌كرد، همانطور كه در آیه 29 سوره فتح آمده است «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَی الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ ـ محمد [ص] پیامبر خداست و كسانی كه با اویند بر كافران سختگیر [و] با همدیگر مهربانند».

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به جنبه های شخصیتی و عبادی حضرت ابراهیم(ع) ، گفت: امام كاظم (ع) به نقل از نبی اكرم(ص) فرمودند نخستین كسی كه با شمیشر جنگید، حضرت ابراهیم(ع) بود و ابراهیم خلیل الله حضرت لوط (ع) را كه در اسارت رومیان بود، نجات داد.

گفتنی است در ابتدای نخستین همایش «حج در نگاه رهبری» ، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین ركن الدینی، معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری، گزارشی از تعداد مقالات رسیده به این همایش ارائه داد و در ادامه 5 نفر از بانوانی كه مقالات آن‌ها از سوی تیم ارزشیابی برگزیده شده بود، به ارائه مقالات خود پرداختند.

دسترسی سریع